Hodnocení této řady z hlediska subtextu: * (max. je pět hvězdiček)


V dramatickém Fallen Angel, který musel spolknout dosti peněz (zřejmě na úkor dalších dílů), subtext ještě existuje, o Xenu i Gabrielu se starají hezké andělky a i samotný X & G vztah vypadá dostatečně pevně. Hned jak obě hrdinky po všech útrapách obživnou, berou se za ruce a tvrdí, že spolu zůstanou navěky. Závěr je bohužel zjoxerovaný a současně nám odjíždí stydlivá kamera do nenávratna, takže místo opírání se Gab o WP vidíme kulové.
Ještě jedna kacířská poznámka: Asi by bývalo bylo nejlepší, kdyby za peníze vyhozené na celou zbytečnou pregnantní "pětku" byl natočen jediný díl, a to celovečerní superfilm "Fallen Angel".


V dílu Chakram to pořád ještě místy zavání relationshipem, Xena ale ztrácí paměť a s ní odchází i subtext. Joxer blábolí o své lásce ke Gabriele a samotná warrior princess chodí nahá před Areem a nechá se od něho dokonce osahávat. Komentáře netřeba.


V úvodu Succession shlédneme klasickou postelovou antisubscénku Area s nepřesvědčivě zlou Mavican (Další nepovedená náhražka Callisto...). Závěr epizody, kdy Gabriela nepodlehne Areovým intrikám, není až tak špatný, ovšem subtexní vřelosti předešlých řad nedosahuje.


V Animal Attraction řešíme problém drsňácké šerifky Talii a zločinného Darcona. Xena se dozvídá o své graviditě, avšak antisubovou perlou této epizody je však vztah(??) Amarice a baseballového nadhazovače Armana. (Jestli někdo uhodne, kdo z těchto dvou zavinil, že se políbili, vyhraje ovocné lízátko.) No, radši rychle pryč od tohoto dílu!


Them Bones, Them Bones je další šamansko-amazonskou, z hlediska X&G vztahově nevýraznou epizodou. Pokud bychom podrobně rozebrali násilí mezi Xenou a Alti, byla by situace odlišná.


Purity a Back In The Bottle - dva černopraché a bojové díly XWP odehrávající se říši Chin. Komplikovaný vztah Xeny k jemné a citlivé dceři Lao Ma K´ao Hsin nepůsobí téměř vůbec subově. Zato antisubu tu je dost, zejména díky dobře vypapanému bojovníkovi Lin Qi, kterýžto nadbíhá Gabriele a chtěl by se s ní dokonce usadit(?!). Vzduchem stále sviští rakety od Pao Ssu a Xena je s přehledem, coby přirozený SDI, likviduje. Udatný Lin Qi si v závěru vykoledoval jeden Gabrielin antisubkiss.


Little Problems - z WP se stane malá holčička Daphne. Subtext ani antisubtext nepůsobí, spíše otcovský sentiment. Na subu nepřidá ani rvačka v aréně.


Seeds Of Faith - je jedním z mála dílů 5. řady, kde se objevuje klasický ženský subtext. First: Xena Areovi tvrdí, že otcem jejího dítěte bude Gabriela, což se ukáže jako nepravda, neb jím byla Callisto. Second: polepšená Callie vstupuje do Xenina břicha, aby se po čase mohla znovu narodit. (Zkostnatělí ortodoxi musejí po shlédnutí tohohle zešedivět:-) No, ještěže to Callisto nevzala spodem...!


Lyre, Lyre Hearts On Fire - další hezký muzikálový díl. Těžko říci, zda měl závěrečný mumraj analogovat Mardi Gras. Rozhodně ale není nejlepší nápad spojovat dohromady ženský subtext s jakýmkoliv jiným. Dalších komentářů, zejména stran Joxerova bratra, se raději zdržíme. Jinak je epizoda pěkná, včetně hudebního doprovodu, Lucy hezky zpívá a ROC, tančící vedle ní, je prostě k zulíbání. Antisubtext však nemilosrdně působí i zde a roli jeho krále přebírá Draco, který vehementně obtěžuje Gabrielu.


Epizoda Punch Lines se z části odehrává v paláci bohyně lásky a z části pojednává o zmenšené Argo. Jinak nic moc nového, a zejména ne ojetá dortová válka. Co se vztahů týče, Gabriela se růžově kamarádí s Aphroditou a Xena se těší na její masáže. Nakolik je toto subtextní, těžko posoudit. Můžeme zde spatřit i opakování dle našeho názoru politováníhodné tolerantní scénky z Comedy Of Eros, kde malý Amorek způsobil zmatky v lásce. Obzvlášť "zdařilé" je to, kdy šípem zasažený mladý venkovan dává květiny nedaleko stojícímu kučeravci. Jistý zblblý zemědělec tu dokonce líbá krávu. Dvě ženy spolu dle dobré hollywoodské tradice vidět samozřejmě nemůžeme. No, co počít...


God Fearing Child - začíná dlouhosáhlá olympská lapálie; bohové se bojí Xenina dítěte a hodlají ho zlikvidovat. Xena se setkává s alien zakokonovaným Solanem, který v Tartaru prodělal plastickou operaci a vypadá tudíž úplně jinak. Je tu taky Hercules, konečně za dramatických okolností rodíme a o nějakém subtextu nemůže být vůbec řeč.


V Eternal Bonds zažijeme další pokusy o likvidaci malé Evy ze strany božského Olympu. Gabby se až příliš dojemně stará o přiotráveného Joxera a Ares kontaktuje Xenu, aby se projevil jako snová figura zavile sloužící antisubtextu.


Amphipolis Under Siege - další nesub díl, kde se pořád bojuje s plnoštíhlou a pichlookou Athenou, zastupující olympské božstvo.


Married With Fishticks - Gabby coby klasická barbie v komediálním satirickém příběhu parodujícím disneylandský životní styl. Příběh veselý, leč brutálně antisub, neb Gabby (Crustacea) žije s moulou Joxerem (Hagarem), a dokonce ho občas, a nejen v polovědomí, romanticky líbá (Konečně se Velký cenzor dočkal!). Bohužel ani samotný závěr do děje příliš subu nepřidá.


Příběh Lifeblood znamená další tradiční, z našeho pohledu velmi zajímavý amazonský tale. Čertomlycím - budoucím Amazonkám - hrozí nebezpečí od barbarů, proto přivolávají z budoucnosti legendární vůdkyni Utmu (Atmah, původní Cyane), která přichazí coby obyčejná dívka v modrém svetru. V průběhu celé epizody bývá Utma spatřována s jednou z čertomlyckých bojovnic, která se k ní chová mimořádně kamarádsky. A protože každá subtextní legrace musí být mnohokrát převážena správně pojatými partnerskými vztahy, při lítém boji Amazonek s barbary nám náhlé zažehuje antisubové jiskření Utmy s uřvaným a podezřele hladce oholeným jeskynním oligofrenikem Korem. Po polibku vonícím ústní vodou Odol a po unylých pohledech k dotyčnému primitivu vysílaných a jeho odvázání od dřevěného trámu už všichni diváci vědí, že je všechno O.K., jelikož pohledná sportovkyně v modrém je správně orientována, a tudíž může býti ke slovu připuštěn i závěrečný, musulmansky podvyživený sub, kterýžto se nesměle prosadí amazonským zapuzením mužů a tancem Utmy se sexy čertomlyckou válečnicí, v jejíž milé společnosti byla v předešlém ději opakovaně viděna.


Kindred Spirits - Gabby se chce s Xenou a Evou usadit = nepatrně sub. Scéna Xeny, Gabriely a Amazonek v páře však připomíná laciné erotické filmy; kde se při podobných příležitostech také obvykle hovoří jen a jen o mužích, a ženská scéna je tak zakamuflována kamarádským rozhovorem. Příběh Kindred Spirits dále pokračuje antisubtextní joxerizací (nešťastník pozoroval nahé Amazonky při koupání!) a touhou některých divošských bojovnic (Ria) založit rodinku a státi se v ní matrací i služkou. Po ruce je pochopitelně jediný muž(?), a to Joxer. Subtext se docela marně a zbytečně snaží prorazit s kašpárkovsky natěšenou Iris, která Xeně nabízí sebe samu jako novou partnerku. Zbytečný souboj Xeny s Joxerem v aréně měl asi parodovat wrestling, ale sem se dle nás absolutně nehodí, nehledě na zbytečné přehrávání hlavní utrpitelky. Fakt trapas jak Brno. Závěr příběhu v rozložení Xena, Eva, Gabby a stranou Joxer je snad alespoň minimálně sub. - Nebo ne?


Antony and Cleopatra - římské intriky, otrávená egyptská královna a Xena, co ji nahrazuje. Další variace, tentokrát v bledězeleném, na milionkrát ojetý, historií podložený antisubpříběh. (Xena & Antony, Gabby & Octavius... a jsme zase mimo.) Jediné, co zde stojí za zmínku, je Gabby ve slušivém negližé, což samo o sobě bohužel neznamená subtext.


V Looking Death In The Eye - se opět bojuje o Evu. Přichází zdrcující ohnivé action Olympských a Xena s Gab předstírají smrt, mezitímco ohroženou Evu nechají ukrýt v Římě. V závěru příběhu se vyskytuje neuvěřitelně antisubová sněhurkovská scéna, v níž oklamaný a značně frustrovaný bůh války pohřbívá WP ve skleněné rakvi. Fakticky tu chybí už jen sedm trpaslíčků s lucerničkami.


Livia - obě spící šípkové Růženky se nám po čtvrt století kryospánku probouzejí. Zatím se Joxer stačil oženit s Meg a z Evy se stala zlá římská holka Livia, co ráda zabíjí a obcuje s Areem. Objevuje se zde i syn Joxera Virgil, který je antisubtextem neustále přesměrováván ke Gabriele. Subtext sám se nekoná, jen boj. Antisubtext se pochopitelně vyskytuje i mimo hlavní postavy série:(((


Eve - Livia/Eva masakruje civlisty a nakonec zabíjí i Joxera. Xena s Gab ji stíhají. Subtext není.


Twilight Of The Gods - snaha o zabití nebo spasení Evy. Dojde pochopitelně k tomu druhému a postižená zalituje všech zlých skutků a obrátí se k dobru. Velké ženské drama však tímto nekončí, Furie se pokusí donutit Gabrielu, aby Evu zabila. Když to chce skutečně udělat, Xena jí zasáhne chakramem do zátylku. (Fuj, odporně dobře sejmutá scéna!!) Aphrodite Xeně i oběma zraněným pomůže na Olymp, který zanedlouho padá. Závěrem příběhu obětuje dobrák Ares své božství, aby zachránil umírající Gabby a Evu. Konečná pavoučí scéna je jediným subtextním zábleskem celého napjatého dílu. Gabriela Xeně: "Vidíš, dcera se ti vrátila." Xena Gabriele: "Ne, nám se vrátila."| main | subtext | XWP 1 | XWP 2 | XWP 3 | XWP 4 | XWP 6 | film |
| povídky | legrácky | subgallery | news | download | links | e-mail |