Šestka celkově: Pozměněná úvodní znělka, příběhy jsou bojovnější, drsnější, přesvědčivější, reálnější, tedy po všech stránkách lepší. Totéž platí o scénářích, hudbě i kameře. Pochopitelně se občas objevují motivy evokující řady předešlé, příkladně kanibalové × Horda, raněná Gab v The Abyss × raněná Gab v One Against An Army, nadbytek starých s3hů v některých epizodách apod.

Subtext - maintext: Mezi Xenou a Gabrielou už prakticky nikdo nestojí a cenzura se totálně položila v průběhu severských epizod. Od tohoto momentu se konečně věci nazývají těmi správnými jmény: Brunhilda dokazuje Gabriele svou lásku, která je silná. Rýnská panna se příliš snadno zamiluje do Xeny. Xena líbá spící Gabrielu na ústa. V You Are There padají zřetelné otázky, zda jsou Xena s Gab mileneckou dvojicí. Ve FIN 1 láme Akemi Xenino srdce, atd. atd. Tohle už opravdu není žádný chudokrevný subtext, nýbrž zřetelný MAINTEXT;))

Hodnocení této řady z hlediska maintextu: *** (max. je pět hvězdiček)


Coming Home - Xena s Gabrielou a Evou se vracejí domů, mezitímco Furie v jejich podobách našeptávají Areovi, aby bojoval proti Amazonkám. Hlavní hrdinky stojí pochopitelně na straně Amazonek a pomáhají při jejich bojovém výcviku. Eva si dobře rozumí s pohlednou a silnou bojovnicí Variou - zástupkyní amazonské královny. Dámy si dokonce neokázalým způsobem vzájemně předvádějí jizvičky z bojů. Jenže pak je v Evě odhalena římská děvka Livia a je po subových sympatiích. Nastává předlouhá soudní peripetie, kterou by neurychlil ani sám Perry Mason. Poté se bojuje; nejdřív Gab s Variou, poté Xena s Variou a na konci this motion fight si ještě navzájem ve studiu rozbijí ústa WP s Areem. Tento pěstní souboj je poněkud předimenzovaný, podobně jako v prastarých westernech, v nichž si dva klaďasové rozmlátí ciferníky na cimprcampr, aby se hned na to poplácali po zádech a jako dobří kumplové zašli společně do saloonu na sklenku whiskey. Xena spadne při pranici do vody, zůstane pod ledem a takřka se utopí. Na místo činu přichvátá ze zákulisí záchranné komando přivede zpátky k životu. Lkající nebůh války zde připomíná sám sebe ve sněhurkovské scénce z páté řady, epizodky Hledíc smrtce do oka. V samém závěru příběhu, kdy jsou zas všichni kamarádi, což vzhledem k razantnosti předešlé bitky nepůsobí vůbec věrohodně, chce Ares od WP vědět, zda u ní ještě má coby muž nějakou šanci. Po nakyslém antisubkissu se dozvídá, že jedna k jedné miliardě.


The Haunting Of Amphipolis - Všechny tři hrdinky - X&G&E - míří do Xenina rodného města a Eva se už nemůže dočkat své babičky Cyrene. V Amphipolu to ale vypadá jak po bitvě, nikde živá duše, všude straší. Eva je z toho celá tumpachová a bez přestání drmolí Eliho modlitby. Ve městě se setkává nebe, peklo a země, a také vyjde najevo, že Cyrene byla upálena svými spoluobčany a že její duše nemá klidu. Scény v této epizodě jsou pochmurné, noční a bouřkové. Nejvíc na vše doplácí Gáby, které nejprv hnusní červi ohlodají ruce až na kost - kouzlo nakonec přemodlí Eva - poté je skrz podlahu vtažena do odporné kapaliny, odkud ji WP jen těžko vydoluje. Hned po osprchování vstoupí do hry sám pekelný šéf Mefistofeles, který Gábinku zďáblí. Její žlutá očka trochu připomínají GJWHF. Xena zprvu vůbec netuší, že na ni u stropu číhá pohledný netopýrek v rouše Evině. Dojde k půvabnému válení subů, chci říct sudů, Gáby je pořád nahatá, jako vždycky, a scéna by se dobře hodila do erotického můvíčka. Xena si následně nechá od mlsného netopýrka olíznout ruku, pak ho oddďáblí a hned na to bojuje s Mefistofelem - připomíná Bakcha, rohatec jeden - a poráží ho. Duše Cyrene je o5 volná, setká se s Evou a nabyde konečně klidu. Pekelný pán je mrtev, v zemi zeje díra, čadí se odtud a ven se line pekelně zelenkavá polární záře. Co bude dál? Nikdo neví.


Heart Of Darkness - Mefistofeles je mrtvý a dle nebeských regulí by Xena měla nastoupit na jeho pekelný trůn. To však ona nechce, proto Michael s Rafaelem vyšlou do Amfipolu třetího archanděla - Lucifera - aby ji přesvědčil. Mezitím ve městě vypuká všeobecné násilí. Dokonce i jindy charakterní Virgil frockovatí, kope do spoluobčana jako do pumlíče, a ještě ke všemu sahá na Gáby. Eva svýma RTG očima odhalí, že se v srdcích všech přítomných, včetně X a G, rozlézá nebezpečná temnota. Samojediná Evička darknessu odolává, což zajišťuje její modla Iláj, nebo Eli, chcet-eli. Xena se pokouší dostat Lucifera na scestí, je to ale taktický manévr; pokud archanděl spáchá 7 smrtelných hříchův, je odsouzen k pekelnému vyhnanství. Ve městě začínají všeobecné orgie, jimž vévodí Zína s Luciferem. Snad že v Amphipolu zrovna došly stowatové louče, nebo se temnota dostala i do srdce kameramana, vidíme na screenu opravdu velmi málo. Všichni hříšníci se ale i bez světla nepochybně dobře baví, potemnělou Gabrielu nevyjímaje. Xenina milá družka se válí po Virgilovi, a není zcela jasné, co s ním vlastně provádí, v záběru to vypadá, jako když se pokouší zjistit, zda má dotyčný jinoch větší prsa než ona sama:) WP pak vstane k tanci a Gáby k ní přiskočí jak špendlík k magnetu. Subový taneček znehodnotí až Virgil. Na sodomistickém místě poté zmaterializuje Michael s Rafaelem a dojde k boji. Nic netušící Lucifer spáchá sedmý hřích, promění se v nestvůru a je shozen do pekel. Srdéčka se rázem odtemní, což je půvabné obzvlášť u Gáby, která se štítivě odtáhne od Virgila. Na tomto záběru si tvůrci fakt pochutnali. Za pozornost stojí i ustarané WPí pohledy, kterými bystře sleduje Virgila a svou partnerku. Po (vzá)jemných výčitkách jsou X&G o5 nejlepší maintextové přítelkyně.


Who´s Gurkhan? - Potedea po čtvrt století. Xenu, Gabrielu, Evu a Virgila zde přivítá zestárlá Lila. Ta Gabriele sdělí neradostnou zprávu; Herodotus, Hecuba spolu s Liliným manželem jsou mrtvi. Byli popraveni na příkaz tajuplného kruťase Gurkhana, který do svého harému odvlekl Sáru - dceru Lily. Gabriela touží po odplatě, což by ji jistě stálo život. Místo ní se na cestu pomsty vydá spolu s Virgilem Xena - coby otrokyně Sophia, která v Gurkhanově harému zkouší získat první pozici mezi místními kráskami. Mezitím se na místo činu dostává prostřednictvím Virgila i Gab. Při jejím tanci si WP povšimne ukryté dýky. Naoko přítelkyni napadne a zbraně se zmocní. Následně je brutálně mlácena a nucena říci o sobě pravdu, neb Gurkhan tvrzení, že na Gab žárlila, nevěří. Při mučení si princezna bojovnice vzpomíná na svou družku a to ji bezesporu pomůže překonat kruté bolesti. Nehezká scéna výslechu je provázena patřičně dramatickou hudbou a stříhána s rychle běžícími mraky. Zbitou ženu nakonec nechají viset za nohy ve sklepní kobce. Protože však dokázala trvat na původní verzi o žárlivosti, není důvod jí dál tlouct a je zakrátko vrácena mezi ostatní harémské wives. Zde se o ni postará sladká vidina ve své živé podobě. Posléze vyjde najevo, že současná Gurkhanova woman No. 1 je právě dcera Lily Sára. Xena-Sophie, která už získala zpět pánovu přízeň, požaduje její hlavu, což je krutým vládcem radostně přislíbeno. Noc, kdy Xena pro Gurkhana tančí, přichází její nečekaný útok a Gab konečně získává šanci dokonat pomstu. Ochromeného vraha svých nejbližších zabít nedokáže, dá mu však pořádný výprask. Rozsudek smrti za ni vykonají následující úsvit samotní Gurkhanovi pacholci, kteří si nevšimnou, že nestínají Sáru, nýbrž svého pána navlečeného do jejích šatů. Dívky z harému se rozutečou domů a tamtéž zamíří i X, G, E a S.


Legacy - Xena a Gabriela se dostanou do písečné bouře, po které následuje hezky nahaté koupání a něco málo vzájemně zvídavých juknutí. Aby nebyla pořád jen subtextní legrace, přichází na řadu boj. Zachránění beduíni zprvu obě ženy považují za podvodnice neprávem používající jména slavných hrdinek. Z omylu je záhy vyvede svištící šakram. Xena s Gab jsou posléze velitelkou Kahinou pozvány do tábora a požádány o další válečnou výpomoc v boji proti Římanům. Korah, náčelníka Tazereho, je obzvlášť zaujat Gabrielinými saiemi - nebo aspoň tvrdí, že mu jde jen o saie - a chtěl by se s nimi naučit bít. Hned na to ochotně umyje půvabné dívce dle starého zvyku nožky. Po další veselé zábavě jdou obě hrdinky společně na kutě. Druhý den při další písečné bouři se Gab domnívá, že na její přítelkyni kdosi ze zálohy útočí, a bez váhání neznámého zabije. Bohužel to byl právě Korah, který neměl v rucu dýku, nýbrž jeden ze svitků. Xena se snaží přesvědčit Tazereho, že jeho syn byl zavražděn Římany. Za tento čin má být popraven náhodně vybraný římský zajatec. K tomu však nedojde, neb se spravedlivá pachatelka k nešťastnému zabití přizná. Ihned je uvržena do žaláře, kde vedle Korahovy mrtvoly bilancuje svůj předešlý život. Další den ji milí pouštníci zahrabou po krk do písku a chtějí si s její hlavou zahrát kriket. Xena přítelkyni na poslední chvíli osvobodí a obě pak pomohou Nomádům porazit římské vojsko. Gabriela dokonce zachrání život náčelníka Tazereho. Ten dívce sice děkuje, ale syna mu toto nevrátí. Gab se bude muset vyrovnat s faktem, že zabila zcela nevinného člověka...


The Abyss - Epizoda méně významná - podobně jako To Helicon And Back nabo The Last Of The Centaurs - jinak maximálně dramatická a skoro až zbytečně napínavá. Snad proto sem tvůrci k odlehčení děje přidali joxerovsky komickou postavičku Rubia, což se bohužel neukázalo jako příliš šťastné. Vodní tématika + kanibalové navíc velmi připomínají 220 The Price a Hordu, zraněná Gabby pak sama sebe v 313 One Against An Army. Ještě ke zraněné scéně: stojí a padá se sqělým a mimořádně přesvědčivým hereckým výkonem LL a ROC.
K vlastnímu obsahu: Virgil a jeho kamarád Hosep se dostanou do nesnází - oba zajmou kanibalové. Druhý jmenovaný je vzápětí upečen a sněden. Střih. Gabriela se neúspěšně pokouší lovit. Ona i Xena se chystají na cestu za Virgilem a Hosepem. Zanedlouho se dostanou do konfliktu s kanibaly rovněž. Gabriela v boji zaváhá a je těžce zraněna. Oběma ženám se po vyčerpávajících plaveckých peripetiích, kdy Gab skoro utone, podaří skrýt ve vodní jeskyňce kdesi v hlubinách Universalu. WP nakonec nezvládne prokřehlou a blouznící přítelkyni sama vyléčit, předhodí ji proto lstivě kanibalům. Ti se o léčbu s udivující rychlostí /???/ postarají - údajně proto, aby maso nebylo pro další kulinářské zpracování znehodnoceno. /???/ O Gab mezi lidožrouty pečuje pochopitelně i Virgil a kdo doufal, že tato paže - k vidění na okamžik i ve znělce XWP 6 - patří Xeně, má smůlu, neb ve skutečnosti patří Virgilovi:(( Zatímco si labužníci chtějí pochutnat na Gáby, warrior princess nezahálí a s energií miliónů bobrů vystaví obrovskou hráz, nebo spíš přehradu /???/, kam po osvobození přítelkyně naláká hordu kanibalů, by je zde utopila jako koťata. V závěru this dramatic story se Gab učí žíti se svými životními omyly.


The Rheingold - Tato epizoda, spolu se dvěma následujícími, patří k maintextovým pilířům této řady.
Xena odlévá prsten z ryzího zlata, přemůže obludu a uvězní ji za pomoci zámku se dvěma havrany. Uplyne 35 let. X&G spolu večeří v hospodě, zrovna když v starořecké elektrické síti panuje podpětí:) V lokále se náhle zjeví bojovník Beowulf, který přináší onen zámek se dvěma havrany, tentokrát ale poničený. Xena ihned ví, oč jde - v minulosti polapená obluda uprchla, je nutno ji opět chytit. Gab se tedy na druhé ráno probouzí sama. Cíl cesty by byl pro ni údajně příliš nebezpečný. Srdnatý sidekick toho nedbá a ihned se nebojácně vydává po stopách své přítelkyně. Putuje dnem i nocí a kdesi daleko v promrzlých hvozdech nalézá tržiště a na něm muže s goblénem zobrazujícím létající jezdkyně - Valkýry, jimž vévodí Valkýra Xena. Na tržišti se na milou Gab přilepí severská bojovnice Brunhilda, mimochodem moc hezká:)) Svěřuje se, že Xena je její celoživotní vzor. Ani Gab ani diváci netuší, že sličná seveřanka je také Valkýrou a že pracuje pro OIA - Odin´ Intelligence Agency, tedy přímo pro vrchního boha Odina, sídlícího ve Valhalle. Brunhilda pak ve vyprávění zavede Gab do minulosti. Xena se před 35 lety chtěla stát Odinovou milenkou a vystrnadit z jeho přízně tehdejší Valkýru No.1 - Grinhildu. Toto vše mělo jediný důvod: zjistit, kde je Rýnské zlato, zmocnit se ho, ukout z něj prsten a státi se v boji nepřemožitelnou. Skok do současnosti: Brunhilda na Gab zaútočí, ve snaze dokázat jí, že je hodna bojovat po boku Xeny. Napadená se zlobí jen velmi krátce:) Zpět do minulosti. Moci a zlata chtivá VWP setřásá pronásledovatelky a skáče šipku do Rýna. No, Rýnské lesb... pardon, panny jsou z ní přímo na větvi, obzvlášť č. 1. Ihned tvrdí, že Xenu miluje, a panny s pořadovými čísly 2 a 3 jí vyčítají, že se příliš snadno zamilovává. Jednička se náhle potápí a cosi hezkého Xeně pod vodou provádí a je při tom úplně natěšená a labryskně divá. Xena jí slibuje maintextové hrátky v libovolnou dobu a je za to odplavána k jeskyni se zlatem. Jakmile však zlato získá, hamižnice jedna;) roztouženou děvu odbývá nehezkým empi-uchi, až jí z nosánku teče červená. Střih a současnost. Xena s Beowulfem (česky Bejevulfem;) prohrávají boj s monstrem Grindlem, které není naštěstí moc vidět. Můžeme si ho představit jako synka Hope s bradkou, zkrátka fešák na první pohled:) Brunhilda mezitím pomalu ale jistě propadá Gabriele. Epizoda končí nalezením zraněného Beowulfa a hrudního chrániče Xeny, který Gab citlivě hladí palečkem.


The Ring - Severská trilogie pokračuje druhou částí. Gabriela, Brunhilda a Beowulf hledají zmizelou Xenu. Brzy ji nacházejí v dosti zbědovaném stavu. Xena poté vypráví o minulosti; jak po krádeži Rýnského zlata ukovala prsten, který jí dopomohl k božské síle. Tuto moc však mohla využít jen proto, že se úplně zřekla lásky. V jejím tehdejším počínání jí chtěla bránit Grinhilda, partnerka Odina. Podařilo se jí zmocnit se prstenu, jakmile si ho však nasadila, proměnila se v příšeru. Tu potom Xena uvěznila kouzelným zámkem se dvěma havrany. Skok do současnosti. Čtveřice hrdinů se znovu střetává s monstrem Grindlem, zabíjí ho a odebírá mu prsten z Rýnského zlata. Při tom vychází najevo, že zlikvidovaný hejkal vlastnící prsten není metamorfózní Grinhilda, nýbrž její roztomilý potomek. Když chce posléze WP navrátit prsten Rýnským pannám, je šéf Valkýr Odin jiného názoru. Potřebuje prsten pro sebe, aby ho ochránil nejen před Xenou, ale i před dalšími bohy. Právě strach z Xeny ho motivoval k tomu, aby nasadil Brunhildu na její družku. Avšak i bůh se může přepočítat; sličná severská bojovnice podlehne kouzlu Gabriely a zamiluje se do ní. Odin chce Gabrielu vyměnit za prsten a jen co Valkýrám přikáže, aby ji unesly, provede Brunhilda únos sama a znovu dívce vyzná lásku. Blondýnka je k vyznání velmi chladná a odmítavá, při čemž zdůrazňuje, že ona už soulmate má. Odin, Valkýry a monstrum Grinhilda napadnou Xenu. Ta si navléká Rýnský prsten a v boji vítězí. Vítězství je však vykoupeno totální ztrátou paměti. I zželelo se Brunhildě milované Gabriely a ve snaze zachránit jí život, a dokázat jí tím svojí lásku, proměňuje se v neproniknutelný ohnivý kruh, v jehož bezpečí děvče s Rýnským prstenem v dlani usíná. Mezitím dezorientovaná WP bloudí po lesích a ozvěna vrací její zoufalé výkřiky: "Who am I??!!"


The Return Of The Valkyrie - Poslední část severské trilogie. Už celý rok spí Gabriela v bezpečí Brunhildina ohně. Mnoho mužů se mezitím pokusilo proniknout dovnitř; někteří z lásky, jiní kvůli Rýnskému prstenu. Nikdo z nich však smrtící žár ohnivého kruhu nepřežil. Do těchto chmurných končin, aby pomohl osvobodit Gabrielu, přichází i Beowulf, a to rovnou za svým přítelem dánským králem Hrothgarem. Ke svému překvapení v jeho nevěstě poznává princeznu bojovnici. Hrothgar onehdy Xenu vylovil z moře a protože si na své jméno nevzpomínala, pojmenoval ji Wealthea. Svatební obřad probíhá v klidu až do nasazování snubního prstýnku, kdy Xeně poprvé probleskne hlavou minulost. Beowulf se pak pokouší čerstvě provdanou ženu přesvědčit, aby s ním odešla vysvobodit spící Gabrielu. Dánský král Hrothgar mezitím po své choti požaduje plnění manželských povinností. Dělá to nejdřív svůdným chrochtáním, později i škrcením obouruč. Ani on nezaznamenává při svém směšném snažení úspěch. Situaci zamotává králova sestra, která se domnívá, že je Beowulf bývalý milenec Xeny - Wealthei. Než se zbrojnošům podaří oba domnělé provinilce uvěznit, prchnou. Při této příležitosti podává Beowulf Xeně ruku; ona však vidí ruku někoho úplně jiného... Cestou k ohnivému kruhu hovoří Beowulf opět o minulosti. Na místě samém pak dochází k boji s Valkýrami a monstrem Grinhildou. Jedna z Valkýr se o Xeně pohrdlivě vyjádří; svou láskou ke Gabriele jí připomíná pateticky zamilovaného kloučka. Warrior princess konečně prochází ohněm a protože dobře ví jak na princezny, použije osvědčenou metodu a vzbudí spící Růženku Gabrielu polibkem. V závěru of this labrys motion picture se Xena usmíří s Grinhildou, kterážto se vzápětí o5 změní ve Valkýru a bude - jak jinak - Odinovou partnerkou. WP pak rychle zamíří k Rýnským pannám, by navrátila ukradený prsten, a to přímo maintextnímu číslu jedna. Když se virgo uno zeptá, jakéže to kouzlo přimělo Xenu vzdáti se mocného prstenu, WéPé s pohledem upřeným na omládlou Gáby odpoví: to nebylo kouzlo...


Old Ares Had A Farm - Dřív než farmu měl starý Ares potíže. Už není bůh, na jeho hlavu je vypsaná odměna a s pronásledovateli za zády se budoucnost nejeví příliš růžově. Xena dostává nápad: Ares potřebuje za prvé novou identitu a za druhé dobrou skrýš. Tu poskytne staré polorozpadlé stavení na venkově. Trojice hrdinů sem přijíždí ve stylu country - jako mnohem později noví osadníci na divoký západ - vše pochopitelně doprovází stylová hudba odpovídající této humorně odlehčené epizodě. Od autorů byl fakt sympatický počin, že navzdory následujícím obrázkům konečně nestavili vysloužilého boha války mezi hlavní hrdinky a že jeho tužbám přihráli pikantní a nekomplikovanou holčinu Grebu ze sousední farmy. Dlužno říct, že příznivkyně mužských svalů si v této epizodě užijí své, Kevin je pořád bez trička a bezpochyby má co ukazovat. Ovšem ani my ostatní, co za láskou hledíme do něžnějších krajin, nepřijdeme zkrátka; Gábinka v modrobílém je zde bez nadsázky panenka z cukrové vaty;)) Při nocování na framě, kdy vedle sebe leží Xena, Ares a Gabriela, možno spatřit sqělou subtextní scénu: Gáby ve spánku pokládá překvapenému Areovi pravou ruku na čelo a levou do míst, kam se při boxu nesmí udeřit. Zděšená WéPé její ručku ihned přemístí jinam. Záběr působí nejen komicky, ale navíc u diváka jistojistě evokuje otázku, zda Gáby takhle běžně spí, tedy s rukou položenou dole na WP;) Vše bohužel probíhá ve tmě, a nemožno tedy vyrobit solidní screenshocky. V závěru étovo fílma sehrají X&G před šéfem pronásledovatelů zlým Gasgarem žárlivé divadlo a posléze předvedou i domluvenou rvačku. Gasgar je obelstěn, odjíždí s ostatními kopfgeldjégry pryč a Ares může klidně slavit svojí záchranu. X&G pak farmu společně opouštějí...


Dangerous Prey - začíná nehezkým honem na zraněnou Amazonku, kterou neznámý lovec pronásleduje lesem a dobře se při tom baví. Střih: Xena s Gabrielou přicházejí do amazonského ležení, v jehož čele se nestkví pouze z jara květ, nýbrž i dvojitá sekyra - labrys - a to zřejmě celoročně. Po uvítání v duchu subtextního porozumění vychází najevo, že místní královna Marga zmizela neznámo kam. Xena spolu s její náměstkyní Variou se vydává po stopách pohřešované. Zakrátko umírající Margu nacházejí v pustých hvozdech Nového Zélandu. Xenina dočasná spolubojovnice je situací vyvedena z míry natolik, že začne páchat takové nerozvážnosti, až sama nakonec padne do zajetí. Xena ji cobydup osvobodí a podaří se jí zajmout i jednoho z lovců Amazonek. Ten však, než být extrovertem, polkne radši isopropylmethylfluorofosfát a zcepení. Jedno ale stačil prozradit: patřil k družině slavného superbojovníka Morlocha, což je další únavná figura z řady Sinterů, Palemonů, Agathonů, kteří jsou neporazitelní až běda, a přestože obvykle dobře začnou, velmi špatně skončí. Tento megaloman navíc používá něco jako šakram a poslepu předvádí tak toporné kung-fu, že se z toho Bruce Lee obrací v hrobě. Zpět k duu heroines: Aby Varia neprovedla další hlouposti, uváže ji dominantní Xena pro jistotu na řetěz. I tak se ale nezkrotná Angelik... pardon Amazonka pořád vz-vz-vzpouzí, což ji málem stojí život. WP ji od pádu do hlubin pochopitelně zachrání. Princ Morloch, nadějný sadista a pyroman, by Xenu rád ulovil a zapaluje kvůli tomu celý les. Při ekologické katastrofě začíná být horko k zalknutí a během útěku před požárem se šikovná Varia vymyká nejen kontrole, ale nakonec si vymyká i kotník. Xena si už s belhající krásou neví rady, a hodlá ji proto za pomoci stromového praku vystřelit do paďous, aniž by tušila, že prozíravý Morloch vlastní sítě a že flying girl odchytí, jen to hvízdne. No, v každém případě získal poměrně milou dangerous prey... By se mohl utkati Se Xenou, vystaví Morloch (česky Mordíra, nebo Morjezero) vcukuletu labilní dřevěnou hranici, kam Variu umístí. Právě zde dojde k lítému boji, na jehož konci je nejprve osvobozena zajatkyně. Ta celá radostná, výronu v kotníku nedbajíc, seskakuje z několikametrové výšky, by WP srdečně poděkovala. Pak přijde na řadu lovec bílého svalnatého masa zákeřník Morloch, jenž je Xenou nabodnut na kůl jako to podsvinče na špíz. Závěr příběhu patří památce zavražděné amazonské královny, jejíž nástupkyní se stane právě Varia...


The God You Know - Xena s Gabrielou přicházejí na místo krvavého masakru. Od archanděla Michaela se dozvídají, že krveprolití způsobil nový římský tyran Caligula, vyšinutý diktátor, který se touží stát bohem. Je to muž, co nesnáší pochopitelně odpor a nenávidí mimojiné i Eliho stoupence, což se brzy projeví zatčením Evy. Caligula je sqělá a sqěle zahraná postava, fakt nádherně slizký magor. Když se ho Xena pozdějí rozhodne zlikvidovat, nezdaří se. Do zlého císaře jde meč jak do másle, jemu to ovšem vůbec nevadí, protože je polobůh. Tím se stal zásluhou bohyně Afrodity, kterou drží v zajetí, a místo toho, aby ji pořádně líbal, vysává z ní božskou energii. Xena se - coby tajemná Sabah - k římskému imperátoru vlísá a obtáčí si jej kolem prstu. Ze všeho nejdřív ale uspořádá s přítelkyní subtextní koupel. Krásná Afrodita je celá malátná, vůbec nic si nepametá a Gabby se bezúspěšně pokouší její amnesii vyléčit. Nicméně, za svůj pokus si vyslouží vášnivý polibek:-o Xena alias Sabah poté vyzve Caligulu na vozový souboj, oblíbenou to starořímskou zábavu. A je z toho fakt pěkná koňská formule 1, až kolem lítá všechno, co peří má i nemá. V dramatickém a velmi pěkně natočeném souboji zvítězí nakonec WP, ale jen s námahou. Hned na to přesvědčí svého šíleného soupeře, který se mezitím stal bohem, aby zabil sám sebe, a založil tak nový krvavý kult a taky proto, by se mohl čestně dostati do Pantheonu, míst určených římským bohům. V samém závěru se Afroditě konečně navrací paměť.


You Are There - V severském hostinci střetnou X&G Beowulfa. Chová se jinak, býval ke Gabriele srdečnější... V hospodě se objevují i Valkýry a vyhrožují: Xena se má držet od jejich šéfa Odina co nejdál. Princezně bojovnici se podobný přístup nelíbí a vyhazuje z lokálu jednu Valkýru po druhé. Do děje náhle poněkud zběsilým způsobem vpadá soudobý novinář Nigel a požaduje po Xeně interview. Roztržitý investigaivní žurnalista představuje de facto hlavní postavu celé epizody a cílem jeho snažení je zjistit, proč se Xena vrátila do severských krajin patřících Odinovi. Nigelova domněnka, že se princezna bojovnice spolčila s Areem a chce Odina zabít, je naprosto mylná. Jediná pravda na celé věci je ta, že Odin skutečně vlastní zlatá jablka dávající tomu, kdo je snědl, božství. Nigel je ve svých potřeštěných teoriích neoblomný a mocí mermou se je snaží dokázat. Příběh pokračuje studiovým interview Xeny a Gabriely. Celá věc končí neslavně, podobně jako další novinářova akce u řeky Styx. Charon jediný Xenu chválí - přinesla mu mnoho nových klientů. Caligula má ovšem jiný názor, WP je dle něj zmije a podvodnice, co ráda vraždí. Naznačuje možná i něco subtextního(?): ...ona a ten její bard... jako bychom nevěděli, oč tam běží... Další divoké interview se týká samotného boha Odina. Také on Xenu podezřívá, že chce získat zlatá jablka pro sebe a pro Area. Při pokusu doptat se u Gabriely, zda je Xena Areovou otrokyní, dostane Nigel od barda pěknou nakládačku. Podobně špatně dopadá i u bývalého boha války, do jehož příbytku bez skurpulí vpadne. Novinář posléze navštěvuje nebe a peklo, aby zde získal další informace. V žádné z těchto institucí si velké sympatie nevyslouží. Lucifer se dokonce těší, až se mu po smrti dostane do spárů. Nejhůře Nigel dopadá u Evy; nemístné otázky na její matku šiřitelku Eliho víry nebývale rozzuří a vzduchem létá jedno fuckoffní slovo za druhým. V dalším inteview prohlašuje Gabriela, že Xenu nemiluje. Ani Xena nemůže Gabrielu milovat a od neznámého ženského hlasu se dozvídáme proč; o status božství nepřišel v minulosti jen Ares, nýbrž i Afrodita, bez níž na světě neexistuje láska. Proto také Xena potřebuje Odinova zlatá jablka - chce navrátit Afroditě božství. Ve Valhalle konečně dochází k boji, Odin je poražen, princezna bojovnice získává zlatá jablka. Jedno je pro Area, druhé pro Afroditu, zbylé Xena navrací Odinovi. Láska je o5 na Zemi a nádherně zamilované pohledy, které si Xena s Gabrielou vymění, nepotřebují komentáře. Teď následuje závěrečné interview. Ve studiu se Nigel pokouší obě hrdinky přesvědčit, aby řekly, jak to je s jejich vzájemným vztahem, zda jsou mileneckou dvojicí. Xena nejprv vybuchne, posléze se ale obě ženy rozhodnou říci pravdu. Hned nato se do vysílání vloudí technická porucha, vypadne obraz a diváci se zase nic konkrétního nedozvědí.


Path Of Vengeance - Konvoj římských vojáků provázejících Evu je napaden Amazonkami. Téměř všichni Římané jsou pobiti a samotná Eva padne do zajetí. O jejím osudu se rozhodne velmi brzy. Přestože Cyane i amzonský koncil se zdají být zdrženlivější, královna Varia je neúprosná; Eva je za předešlé hříchy Livie odsouzena k smrti. Jedním z hříchů bylo i zavraždění Variiny mladší ses3čky. Superzáběr, kdy v duhovce Varii vidíme Liviin odraz i s napřaženým mečem. Xena s Gabrielou přispěchají do amzonského ležení ihned, jakmile se o zajetí Evy doslechnou. Princezna bojovnice se pokouší po svém Variu přesvědčit, aby její dceři odpustila. Ta však rezolutně odmítá. Zanedlouho vychází najevo, že urputná amazonská královna navázala kontakt s Areem, který ji přislíbil podporovat sjednocení kmenů. Po hlasování o vinně Evy se Gabriela pokusí zvrátit verdikt soubojem s Variou. Zpočátku vypadá pranice celkem vyrovnaně, zanedlouho však dostane kurážná blondýnka ošklivě přes ústa. Osud Evy se zdá být definitivně zpečetěn, když na scénu vstupuje Xena: obviní Variu ze zbabělosti, sama je prý vinna smrtí svojí sestry - nekokázala Livii zabít, i když mohla. Následuje střet obou válečnic nad bublající tůní s nažloutlým eklhaftem - něco jako sirné bahno, bleee! Souboj je tvrdý, dobře natočený, a Varia při něm prokáže, že se od Area mnohému naučila. Je sice poražena, avšak WP na sebe nechá znovu bez obrany zaútočit, po čemž se amazonská královna zhroutí - nedokáže bezbrannou soupeřku zabít - a boj tedy může skončit. Mezitímco rada Amazonek odsuzuje Livii k smrti, je mírotvorka Eva osvobozena. Pak přicházejí na řadu přátelská obětí a závěr.


To Helicon And Back - Za přítomnosti Gabriely probíhá v ležení Amazonek slavnostní korunovace. Do oslav náhle vpadnou maskovaní jezdci a pobíjejí jednu Amazonku za druhou. Xena přispěchá na pomoc, ale únosu královny Varii už nezabráni. Podaří se jí však identifikovat jednu zbraň zanechnou útočníky v táboře - pochází z pobřežní pevnosti Helicon. Sem také byla unesena královna Varia. Amazonky vypracují plán k jejímu osvobození; celou akci vedenou z moře bude řídit Gabriela. Xena se pochopitelně do pevnosti vypraví sólo. Vyjde najevo, že Heliconu velí Artemidin syn Bellerofon. (Hrozné jméno, co? Skoro jako Bellův telefon. Raději mu budeme říkat - podobně jako Palemonovi v XWP 2 - nějak jinak, srozumitelněji, třeba Achtrbán:) Takže: Achtrbán se chce pomstít za smrt své matky bohyně Artemis, a má to odnést nejen Xena, ale i Amazonky. No, jak se zdá, šéf Heliconu je opravdu zdatný panáček, útok WéPé nejenže odrazí, ale chrabrá bojovnice je dokonce ráda, že vyvázne se zdravou skin. Gabrielino vylodění v Normandii je od počátku odouzeno k nezdaru. Z pevnosti létají hořlavé a výbušné střely metané obřím prakem a Amazonek valem ubývá. Faktem je, že obránci mají podezřele dobrou mušku a lukostřelci snad ještě lepší:) Varia je posléze Achtrbánem propuštěna. Předtím však musí slíbit, že zabije Gabrielu a bude velet Amazonkám k ústupu. A taky jo: když se Xenina družka pokusí dostat sama k pevnosti, skutečně na ni chce ta hadice zrádná zelená vystřelit. Sklidí tím samosebou opovržení všech zbylých Amazonek. Po návratu do tábora použije Xena lsti: vyláká obránce z Heliconu do lesů, kde je Amazonky roznesou na kopytech. (Jo, tohle mohly holky udělat hned a neměly by potíže:) Zlikvidován je i mstitel Achtrbán-Bellerofon. Příběh končí v okruhu nemnoha přeživších Amazonek, kde se usmiřují Gabriela s Variou.


Send In The Clones - Noc, dvě auta na opuštěném místě - tajemná schůzka dvou neznámých. Žena přebírá kufřík se vzorky vlasů a se šakramem, muž pak tučnou finanční částku. Obchod je uzavřen, auta mizí ve tmě. Střih. Tři fanouškové XWP - Polly, Clea a Mac, ne nepodobní Xeně, Gabriele a Joxerovi, tráví víkend sledováním své oblíbené série. O pár dní později se v moderní laboratoři setkávají s mysteriózní Alexis Los Alamos. (Vtipná narážka na stejnojmenný supertajný research center v New Mexico:) Ne náhodou nám vědecká pracovnice Alexis připomíná kněžku Alti, zakrátko se dozvíme, že to Alti ve skutečnosti je. (C. Stansfield měla v této roli možnost vybočit z obvyklé xenaversní šablony a uplatnit tak svůj přitažlivý a velmi neotřelý šarm;) V laborce se nacházejí klony X&G a trio Xeních fandů je zde spolu s diváky zavaleno repeatem sestřihů z různých částí XWP. Nejde o věc samoúčelnou; střihy jsou s pomocí elektronických sond vpisovány klonům do paměti, což platí i o subtextu a o temné minulosti princezny bojovnice. Posléze se zkumavkové XenGabí výpěstky začínají pomalu probouzet. Zpočátku dost špatně chápou, kde se vlastně ocitly; vše je pro ně naprosto cizí, včetně soudobé stravy. Jen co se Gabriela pokusí dostat na čerstvý vzduch, je zatčena policií. Xena jí pochopitelně chvátá na pomoc, což se brzy objevuje i v televizním zpravodajství. Ke zděšení trojice fans se hodná Alexis mění v Alti a začíná páchati zlo. Stíhá Xenu a později se ji pokouší na odlehlém vrakovišti přejet svým červeným sporťákem. Nakonec je sama ze světa vymazána silným elektrickým výbojem. Od ohně však vzplane i rozlitý benzin, dojde k explozi a Clea, Polly i Mac uniknou jen díky svým oblíbeným hrdinkám. Obě zachránkyně se bohužel zřejmě nestihly z nebezpečného místa včas dostat a trojice fanoušků smutně odchází v domnění, že Xena s Gabrielou zahynuly. Jejich pozornosti tak uniká kolem jedoucí taxi, na jehož zadních sedadlech si šampaňským přiťukává blondýnka s tmavovláskou oděnou v kůži...


The Last Of The Centaurs - V lese probíhá bezdůvodné masakrování kentaurů, uniknout se podaří jen jedinému. Střih. Xena s Gabrielou spolu nakupují na tržišti. Gabriele se náhle zjeví mrtvá Ephiny a žádá ji o pomoc: její syn Xenan je v nebezpečí. Vzápětí hrdinkám padne do rukou zatykač podepsaný falckrabětem:) Belachem. Tento muž je přesvědčený, že jeho dcera Nika byla unesena právě kentaury, a souvislost s počátečním masakrem je tedy nabíledni. V Belachovi je zakrátko odhalen syn populárního Boriada a dozvídáme se i to, že Ephinyin Xenan Niku neunesl, ale - lidově řečeno - zbouchl. (Jak vidno, autoři Xeny se zde pustili do boření dalšího tabu, neb když uvážíme, jak k oné chatrné události došlo, dostáváme se na weby s úplně jinou tématikou, než je dámský subtext:-))) Vzhledem k přítomnosti Damoklova Boriada, otravujícího všech 6 XWPích řad, máme i zde možnost vrátit se do minulosti a vychutnat si jeho živočišný vztah s Xenou. Belach, coby malé děcko, dokonce svého otce přistihl, jak s Xenou zahybá své právoplatné ženě. Než byl touto od Boriada odveden, věnoval mu nevěrný tatík amulet v podobě přívěsku na krk. Zpět do přítomnosti: Gabriela pečuje o Niku a nakonec ji spolu s Xenou za pomoci císařského řezu úporně odrodí. No, lepší takhle, než kdyby to šlo kopýtky napřed;) Xena poté navštěvuje Belacha v jeho sídle a po dobrém se ho snaží přesvědčit, by Xenana více nepronásledoval, neb tento jeho dceru miluje. Belach o ničem takovém nechce slyšet, a tak ho WéPé čapne pod krkem a odtáhne na místo kentauří genocidy. Belachovi je z toho poněkud nevolno, ale svůj názor nezmění. Xenofobní;) Belach mezitím zajme čerstvého tatínka, míře na něj sportovní kuší s napínací silou 75 kp. Když však spatří svou dceru s malým bělouškem v náruči, celý se rozlítostní a zanechá pomsty. Náhle jsou všichni přítomní kamarádi, dojatý Belach se smířuje s animalsexem své dcery a také s tím, že si jeho vnouček bude chodit pro botičky ke kováři, a za slzavých okolností mu předává Boriadův amulet. Závěr this horses story patří Xeně a Gabriele:-)


When Fates Collide - Caesar má života v pekle právě dost a rozhodne se k útěku. A protože je nad jiné zdatný intrikán, vypraví se do kláštera sudiček, kde rozstříhá a pozmění osudovou osnovu. Tím pochopitelně nepřeonačí jen svůj osud, but i mnoha dalších lidí. On sám se zbaví viny vůči Xeně, kterou teď nikdy nezradil, a dokonce dosáhne toho, že s ním, coby jeho žena - císařovna - vládne Římu. Bohužel pro Caesara je osnova sudiček propletená víc, než by se na první pohled zdálo, a tak na scénu přicházejí i některé známé tváře: kupříkladu velitel vojsk Brutus, řadový voják Joxer a rovněž kněžka Alti, která, posedlá touhou po moci, Caesara do značné míry ovládá a řídí. Vše jde zpočátku podle plánu a Caesar si mne ruce. Ovšem jen do doby, kdy na císařský dvůr zavítá řecká divadelní skupina. Už při prvním představení se ukazuje, že císařovna Xena je básnířkou a herečkou Gabrielou dokonale fascinována. Po vzájemném rozhovoru pak vychází najevo oboustranná osudová přitažlivost. Caesar Gabrielu samosebou pozná a rozhodne se ji odstranit. Nechá ji uvrhnou do žaláře a vydá příkaz k jejímu ukřižování. Xena se za pomoci vidin dozvídá, že římský vládce manipuloval dějinami a vynucuje si propuštění mladé herečky. Caesar všechno přizná a s propuštěním souhlasí. Gabriela odjíždí z Říma a cestou je skoro zabita kněžkou Alti. Dějiny se přese všechno opakují: mezitímco Alti vraždí překvapeného Caesara, je Xena přibíjena na kříž. Její poslední slova jsou "Miluji tě, Gabrielo!". Milovaná dívka se s temným osudem nehodlá smířit a spěchá do kláštera sudiček. Poté, co se s nimi po dobrém nedomluví, zapaluje jejich předivo. Dějiny s výbuchem anihilují a vše se vrací do minulosti. Tmavovlasá bojovnice potkává v lese malou blondýnku. Ta nasedá na jejího koně a obě spolu odjíždějí...


Many Happy Returns - Den před Gabrielinými narozeninami se oslavenkyně přesvědčí, že volens nolens ani tentokrát neujde každoročním kanadským žertíkům svojí přítelkyně. A první z nich přichází ihned; jen co Gabriela odloží dalekohled, má k velké radosti poťouchlé Xeny kolem oka černý kruh od sazí. Obě ženy pak chvátají na pomoc půvabné Genii, která má být hordou religózních fanatiků svržena z vysokého útesu do moře coby oběť. Naštěstí má princezna bojovnice zrovna v držení božskou Hermovu přilbu, která umožňuje létat, není proto většího problému se záchranou svržené divky. Zachráněná však radostí neoplývá, ba právě naopak, zlobí se, neb chtěla býti obětována, a okamžitě se chystá zabít sama - přestane dýchat. Směšný pokus o autooběť ztroskotává a Xena se následně rozhoduje ukázat nevědomé dívce nějakého skutečného boha, aby ji tak odvrátila od její zcestné fanatické víry. Cestou k Afroditě oplácí Gabriela Xeně žertík; jen co se chrabrá bojovnice za nesmělého přihlížení Genii docachtá v jezírku, spadne jí na hlavu nádoba s rybími vnitřnostmi - blee! pěkný hnus, a smradu jak v chotejně! Když naše tres feminae dorazí k Afroditě, páše tato zrovna antisubtextní mejdan. Inu, proč ne:( V dalším ději se bojuje o Hermovu přilbici, na níž si dělá nárok kdejaký hejhula a zejména Ferragus a jeho synek Frankus, do něhož je Afroditou zamilována bývalá oběť masochistka Genia. Že jim ty žhavé pohledy sluší, což? Pfffslahhh! :( Xena a Afro se pak převlékají za Geniiny rodiče, aby takto definitivně ukořistily Přilbovu hermici. Genia je zanedlouho poté na ulici zaskočena fanatiky a znovu málem obětována. Po své záchraně se tak nějak zemancipuje, zahleděný Frankus je jí šumafuk a - clever grrrl - se rozhodne jíti vlastní cestou a nebýt na nikom závislá. Závěr this locomotion picture patří Gabrieliným many happy birthdays, které tato tráví se svojí Xenou. Lyricky subtextní oslava je obzvlášť špatně vidět, neb - jako i jindy při podobně stydlivých příležitostech - zůstávají super troupery zamčeny ve skříni a osvětlovači z Universalu smějí používat jen příruční svítilny se dvěma monočlánky:) Uf, konečně přichází na řadu ono maintextní překvápko; Gáby dostává k narozeninám od WP milostné verše psané samotnou básnířkou Sapf:-o A další radosti samože následují; Xena má stále při sobě den Helm des Hermes, proto může vzít přítelkyni na vyhlídkový let za překrásným západem slunce... ach... ach... slzička se do oka dere;-)


Soul Possession - V této časově uskákané epizodě se strůjci Xeny rozhodli napravit svůj hřích z 422 Deja Vu All Over Again, a sice skutečnost, že warrior princess zůstala po boku dr. Mattie Marrillové - ovšem - v těle Harryho. Úvod Possession nás zavádí na mořský útes, kde rozevlátá princezna bojovnice spolu s Joxerem vkládají popsaný svitek do náboby, aby jej pak samotná Xena skryla na mořském dně. Skok do současnosti. Na tiskové konferenci společnosti C.H.A.K.R.A.M. demonstrují fanoušci za natáčení dalších epizod XWP. Mezi jinými jsou často v záběru i dvě dívky, označené v episode quide pouze coby fan 1 a 2. Před mikrofon předstupuje dr. Delaney, aby oznámil, co se ve skutečnosti událo mezi epizodami 402 a 403. Jak víme, začátku čtyřky předcházel pád Gabriely a Hope do jícnu sopky. Tedy hned po 402 se Xena měla dle všeho setkat s Joxerem a léčit s ním smutek ze ztráty přítelkyně v jistém hostinci. Poté se na scéně ukázal Ares s tvrzením, že ví, kde se Gabriela nachází, a že vlastní její duši. Vydíráním se tak pokoušel Xenu přinutit, aby s ním uzavřela sňatek. Nabídka byla zprvu radikálně odmítnuta, poté však ve snaze zachránit přítelkyni WP svolila, a ještě ke všemu podepsala písemnou dohodu. Po dalším ději zákonitě přišlo její definitivní ne a kompromitující list skončil ukryt na mořském dně. Zde byl také po mnoha letech dnešními potápěči nalezen. Přítomnost pokračuje: Na tiskovku přichází Annie, současná inkarnace Joxera. Také se zde objevuje Harry - Xena v Joxerově těle - spolu s Gabrielou v podobě dr. Mattie Merrillové. Zrovna když dr. Delaney ukazuje novinářům AreoXení svatební smlovu, vjíždí do sálu na mašině bůh války a požaduje ji zpět. Annie, Harry i Mattie se pouštějí s Areem do křížku, při čemž z Xeny a Joxera vystupují duše a navracejí se do svých původních těl. Svatební smlouvu pak neúmyslně spálí sám bůh války a za nastalé vřavy z konferenčního sálu odjíždí. Gabriela, stále v těle dr. Mattie Marrillové, zůstává s Annie-Xenou:-)


Friend In Need I. Xena s Gabrielou se zrovna rozhodují, co dál; padá návrh navštívit Zemi faraónů. V tomto momentě se na místě zjeví asijský posel. Jakmile pronese jméno Akemi, princezna bojovnice zvážní. Je nasnadě, že obě hrdinky čeká daleká pouť - delší než do říše Čin. Na lodi, cestou do Země vycházejícího slunce, vypráví Xena přítelkyni o dívce Akemi. Kdysi, ještě za Boriada, ji osvobodila z rukou únosce. Samozřejmě byla hnána zišnými pohnutkami, domnívala se, že jí Akemiin bohatý otec zaplatí tučnou odměnu. Jenže... půvabná asijská dívka se s WP rychle sblížila a doslova jí zlomila srdce. Kupodivu Xenin výrok o zlomeném srdci Gabriela poněkud antisubtextně nechápe. Divné, byť sama Xeně způsobila totéž:-/ Zpět do minulosti: Xena s Akemi podstoupí namáhavou cestu pro slavnou katanu - samurajský meč. Mezitím se jejich přátelství ještě víc prohloubí. Mluví se v obrazech o lásce, a kam vše směřuje, je naprosto jasné. Xena nakonec mladičkou Japonku naučí svůj známý pinch - blokáž krčních tepen. Akemi toto umění vzápětí použije proti svému tyranskému otci Yodoshimu. A aby jí byla navrácena čest, spáchá harakiri, Xena jí navíc musí utnout hlavu. (Hrozné...) Opět současnost: Jen co X&G dorazí do japonského města Higushi, osvobozujího ho od Yodoshiho nájezdníku a hasí také obrovský požár. Zde se setkávají i s lovcem duchů Harukatou, který Xeně vyčítá, že před lety, ve smutku ze smrti Akemi a pod vlivem saké, Higushi zapálila. Při tomto neštěstí měly ve městě zahynout čtyři desítky tisíc lidí. Další problém spočívá v Yodoshim - stal se z něj pán temnot, který pohlcuje duše zemřelých a může jej přemoci jedině jiný duch. Xena je situací deprimována. Učí Gabrielu pinch a tvrdí, že by chěla poslední 30 vteřin života hledět do jejích očí. Rovněž Gabriela je zneklidněna a z chování své partnerky vytuší veliké nebezpečí. A právem - Yodoshi už shromažďuje své lučištníky k boji - je jich moc. Xena posílá Gabrielu s částí vojáků pryč, aby nepřátelské samuraje zmátla. Gabriela se ztrácí v mlze. Depresivní napětí sílí. Z pohledů Xeny nejde vyčíst nic dobrého.


Friend In Need II. - Xena se za rachotu velkých bubnů pokouší vyhýbat dešti šípů Yodoshiho lučištníků. Dlouho se jí to nedaří, a celá pochmurná, zamlžená scéna, z níž čiší chlad a smrt, napovídá, že tento boj nemůže dobře skončit. Šípů přilétá stále víc a stejně tak přibývá zásahů na těle princezny bojovnice. Je to špatné, moc špatné... Pak na scénu vtrhnou samurajové s meči. Marný boj netrvá dlouho. Aspoň, že nás pan Tapert s kolektivem ušetřili detailů vlastního konce WéPé. Ona stačí později její nahá, bezhlavá mrtvola zavěšená na kovových hácích... Když na místo nerovné bitvy později přichází Gabriela, nachází jen pohozený šakram a mnoho krve. S duchem Xeny se setkává o něco později, aniž by tušila, že je její přítelkyně mrtvá. Teprve až Xeně projde šakram skrz ruku, poznává krutou pravdu... Lovec duchů Harukata Gabriele prozradí, jak mrtvou přítelkyni zachránit. Musí vsypat její popel před západem slunce do kouzelného pramene na hře Fudži. Gabriela se v čajovně znovu setkává s Xenou a také s Akemi:-( Přes vážnost děje se mi skoro nechce zdůrazňovat všeobecné subtextní pohledy obsažené v této scéně:-( Akemi bardce vytetuje na tělo ochranné ornamenty proti Yodoshiho kouzlům. Gabriela následně poráží samuraje a za drastických okolností si odváží Xenino tělo. Později na hoře Fudži nastávají problémy; Yodoshi útočí, ale duch WP nemá dosti sil k boji. Také Akemi ztroskotává a je zlým duchem svého otce pohlcena. Gabriela přináší v ústech vodu z kouzelné fontány a předává ji Xeně cestou romantického polibku - nádherná scéna, lyričtější už nemohla být, a nutno připomenout i úžasnou LoDucovu hudbu:-))) Princezna bojovnice se poté jakoby zázrakem převtěluje do své původní podoby (aby ne!!) a zabitím Yodoshiho osvobozuje desetitisíce zajatých duší. Slunko se blíží k západu a Gabriela už už chce nasypat Xenin popel do pramene. Xena jí v tom zabrání; osvobozené duše budou trvale volné, jen když ona zůstane mrtvá. Tragicky beznadějná Gabriela, tragicky beznadějná situace;-((( Slunce konečně zapadá, Gab má slzy v očích a Xena náhle mizí... Přesmutný závěr na lodi, cestou do Země faraónů, osamělá Gabriela s urničkou popela v rukou hledí do moře a vzpomíná. Její úsměv vypadá tentokrát jinak; vyzařuje z něj chorobně pevné přesvědčení, že někdy v budoucnu přijde další - skutečné - together again... one day... Vedle zasněné bardky se náhle zjeví její mrtvá přítelkyně, líbá ji do vlasů a slibuje, že bude vždy nablízku... Těžko říct, zda šlo o duši princezny bojovnice, anebo pouze o zoufalou, nešťastnou vidinu, neboť vzápětí lze Gabrielu u lodního zábradlí spa3t o5 samotnou... ;-(((| main | subtext | XWP 1 | XWP 2 | XWP 3 | XWP 4 | XWP 5 | film |
| povídky | legrácky | subgallery | news | download | links | e-mail |