Fucking Åmål / Show Me Love / Raus aus Amal / Láska je láska / Pryč z Amalu - režie Lucas Moodysson - švédský film z r. 1998.
Středoškolačka Agnes (Rebecka Liljeberg) žije v provinčním švédském městě Åmål už skoro dva roky a ještě se s nikým neskamarádila. S výjimkou tělesně postižené spolužačky, se kterou sedí ve škole v jedné lavici. Tohle přátelství je ale spíš vynucené než spontánní; obě dívky nezapadají do kolektivu svých vrstevníků. Agnes proto, že je lesbička. Nešťastně se zamilovala do nejhezčí dívky na škole Elin (Alexandra Dahlström) a když si z ní tahle blondýnka při oslavě šestnáctin ošklivě vystřelí (sázka o pusu za dvacku), rozhodne se spáchat sebevraždu. Svým návratem a omluvou jí v tom Elin zabrání a obě dívky se cestou na večírek sblíží. Povídají si a navzájem se svěřují: Elin se chce stát modelkou, Agnes spisovatelkou nebo psycholožkou. Obě zjišťují, že je spojuje nenávist k městečku Åmål i k jeho maloměstskému konzumnímu životu. Domluví se, že namísto večírku ještě tu samou noc odjedou do hlavního města Stockholmu. Stopnou na dálnici staršího muže, který je obratem vyhazuje, když se spolu ve voze začnou líbat.
V dalších dnech dochází k rozkolu; Elin se Agnes vyhýbá, aby se úplně marně pokusila najít hetero identitu za pomoci sexu s kamarádem Johanem. V závěru filmu se ve škole při hádce Elin s Agnes v zápalu boje zavřou na dámy, aby si tam vyříkaly svůj vztah a to, že jedna druhou opravdu milují. Nešťastnou náhodou jsou pak objeveny a po dlouhém bušení na dveře z toalety nakonec vycházejí; jdou spolu před spolužáky i před kantory ruku v ruce, s úsměvem, coby čerstvě zamilovaný pár...
Film dobře zobrazuje nejen všeobecné předsudky vůči lesbám, resp. menšinám, ale i rozdílný svět dospívajících dívek a kluků, jejich většinově-schématický přístup ke společnému soužití, k vzájemným vztahům i k sexu.
[#1] [#2] Hodnocení: *****




| zpět |