Affäre zu dritt / Aféra ve třech – režie Jens Broecker – německý film z r. 2003.
Televizní krimi, stříhané jen občasnými exteriéry. Po technické stránce ho při životě udrží pouze velmi dobré výkony několika málo herců, neboť scénář je slabší, ne vždy zcela zřetelný děj i přes jednoduchost zdlouhavý, stěžejní postavy málo vykreslené (týká se hlavně Maxe, manžela titulní hrdinky; o němž se dozvíme pouze to, že pracuje v protidrogovém a že žárlí). Monotónní doprovodné country plus chabé nasvícení náš umělecký dojem nevylepší.
Katrin Zolner (Sophie von Kessel), policejní lékařka z Mnichova, se zamiluje do své pacientky, policejní komisařky Franzisky Hansen (Nadeshda Brennicke), manželovy kolegyně.
Film je stoprocentně fem a labrys friendly, i když nepřináší nic nového; drží se vžitých schematizmů kultivované kinematografie, viz výroky typu miluju ji, ale nejsem lesba (gewiss, gewiss... hraju v orchestru na housle, ovšem ne jako houslistka;), to, co se mezi námi včera událo, byl omyl... o Maxovi teď nemám chuť mluvit... apod.
Kladně lze v Aféře zhodnotit důraz na psychologii, neotřele ztvárněné seznamování hlavních hrdinek, včetně vzájemně vysílaných subtextful pohledů, a posléze velmi citlivě, takřka něžně natočené ženské milostné scény.
Konec filmu vyznívá zvláštně; Katrin se s Franziskou rozchází, ta odkládá na chodbě(?!) zbraň i odznak (u policie končí) a ve vchodu do budovy se ve světle tak nějak rozostří:-/ V samém závěru pak spatříme Katrin a jejího muže venku pod deštníkem, kdy jsou oba velmi šťastni, že mají autodestruktivní, v mezních situacích služebně nespolehlivou = neschopnou zabít člověka na písknutí, Franzisku konečně z krku.
Přehlédneme-li heterotyp à la zlá přebytečná lesba je odstraněna a také fakt, že deklarovaná ženská nelesbická bisexualita koresponduje s novodobou patriarchální vizí partnerských vztahů, zaslouží tvůrci filmu vřelý dík za vcelku netuctové, žensky orientované psychokrimi:-)
[#1] [#2] [#3] [#4] Hodnocení: *****
| zpět |