The L Word – Showtime TV 2004-9 (USA)

První díl dlouho očekávaného seriálu The L Word nepřinesl překvapení a nepřinesl ani zklamání; byl prostě přesně takový, jaký jsme se obávaly, že bude. Za prvé: "L" neznamená pouze lesbian, nýbrž i Los Angeles, lies, love atd...
Samosebou, že tu jde převážně o lesbické ženy žijící v L.A., čiliže o úspěšnou smetánku, nejrovnějších z rovných. Kýčovitě-komerční a typicky neevropský náhled série může leckterou divačku nejen odradit, ale i usvědčit v tom, že nejvyšším cílem lidského snažení je vyčistit si zuby pastou s bělícím pískem, usednout do cizety moroder a odfrčet na projížďku po Sunsetu.
Snobský náhled podporují i večírkové scény, ne nepodobné navštěvám luxusní gay klubů a posléze i dvojice hlavních heldinek, resp. postava Bette (Jennifer Beals), jejíž imidž přidává obrazově silně na komerci.

Děj první části L Wordu se věnuje zejména páru Bette & Tiny (Laurel Holloman) a jejím snahám založit rodinu. Založit rodinu znamená v našem kontextu především najít dárce. Tato skutečnost sama o sobě vnáší do příběhu nepostradatelný mužský prvek, aneb: nejdůležitějšími věcmi pro lesby jsou... samosebou muži, co jiného? Nehledě na dějovou otřepanost tohoto tématu, scéna, při níž ze sebe příslušný dárce, viditelný skrz zástěnu, za hlasitého říjení doluje kýžené otcovství, [#1] působí z pohledu divaček stejně esteticky jako blití do popelnice na zaplivaném nároží Bowery, což na druhou stranu dobře koresponduje se současným filmařským veřejně-záchodkovým trendem.
Náš sixpack kolektivně rozechvěla nikoli mořská nemoc, nýbrž i scéna následující, kdy si obě dámy ve voze přehazují kádinku s pánskou emulzí a vedou kolem ní celkem nechutně detailní anatomicko-gastronomické komentáře.
Dějový konzum pokračuje ve scéně u gynekoložky, kde, zatímco lékařka zjišťuje impotenci dárce, neboť Brownův pohyb pod mikroskopem se nekoná, pokouší se Bette zpracovávat Tinu rozcabenou na gynkřesle, což je co do filmařiny tvůrčí pád kamsi do lesbian sex movie created by Odřený jazyk, sro. [#2] [#3]

V sérii, která by klidně mohla nést pracovní název The Beverly Word 90210, zatím postrádáme citový vztah, ale především coming out a romanci. Snad jediným zábleskem čehosi podobného může být epizoda s Jenny (Mia Kirshner), heterou, která, zřejmě jako jediná postava L Wordu má odpočátku vyhraněný charakter. Tuto křehkou dívku se během celého dílu pokouší vehementně sbalit atletická Marina (Karina Lombard), další sympatická fem, nikoli klasicky krásná, jenom prostě pěkná ženská. [#4] [#5] [#6] [#7] Jiskření mezi Jenny a Marinou zesiluje i dobrá práce kamery, zabírající v jedné ze scén střídavě pouze jejich ústa.

Lesby se v sérii The L Word vyskytují v jakési uzavřené komunitě, kde jsou mezilidská schémata v podstatě k nerozeznání od konvečních, a dámy tu řeší i stejně nezajímavá a nudná dilemata; Mám žít s ní? Nebo s toudle? Nebo s tamtou? Nebo se na všecky lesby vybodnu a pudu si dát panáka?

Podotýkám, že se s lítostí domníváme, že zejména úvod něčeho tak převratného, čím je TV seriál, kde se otevřeně přiznává, že v L.A. žijí i jiné lesby než ty, co jsou v base pro vraždu majitele své milenky, by zasluhoval mnohem víc tvůrčí invence a nápadů než pouhé, scénáristicky ojeté hledání dárce otcovství. To už tu přece opakovaně bylo, zmiňme aspoň If These Walls Could Talk 2, nebo třeba film Common Ground. Pevně věříme, že tohle není pouze naše redakční IOHO, nýbrž i názor mnoha dalších divaček, a nejen těch; to samé by dozajista řekly i zdi. Kdyby ovšem mohly mluvit.

Při hodnocení druhé části L Wordu budeme shovívavější, otrlé divačky přivyknou nejen L.A., ale dokonce i hledání dárce:-)
Rozvíjející se láska-vztah mezi Jenny a Marinou v druhé části série dává díky trojúhelníku s Timem příslib celkem zajímavé zápletky i do budoucna a Bette s Tinou nacházejí po dlouhé době cestu ke společnému sexu. Erotické scény v této části působí narozdíl od části předchozí upřímně a místy i velmi žhavě.

The L Word odvysílala v nočních hodinách televize Pro 7. V roce 2011 se tento seriál rozběhl i na CZ stanici Prima Love.

Hodnocení Realmu napsala Jana-neruda

| zpět |