Hodnocení této řady z hlediska subtextu: ** (max. je pět hvězdiček)


Orphan Of War - Epizoda s kentaury a se Solanem. Synovsko mateřská povídka, subtext ani antisubtext nemají převahu.


Remember Nothing - v tomto příběhu subtext hrdinně útočí. Xena se vrací do "civilu" a setkává se s otrokyní Gabrielou, která upoutává na první pohled její pozornost. Díky ní rovněž podniká řadu nepředložených, nebezpečných a riskantních skutků. Antisubtext se udatně brání: nikoliv prostřednictvím snoubence Xeny, ten svojí rezignovaností příliš antisub nepůsobí, jako by už předem věděl, že stejně utře nos, neb na Xenu prostě nemá. Je tu však Xenin bratr Lyceus a ten je Gabrielou silně zaujat. Těžko říci, proč princezna bojovnice, sama Gabrielou očividně fascinovaná, přihlíží vzájemným pohledům svého bratra a Gab jako dojatá máti, co prvně pouští svou nezletilou dceru s o rok starším mládencem do kina.


The Giant Killer - epizoda se zabitím Goliáše. Gabby se nám tu podezřele stará o Davida. To už je takový zvyk antisubu předhazovat této hrdince všelijaké mladíčky. Zvyk je to ale doslova protivný.


Girls Just Wanna Have Fun - Hezká subtext epizodka. Gabby tancuje s půvabnými bakchantkami, které ji zřejmě pokoušou, což ovšem nebylo vidět. Ale jak jinak by se stala jednou z nich?? Posléze sama vášnivě hryže Xenu do krčku a chvílemi jí strká prstíčky do pusinky. Antisubtext si moc neškrtá.


Return Of Callisto - K velké radosti Xeny se Gabriela rozhodne vdát se za Perdica. Xena však ztrácí družku velmi nerada. Gabrielino manželství nakonec díky Callisto skončí rychle a tragicky. Ženich je mrtvý a Xena nenápadně jásá. Po litém boji se Callisto těší na věčnost trávenou v Tartaru s Xenou. Nakonec má ale smůlu a odchází do Tartaru sama. Disclaimer: Gabrielle´s virginity was not harmed during the production of this motion picture.


Warrior… Princess… Tramp - zatím nezpracováno, video nahrálo vítr:-)


Intimate Stranger - Xena se dostává do Callistina těla a naopak. Callisto se nám pak spouští v těle Xeny s Areem, což jistě potěší všechny zavilé nepřátele subtextu. Naproti tomu Gab si na přítelkyni v Callistině těle zvyká jen nerada.


Ten Little Warlords - Xena zůstává v Callistině těle. V začátku příběhu odchází spolu s Areem a dalšími osmi lotry na místo určení. Samosebou, že s bohem války spí v jednom a tom samém pokoji. Vyskytuje se zde nehezká antisubtext scéna s ošetřováním zraněného Area, který se pokouší Xenu - Callisto za rádoby malebného zvuku hoboje nebo klarinetu svádět. WP naštěstí odolává, přestože se dotyčný kulturista vehementně ztrapňuje ručky líbáním a srovnáváním Xeny s bohyní touhy. Závěrem boduje subtext; Xena vstupuje zpátky do svého těla, což Gab velmi potěší. Scéna na pobřeží při západu slunce je velmi subtextózní, a tak ji tvůrci alespoň podřízli okolo probíhajícím Joxerem. To proto, aby kdosi nepřemýšlel, co se mezi hlavními hrdinkami udá v noci - nic, je tam přeci Joxer!


A Soltice Carol - trošku naivní díl ze sirotčince, naplněný sladkobolným vztahem zatrpklého krále Silva a jeho zmizelé manželky. Závěrem epizody atakuje sub. "Gabrielo, pro mě jsi darem ty." - Pěkné!


The Xena Scrolls - Skvostné nové figury - Mel Pappas a Dr. Janice Covington, škoda, že se už v dalších dílech neobjevily. Jinak bída: antisubtext tvrdě boduje. Mel předčítá z Xeniných svitků o romanci Xeny a zabitého Marca. Údajně největší láska! No, nevím, nevím. Tohohle nás autoři vážně mohli ušetřit, neboť ty dva k sobě fakticky pasují jak žirafa s nosorožcem. Další rána subtextovým štváčům přichází na konci dílu. Snad aby nebylo velkocenzorskému divákovi podezřelé, že spolu Mel s Janice zůstanou, začne Mel přímo a naprosto nelogicky omdlívat před clouseau-ovsky nemotorným Jackem. Ve skutečnosti k tomu nemá žádný důvod, neb dotyčný, byť sympatický chlapík, způsoboval při hledání svitků jen problémy, a navíc nepřišel s Mel nijak zvlášť do styku. Naprosto zbytečné a okázalé zdůrazňování správné orientace Mel Pappasové poznamenalo hezký společný závěr, který díky tomu vyzněl do ztracena.


Here She Comes… Miss Amphipolis - příběh, v němž Gabby dělá Xeně sponzora, což je všem přítomným podezřelé - dvě ženy?? Epizoda je protkána stížnostmi a starostmi najednou inteligentních a ušlechtilých missek o jejich vesnice a hlavně partnery. Všechny jsou samosebou správně orientovány. Ženský subtext nemá šanci.


Destiny - pěkný díl s dlouhým lkaním Gabby nad zraněnou přítelkyní. Objímání, hlazení... Za subtext zmínku stojí i vztah Xeny a uprchlé otrokyně karatistky M´Lily. Hezoučká a sexy holka tmavé pleti, takový sportovní typ, a se Xenou si dobře rozumí. Po vzájemném prozkoušení tlakových bodů, bohužel pouze na krku, se jejich vztah ještě víc prohloubí. Snad proto antisubtext celé toto odrovnal Xeniným románkem s intrikánským, byť neobyčejně dobře zahraným Caesarem. Vidět hetero princeznu bojovnici je pro řadu z nás politováníhodný zážitek.


The Quest - pěkná substory. Gabby upřímně štká nad rakví s přítelkyní. Jako na zavolanou se zde objevuje Iolaos a smutné žínce nabízí na dovyplakání své rameno. Zajímavé je, že ani on, ani později výborný Autolycus s Xeninou duší v těle nepůsobí výrazně protisubtextově. Duchovní setkání Xeny s Gab je zde vykresleno velmi lyricky, přestože se oběma hrdinkám nad hlavami stahují černé studiové mraky. Jen škoda, že jejich polibek autoři tak necitlivě přerušili. Supersub je i Autolycova ruka na hýždi Gab, kam ji ovšem při polibku položila Xena!! Scéna s křísením Xeny za pomoci ambrosie měla prý obsahovat další X&G kiss, tento byl ale údajně zcensurován. I samotný konec Questu je sqělý: Gabby dává WP roztomilou hlavinku na rameno. Kamera se nám ovšem zastydí a prchá kamsi vzhůru - možná na ni toho holčičího kamarádění bylo už přespříliš;) Závěr: jednoznačné ANO této nadprůměrné části.


A Necessery Evil - díl s tělnatou a nepřesvědčivě zlou Velascou, kterou nutno snímat zespodu, aby vypadala jako obryně. Zato Callisto zde rozevlátě září a má jen stěží konkurenci. Napětí mezi WP a Callie, ale i Gab a Callie je neuvěřitelně intenzívní.


A Day In The Life - super epizoda. Subtext vyhrává na celé čáře, hlavně v lázni a po ní - "Ona je tvá." Gab se chová jako rozzlobená manželka a dává to všude možně znát. Velký cenzor zbytečně unavuje s poblázněným Howerem, který je submisivní typ, a tak hlavní hrdinky řeší díky autorům nesmyslné dilema; jak dotyčnému sdělit, že ho Xena nechce. Proč se tím vůbec zabývají?? Snad aby vymazali agresivitu Gabby, která by se dala vysvětlit sexuálními pohnutkami - scéna s chytáním za prsa. Závěr je rovněž hezký; pozorování hvězd... Před konečným polibkem se Xena nelogicky odvrací a posléze otřásá, jako by zlatovlasá panna Gab trpěla leprou.


For Him The Bells Tolls - z nešikovného Joxera se díky Aphrodite stává zázračný šermíř a idol dívčích srdcí. Jinak se děj tohoto komediálního dílu točí hlavně kolem krásného páru princátek Ileandry a Sarpedona. Tudíž celý příběh je necitlivě anti.


The Execution - Gabriela pomáhá příteli Meleagrovi, kterého zlý soudce Arbus odsoudil k smrti za něco, co ve skutečnosti nespáchal. Vztahy nehýřící epizoda.


Blind Faith - osleplá Xena a za mrtvolu provdaná Gab. Xena soupeří a pak spolupracuje s poněkud callistovsky zakomplexovaným Palemonem, říkejme mu třeba Joska, který ji nechce znásilnit, ale zabít. Když Xena vydoluje přítelku z hořící rakve a objímá ji, Joska v rozpacích odchází. Závěrem boduje subtext při něžném vymývání Xeniných očí. Gabby má však ve scénáři zbytečnou poznámku, o tom, že je Joska docela hezký.


Ulysses - nic neříkající epizoda a současně černý den subtextu. Románek hezounského Odyssea s Xenou. Tohoto omšelého kozáka, jemuž by lépe pasovala role šerifa v kovbojce Rauchende Colts, Xena nakonec, ač nerada, opouští, neb zdatný a bojem znavený, obstarožní jinoch už jednu šeherezádu má. Gabby vůbec nežárlí, nýbrž se chová kupodivu chápavě. Touto sqěle umístěnou epizodkou byl vygumován veškerý předešlý subtext;-(((


The Price - bojový příběh s hordou. Gabby vítězí něžnou ženskou ručkou.


Lost Mariner - Díl s bludným Cecropsem a jeho pirátskou posádkou. Sám Cecrops není klasickou antisub postavou, přestože je melancholicky celá staletí zamilován do krásné Terai. Gab zde nadbíhá úplně dětinský stoletý námořník Altrech, což je spíš směšné než anti.


A Comedy Of Eros - pro antisub velmi zdařilá povídka. Takhle bychom si to přáli vidět pořád, ne? Xena se zamiluje do drsného Draca, Gabby pak, přestože s ozvěnou ševelí "Xeno, Xeno..." do Joxera. Závěrem pohádky se Gab Joxerovi vysměje a odchází kamsi vpravo. Xena ji následuje. Těžko říct, zda jdou obě dámy nadobro pryč, nebo jen někam stranou, nebo někam stranou za jistým společným účelem(?!).| main | subtext | XWP 1 | XWP 3 | XWP 4 | XWP 5 | XWP 6 | film |
| povídky | legrácky | subgallery | news | download | links | e-mail |