The Children´s Hour / Infam / Dětská hodinka – režie William Wyler – americký film z r. 1961.
Dvě učitelky v Nové Anglii 50tých let, přítelkyně ze studií, Karen Wright (Audrey Hepburn) a Martha Dobie (Shirley MacLaine) vedou společně soukromou dívčí školu. Vše vypadá celkem idylicky až k momentu, kdy se Karen chystá provdat. S tím má její kolegyně Martha očividný problém a její reakce se velmi podobají žárlivosti. Později jedna ze žákyň, zlá a prolhaná Mary, ze msty řekne své babičce, že se spolu obě učitelky líbaly a že se ve škole mluví o jejich nepřirozeném vztahu. Celou věc ještě nevědomky svými výklady a teoriemi podpoří teta Marthy, neúspěšná herečka Lily. Další událostí směřují přímou cestou ke katastrofě. Všichni rodiče berou své dcery ze školy a obě zcela nevinné ženy zažívají nebývalé opovržení lidí z širého okolí. Dokonce i sám dr. Joe Cardin (James Garner), tolerantní lékař, snoubenec Karen, začíná pochybovat, zda mezi ní a její kolegyní panuje pouhé přátelství, anebo víc, a dohodne se proto s ní na rozchodu. Martha, která je psychicky na dně, poté s pláčem přiznává Karen lásku. Nejasný vztah obou učitelek i jejich společenská situace je na tehdejší dobu, vzhledem k medializovanému soudnímu procesu, obtížně řešitelná a jelikož Martha nechce být své přítelkyni na obtíž, rozhodne se pro nejhorší existující řešení: spáchá sebevraždu.
Po pohřbu Marthy, na samém konci filmu, hledí Karen vcelku optimisticky, při tom zní romantická hudba, přestože ani k jednomu není žádný důvod. V povzdálí lze spatřit postávajícího dr. Cardina, ale zda tuto scénu chápat jako nový začátek jeho vztahu s Karen je těžké říct.
Zrcadlo zlé doby, černobílé movie Infam, v nás rozhodně nezanechá příjemné pocity. Na druhou stranu je dobře, že i v čase subtextového temna mohlo vzniknout v tak kritické podobě a s tak prvotřídním hereckým obsazením. Byť obě předtavitelky hlavních úloh později údajně prohlásily, že si tehdy příliš neuvědomovaly, o jak závažné téma běží... [#1] [#2] Hodnocení: *****
| zpět |