Common Ground / To, co máme společného – režie Donna Deitch – americké drama z r. 2000.
Kritický, citlivě natočený film, obsahující tři povídky. První z nich, A Friend Of Dorothy´s, vypráví příběh ze života Dorothy Nelson (Brittany Murphy) – dívky z malého města – kamarádce Dorothy, (tehdejší krycí jméno pro lesbu, původně postava z Wizard Of Oz.), propuštěné v roce 1954 z armády Spojených států kvůli § 8, čili sexuální úchylce.
Dorothy se nechala najmout k námořnictvu v touze po dobrodružství a ocitla se daleko od domova v prostředí ostřílených městských rekrutek, které si co do sexu nebraly servítky. Dorothy, která si nebyla jistá svou partnerskou orientací, mohla v nočních hodinách hned na vedlejším lůžku v kasárnách spatřit dosud nespatřené, ženskou lásku, a pocítila chuť osobně ji poznat. Problém byl v tom, že námořnictvo lesbizmus striktně zakazovalo, za nedodržení byl vyhazov, ale Dorothy si přesto nechala ukázat cestu do nekulturně působícího ilegálního gay klubu, kdesi na periferii. Zde stihla jediný tanec vylepšený několika polibky s cizí dívkou jménem Max (Joanne Vannicola) ještě před tím, než do lokálu vtrhla policie a zmlátila všechny, co jí přišli pod ruku, neb se osazenstvo klubu svým nehetero chováním dopouštělo tehdy trestného činu. Následovalo zatýkání, nechutné výslechy a pro Dorothy měla celá věc fatální důsledek; byla vyhozena z armády s tím, že lesbický incident zůstal zapsán v jejích propouštěcích papírech.
Díky tomuto cejchu vychází vše najevo brzy po jejím příjezdu domů, do malého městečka Homer ve státě Connecticut. Zde zažívá neskutečné opovržení ze strany spoluobčanů, což se bohužel týká i její nábožensky založené matky. Situace je pro Dorothy neúnosná, téměř se bojí vycházet na ulici, nikdo ji nechce zaměstnat, a je tudíž nucena, s finanční pomocí jedné své známé, opustit město a odstěhovat se do newyorské liberální anonymity.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] Hodnocení: *****
| zpět |