Boys on the Side / Dámská jízda – režie Herbert Ross – americký film z r. 1995.
Barová zpěvačka Jane Deluca (Whoopi Goldberg) hledá společnici pro cestu do L.A. Nachází ji v realitní agentce Robin (Mary-Louise Parker). Samotná jízda autem pak trvá velmi dlouho a provází ji rytmická country, což samo o sobě svědčí o tom, že scénář k filmu není zpočátku nijak zvlášť složitý. Jane s Robin se cestou pomalu seznamují a hledají další společné body než je hudba. Jane je lesbička a Robin se jí velmi líbí, nicméně chová se k ní výhradně jako ke kamarádce. Robin je smutná, zklamaná, trochu zvláštní, jako by něco tajila, stále se jí dělá nevolno, což svádí na alergickou nemoc.
Obě dámy se cestou do L.A. navštíví Pittsburgh, kde pobývá jejich známá Holly Pulchik-Lincoln (Drew Barrymore). Ta žije v permanentním konfliktu se svým partnerem Nickem, nebezpečným drogově závislým psychopatem, obchodníkem s narkotiky. Tenhle hyperaktivní asociál si právě vzal do hlavy, že ho Holy okradla, a tak ji doslova otlouká o zeď. Při následné rvačce použije Holly k obraně baseballovou pálku a vážně Nicka zraní. Ten později na následky umírá.
Robin je po zdravotní stránce stále hůř a brzy se Jane svěří, že je nakažena AIDS. Zatímco těhotná Holly putuje za pomoci svého nového přítele, policisty, na krátký čas za ublížení na zdraví do vazby, Jane se stará o Robin až do konce jejího života. Krátce před smrtí se jí Robin svěřuje, že ji milovala.
[#1] [#2] [#3] Hodnocení: *****
| zpět |