Hodnocení této řady z hlediska subtextu: ** (max. je pět hvězdiček)


The Furies - úvodní, trochu odlehčená epizodka. Za subtext pozornost stojí závěrečný souboj s Areem, kde WP chytá Gabby za prsa. Následně bůh války nechápe, co na ní WP vidí. Lepá děva za ňadra uchopená to ale sama dobře ví.


Been There, Done That - kvalitní sub povídka, kdy se Xeně stále opakuje stejné ráno ("...můžete vstávat a zářit."). Už v úvodu příběhu zasazuje subtext Velkému cenzorovi těžké rány: Xena, po spatření milenecké dvojice, bere přítelkyni okolo ramen a uléhá s ní. Samotná Gab jí leží na hrudi a dává ruku na tělo. Když později Xena říká, že nemá na krku stopy po šipce s jedem, Joxer přece jen něco vidí. Xena i Gab se po tomto provinile odvracejí. Na druhý den, co Gabby zahyne se Xena probudí a šmátrá v kupce sena. Ozývají se hezké zvuky, jenže antisubtext si dává práci s tím, aby bylo vidět, že WP drží děvče jen a jen za ruku. (Škoda.) Pěkné a radostné objímání v seně odbourá velmi záhy Joxer. Houževnatý odpor antisubu spočívá v prolínání celého děje povídky romeojulkovským románkem dvou natěšených antisubtextuálů Hermie a Mirona - toliko příslušníků členů znepřátelených rodů. Na vrub subu, neboli na subvrub možno připsat i scénku s tuříny, drženými WP ve výši Gabrieliných prsou.


The Dirty Half Dozen - Xena bojuje proti Areovi a Agathonovi s bandou zvlášť kvalifikovaných vrahů. Ve hře je hlavně Hephaestův kov. V epizodě je jedna hezká, Velkým Cenzorem pokažená subscénka, kdy Gab hovoří s Xenou o sobě. Xena jí pokládá ruku na tvář, což je zamazáno filmovým střihem. Dílem samosebou prolíná antisubrománek obchodnice s muži(!!?) Glaphyry a na první pohled charakterního rošťáka Darnella. Glaphyra je na muže přímo alergická, ovšem jen do doby, kdy dostane od Darnella jablko (jak symbolické!). Potom začne svému pánovi pěkně olizovat špinavé prsty. Olizování dalších částí těla jsme naštěstí ušetřeni. Pěkná je scénka, kdy zlý Monlik pasuje Gab (které to zde obzvlášť sluší) na hladovou holku (half-starved kid) a Xenin vztah k ní na předstírané kamarádství. Při závěrečném loučení s celkem sympatickým antisub párkem Galphyrou a Darnelem vítězí sub.


The Deliverer - Zápas se studiovým Caesarem a ohnivým Dahakem. Gab zde sedá na lep spasitelskému sektáři antisubťáckému Khrafstarovi, jehož WP osvobodila jakožto nepřítele Caesara. V úvodu epizody Xena plácá Gabču přes podprsenku a posléze osvobozuje z kříže, při čemž ji hezky chytá za pozadí. Závěrem si ji Xena nechá padnout z ohňového zajetí tam, kde bychom si ji přáli vidět co nejčastěji - tedy do své náruče. ("Mám tě!") Za subpřipomínku stojí i objímání na samotném konci epi, kde antisub moc čacky nebojoval.


Gabrielle´s Hope - Pokračování dostatečně napjatého mateřského dramatu. Xena zde pečuje o těhotnou Gabby. Antisubtext ani subtext se příliš nevyskytují.


The Debt 1, 2 Xenina romance s Lao Ma. Velmi sub a velmi ženská dvouepizoda, v níž Gabby tolik žárlí, až nakonec Xenu zradí. Je zde množství subscén, emočně nejsilnější je snad X&G škrábání nosu ve vězení a pověstné "kyslíkové" líbání Xeny s Lao Ma. Ani antisubtext však nezůstává stranou a snaží se usilovně vyvažovat; stále unavuje s Boriadem, takže si musíme "vychutnat" jeho olizovací scény s Xenou (Fakt sexy zážitek!) a taky si poslechnout vysvětlení o Lao Ma coby bývalé kurtizáně, čímž je velkocenzorsky objasněn a omluven její podezřele kladný vztah k ženám.


The King of Assassins - Joxerův bratr Jett se chystá zabít význačnou osobnost. Víceméně antisubtextuální příběh, v němž se kamarádí Autolycus s ohroženou královnou Cleopatrou. Tuto hezkou dámu nakonec zachraňuje Xena (překvápko, což?) a je od ní vřelým způsobem zvána na velkolepou oslavu.


Warrior... Priestess... Tramp - trojrole: Xena, Hestiina kněžka Leah a Meg. Být pannou, či nebýt... that is the question.


The Quill Is Mighter - celkem milá komedie; díky Aphrodite se Gabrieliny svitky stávají skutečností. V závěru pěkné subhlášky. Ares mluví o Gabby jako o ženě, co dala Xeně nový život. Aphrodite zas nechce rušit "významný svátek lásky", t.j. setkání X&G, které je opravdu citové a supersub.


Maternal Instincts - nehezké drama o zabíjení dětí a rozchodu X&G. Závěrečné "mám tě moc ráda" na výhru nestačí.


The Bitter Suite - Super díl, jeden z nejlepších, a taky výborná muzika. Velké drama, opět zahájené pěknou submasáží Gabby a jejím hlazení Callisto. Pak se vše přesmýká do tarotového světa, kde opět září Callisto - tentokrát v soudcovském tarotovém taláru. Její plížení se na bobku zezadu ke Xeně, která stojí rozkročena a zcela nahá, je jednou z nejzdařilejších subscén v celé XWP. Co asi Callisto vidí? No, škoda, že to kamera neukázala i z jejího pohledu. Tarotový soudce Callie se pak po WP s chutí povaluje a hezky obkročmo na ni usedá. Následuje dějově vypjatý boj X&G a po něm přenádherné usmíření. Antisub toto narušil v nejlyričtějším momentě, když do děje přicpal Solana, jehož pak prolnul s Gab:-/// Zda toto mělo kýžený účinek, těžko říci, ale i tak je konec jasně sub: obě hlavní hrdinky spolu vleže laškují ve vodě a ve zvěrokruhu.


One Against An Army - jedny zničené boty, zvrknutý kotník, válka s Peršany a šípem otrávená Gab - supersubepizoda! Celému dílu dominuje pevné pouto mezi Xenou a Gabby. Nic antisubťáckého zde prakticky nefunguje. I závěrečný odpočinek působí velmi intimně.


Forgiven - díl s neposlušnou agresívní Tarou a hledáním Apollonovy urny. Vzniknuvší ženský trojúhelník však výrazně sub nepůsobí.


King Con - Zbitý Joxer a Xena zakoukaná do "neodolatelného" podvodníka jménem Rafe.


When in Rome... - zajatý člen triumvirátu Crassus a jeho zlatý prsten. Můžeme zde shlédnout i pěknou gladiátorskou "kulturní" akci. No, i dnes by jistě měli vyprodáno... V závěru epizody hezká relationship scénka s hlazením po vlasech, držením za ručky a vzájemným "mám tě ráda".


Forget Me Not - Půvabně svalnatá Gábinka odchází do chrámu Mnemosyne, aby smazala špatné vzpomínky na svou zradu Xeny. Když ji Joxer v amnézii odnese ven, dochází k nepěkným antisubtextuálním záměnám: je přesvědčena, že s Joxerem chodí. Dotyčný má nakonec dosti charakteru, aby jí to vyvrátil. Subtext zde boduje opakovaným X&G duetem z Bitter Suite, což je opravdu silný ženský kalibr. Když Gab zápolí s ohněm, je v jednom momentu úplně nahá(!!!). Závěrečné objímání a hlazení je také dosti sub, byť narušeno Joxerem.


Fins, Femmes and Gems - komická epizodka - opičí muž Joxer, rybami posedlá Xena a do sebe zahleděná (stále víc krásná) Gabby. Subtext s antisubtextem výrazně nezápolí. Sub zaútočí položenou Xeninou rukou na prsou Gabby (topení)a pak až na samém konci romantickou horizontální scénou. Antisub však úspěšně kontruje; hrdinky neleží těsně u sebe, nýbrž v ostrém úhlu. Lyrická atmosféra je opět zlikvidována Joxerem, zřejmě je dotyčný opičák v seriálu jen kvůli tomuhle.


Tsunami - napínavý podvodní příběh, kde se Gab nevyplácí její starostlivost o Autolyca. Epizodě dominuje lyrický antisubvztah později polepšeného (??!) majitele dolů Thadea a jeho mladé ženy Sorayi. Subtext boduje Xeninou starostlivostí o zraněnou Gabby. Závěr je rovněž silně sub: pískem okrášlená Gábinka s následným dlouhým držením (přes 1 min.) okolo ramen a pasu. Když se Gab od WP odpoutává, pokládá jí na okamžik ruku o něco níže...


Vanishing Act - ztracená socha Paxe a tentokrát neprovinilý Autolycus. X&G hrají překupnice, Autolycus pak potentního hrbáče (antisub). Nakonec dokonce za významného pohledu Gab líbá Xenu na tvář (opět antisub).


Sacrifice - Opět je tady Callisto a její "hraní si" s Xenou je poměrně subtextoidní. Gab pak chrání Naději a tím i ohroženou Xenu.


Sacrifice, Part 2 - pokračuje boj s Dahakem a Nadějí, tentokrát na jedné lodi s Callisto, kterou Xena v závěru zabije. Její pohlazení Xeniny tváře a prakticky celého těla stojí opravdu zato.| main | subtext | XWP 1 | XWP 2 | XWP 4 | XWP 5 | XWP 6 | film |
| povídky | legrácky | subgallery | news | download | links | e-mail |