Beauty and Denise / The Cover Girl and the Cop / Kráska a Denisa – režie Neal Israel – americký film z r. 1989.
Kráska a zvíře napadne jistě leckoho při čtení názvu této pěkné detektivky, odehrávající se ve Washingtonu a řešící jednu z velkých zámořských záhad minulého století, totiž případ zmizelého odborového předáka J. Hoffy.
Policistka Denise Danielovitch (Dinah Manoff) dostane za úkol hlídat populární herečku Jackie Flanders (Julia Duffy). O této krásce zatím nikdo neví, že je coby korunní svědkyně zapletena do případu vraždy v Bílém domě. Policistka Denise, která sama sebe považuje za ošklivou a chytrou, Jackie od samého počátku pohrdá; domnívá se, že je hloupá, a oslovuje ji proto Barbie. Za jejím nepřátelským chováním se ve skutečnosti skrývají rozpaky; Denise je v přítomnosti krásné Jackie neklidná, v podstatě neví, jak se k ní má chovat, a občas působí a reaguje stejně jako její mužští policejní kolegové.
Film Kráska a Denisa oplývá klasickým subtextem, kdy si tvůrci dali práci nejen s jeho zdůrazněním, ale zejména s jeho zastřením. V podstatě by rádi subtext ukázali, jenže ono to tehdy prostě nešlo. I když pozdější vztah Denise a Jackie svou srdečností, vzájemnými pohledy, lichotkami, ale i agresivitou na pouhé přátelství příliš nevypadá.
Konspirativní zápletka filmu je zajímavá už svým reálným námětem. V této souvislosti stojí za zmínku záporná postava zvláštního agenta FBI Slada, který stíhá a je rozhodnut zabít Jackie Flanders, neboť ho viděla na místě vraždy v Bílém domě. Nebezpečného Slada ztvárnil s přesvědčivostí sobě vlastní herec David Carradine.
Film končí přestřelkou ve washingtonské katedrále a posléze zdárným vyřešením celého případu. Samotný závěr patří objetí hlavních hrdinek, kdy si obě slibují pokračovat v dobře započatém přátelství a nadále si půjčovat psí šampon na vlasy:-) [#1] [#2] Hodnocení: **
| zpět |