Hodnocení této řady z hlediska subtextu: ** (max. je pět hvězdiček)


Adventures in the Sin Trade I, II - chmurná a trochu zbytečně dlouhá šamanská dvouepizoda s Xeniným usilovným hledáním domněle mrtvé Gabriely v amazonském podsvětí. Subtext ukazuje společnou X&G minulost a zdůrazňuje pevnost jejich vztahu, což se ale při délce a složitosti děje zcela rozplývá. Objevuje se zde šamanka Alti se svojí žačkou Anokin, kterou neustále hladí jako pejska. Anokin se pro změnu s výzvou dívá na princeznu bojovnici. A tvář Xeny prozrazuje, že zaujetí je v každém případě vzájemné. Mírně subový je i Xenin pobyt s Gabriele podobnou Otere v páře a později i kontakt s kulturistickou amazonskou královnou Cyane, k níž se Xena, poté co ji polonahou pozoruje, propadne střechou a je jí obrána o oděv. Těžká atletka Cyane v průběhu převlékací akce vehementně ukrývá před Xenou poprsí. (Proč asi?? Nebo že by před diváky?) Kdykoliv se v příběhu objeví Borias, celý chudičký subtext okamžitě směřuje do patřičných míst (=do bažin).


A Family Affair - boj s po všech stránkách příšerným potomkem Hope (Naděje). (Je jasné, že vždycky nejsou peníze na kvalitní elektronicky ovladatelnou příšeru typu Vetřelce, ale tohle je opravdu silná káva.) Xena se konečně setká nejprve se znovu oživlou Nadějí a posléze i skutečnou Gabby. Obé setkání, byť prvé zjoxerováno, jsou maximálně vřelá a sub, obzvláště pak druhé z nich, kde zjihlá WP dokonce líbá panenské Gab ručku(!). Závěrečná něžná scénka je silně sub (Ty a já...) a přebíjí tak filmařsky v pravdě zoufalý boj s frankenštajnským synkem Naděje.


In Sickness and in Hell - ztracená Argo a boj se zlými Scythy. Rádobykomická příhoda, kde Gabrielu stihne plíseň a Xenu vši. Boj subtextu s antisubtextem se nekoná, dokonce ani osvědčená lázeňská feérie nepůsobí sub.


A Good Day - zmrtvýchvstalý, chvílemi opět studiový Caesar a boj Xeny, Pompeya a Řeků proti němu. Celkově protiválečný díl XWP, v němž i Gab propadá boji jako Johanka z Arku. V závěru, který je lehce sub, odchází Gabby za Temeculou, jemuž musí naléhavě(??) sdělit, že předešlé zabíjení mělo smysl. Zbytečná ustaranost Gábinky o tohoto labilního mladíčka přidává bod antistům bod.


A Tale Of Two Muses - antisubpříběh s plytkým antirománkem dříve drsné Tary a tancechtivého Androse. Zakuklený Calliopí fanatik Istafan působí spíš komicky než nebezpečně. Na začátku epizody se ležící Gábince zachce tancování a hodlá za tímto účelem vstát. Xena ji však vedle sebe pěkně subtextně přidrží:) Am Ende this motion tale tančí obě women pospolu a pak se i vroucně obejmou. V tomto momentě obraz zamrzne, a jestli obě děvy neumřely, objímají se tam tak dodnes.


Locked Up And Tied Down - Xena odsouzena za vraždu k doživotí na Ostrově žraloků. Její údajná oběť Thalassa však žije zrovna zde, a dokonce šéfuje místnímu žaláři. Thalassin vztah ke Gabriele nabývá na subtextu, přestože se hovoří jen a jen o probuzení duše.


Crusader - příběh se zákeřnou, džiny posedlou Najarou, která chce Xeně potutelně odloudit Gab, a málem se jí to zdaří, když dotyčná dívka skočí na řeči o světle a hospicu. Hezká žensky trojúhelníková story.


Past Imperfect - Válečná vřava a Xeniny pochmurné vidiny, na něž Gab raguje podrážděně subově. I přes přítomnost pastimperfectního antisubanta Boriada se WP nechá masírovat hezkou otrokyní Satrinou. Jak se zdá, měla labryskní sklony už od nepaměti. Když později Gab hladí Xeně paži, je toto přerušeno rychlým střihem. Samotný závěr vyhlíží sice sub, ale na velkorážní Boriadův antismus, ničící celý tento díl, to jednoduše nestačí.


The Key To The Kingdom - Athenina koruna, Joxer, Autolycus, Meg a dítě, jinak se nic moc neděje. Až samotný konec je pěkně anti: Gryphia má znovu svého Cleada, všechno je, milé děti, jak má být a Velký cenzor září spokojeností.


Dauther Of Pomira - Opět řádí Horda a s ní jedna zvlčilá dívenka Vanesa alias Pilee. Pacifistický příběh, na jehož konce pěje Xena na Gabrielu takovou chválu, že jí musíme připsat bod.


If The Shoe Fits - úsměvný příběh s malou Alesiou a vypravováním pohádky. Trochu málo subu v úvodu i závěru je, ale ne mnoho; a vše se točí okolo harmonické rodinky.


Paradise Found - vcelku studiový a taky subtextní díl o nebezpečném jogínovi Aidenovi. V začátku hezké ošetřování Xeny provázené svalnatým Gábinčiným cudněkamerovým striptýzkem. Holohlavá Aidenova figura nepůsobí vůbec antisub, jelikož nechce Gab zprznit, nýbrž vysát z ní dobro. Při zmínce o horké lázně pleskne Gab Xenu nespolečensky přes zadek. (Tento akt ryzího subtextu je dosti jednoznačný.) Antisub zde díky bohu nemá prostor k protiútoku. I další Xenino masírování Gabby je silně sub. Konec epizody vyzněl poněkud neutrálně.


Devi - indická epizoda, kde se objevuje poněkud ježíšikristovská postava Eliho a kde se vyhánějí démoni. Gabby se nakonec odďáblí a následuje subtextně nevýrazný závěr.


Between The Lines - pokračování indických peripetií. X&G chrání Naimu - ženu odsouzenou k smrti. Dotyčná se však vyzná; dokáže rukama vyrábět plazmové koule a WP přesune do budoucnosti. Gabriele pak předvádí něco jako zhmotnělý alef, z jehož jediného bodu možno viděti celý vesmír. Zda je tato záležitost sub či ne, těžko říci. Závěr s cucháním ostříhané Gab trošku sub je.


The Way - budhistický díl a hledání karmy s Elim a Hanumanem. Gabriela odhazuje hůl a volí cestu lásky (bůh jí pomáhej).


The Play´s The Thing - hezký divadelní příběh, tak trochu satirický šleh do vlastních uměleckých řad. Jde ale spíše o srandu, než o subtextuální boj. Závěrečná slovní hříčka z úst Minyi thespian/lesbian vyzní spíše v anglickém originále, a i tak je pouhým chabým pošimráním Velkého cenzora pod bradou.


Endgame - v úvodu této amazonsko-římské bojové epizody je hezká subscénka s rybařením. ("Já už se Gabriele vzdala.") Dále jen samé válčení se zákeřným Caesarem a Gabrielino naivní vyjednávání o míru. Konec příběhu s pohřbem Ephiny je příliš vážný, než aby šel brát jako sub.


Takes One To Know One - detektivní příběh jak od Agathy Christie. Zavražděná kopfgeldjégryně Ravenika a všichni jsou rázem podezřelí. Antisubtext velmi dobře prezentuje správnou orientaci pomocí bohyně odplaty Discord (Neshoda), obklopené svalovci. (...měl plné ruce něčeho jiného... ...v posteli jsou dobrý, ale prát se neuměj...) No, kdo by zapochyboval, že? Jediná vtipná hláška této dámy je: "Já zvířata nedělám!"


The Convert - Joxer prvně zabíjí a na plátně se k Xenině velké radosti znovu objevuje šílená Najara, coby údajná světice. Je stále stejně uhranutá svými džiny i Gabrielou a dává to patřičně znát. Dlužno říci, že ani Gabriela není vůči Najařiným svodům vždy nejchladnější.


Ides Of March - a jde do tuhého - stěžejní díl čtvrté série - neradostné drama, natočené přes modrý filtr a padající polystyrén, kdy jsou za pohnutých okolností Xena s Gab ukřižovány římskou soldateskou. V úvodu dílu se objevuje stále skvělá Callisto obtěžovaná bezejmenným manem a pronásledovaná přeludy a Caesar si nechá zdát o tom, jak ho Xena antisubtextně obskáče. Zajímavé je, že tohle Velkému puritánskému cenzorovi nevadí, byť scéna skoro připomíná erotický film. Ukázat však romantický polibek X&G nelze. Inu, všichni jsou si rovni, akorát antisubové jsou si holt rovnější... Závěr tohoto dílu - sestoupení obou Kristek z křížů a jejich společný odchod do nebe - je i přes tragičnost situace neuvěřitelně nádherně subteskní. Subtexní taky ;)


Dejavu All Over Again - poslední díl čtvrté řady, v němž se zmotají jednotlivé postavy tak, že by se v nich nevyznal ani sám Avatár. Můžeme zde shlédnout nějaké ty kamarádské záběry z minula, ale konec sám vyzní maximálně anti: Xena se vyléčí z poruchy sexuální identity tím, že je zasazena do Joxerova těla (shit, včetně jeho hlasu!) a líbá tak v klidu Gab (dr. Merrillovou), která se zdá býti zcela spokojenou. Houby s octem je platné, že scénu prolnuli se substřihy, pořád tam zůstává sedět moula Joxer (Harry), mezitímco skutečná wépé (Annie) křepčí kdesi za dveřmi!! Takže tu máme nádherný konec, všichni jsou šťastni, až na subdivačky, a Velký cenzor se může potutelně usmívat.| main | subtext | XWP 1 | XWP 2 | XWP 3 | XWP 5 | XWP 6 | film |
| povídky | legrácky | subgallery | news | download | links | e-mail |