Jezebel´s Kiss / Die Gottesanbeterin / Tödliche Gier / Jezebelin polibek – režie Harvey Keith – americký film z r. 1990.
V noci za bouřky poráži automobil řízený opilým starostovým synem Huntem mladou motocyklistku. Protože jde o člena prominentní Fabersonovy (Malcolm McDowell) rodiny, místní šerif Riley tuto nehodu nenahlásí a zraněná dívka je odnesena do nedaleké restaurace patřící Virginii DeLeo a její sestře Margie (Elizabeth Ruscio). Neznámá se jmenuje Jezebel (Katherine Barrese) a aby získala peníze na opravu motocyklu, začíná v restauraci pracovat jako servírka. Od samého začátku si velmi rozumí s Margie, kterou jinak nikdo z místních nebere vážně, protože se navenek chová velmi neobvykle a protože je handicapovaná - kulhá. Samotná Margie je však velmi inteligentní a talentovaná malířka. Krásná Jezebel a na první pohled nepříliš hezká Margie se velmi rychle sblížují a vytvářejí tak nezvykle kontrastní dvojici; hrají spolu šachy a Margie přítelkyni portrétuje.
Honorace z Faberson Beach netuší, k jakým událostem se zde schyluje. Příchod Jezebel do tohoto nevelkého místa má jen jediný důvod, a tím je pomsta. Před patnácti lety odmítal Jezebelin dědeček - indián - odprodat starostovi Fabersonovi svůj pozemek, kde mělo být postaveno obchodně zábavní centrum. Skupina místních občanů, včetně Virginie, šerifa Rileyho, Fabersonovy ženy Amandy, se ve vidině zisku rozhodli vyřešit celý problém násilím; starý muž zemřel, jeho dům lehl popelem a jeho malá vnučka byla odvedena do dětského domova.
Katherine Barrese Jezebel začne své dílo zkázy intrikami ve Fabersonově rodině, kterou doslova rozeštve. Ambiciózního starostu, jeho syna a nezávisle na tom i místního šerifa si s hravostí kudlanky obtáčí kolem prstu. Důsledky jejího počínání jsou hrozivé: po těžké rodinné hádce se zastřelí zhýčkaný a labilní Hunt Faberson. Jeho zoufalého otce zanedlouho před svědky zavraždí šerif Riley.
Film Jezebes´s Kiss, natočený ve stylu konce 70tých, či začátku 80tých let, je dílem velmi zdařilým, a dá se říct skoro uměleckým. Jistý jemný druh subtextu mezi Jezebel a Margie bezpochyby existuje; už jen proto, že Jezebelino chování k mužům vykazuje rysy chladné, nepřátelské účelovosti a je do jisté míry stejně neobvyklé, jako její vřelý vztah k Margie. [#1] [#2] Hodnocení: **
| zpět |