Moments de la vie d'une femme / רגעים / Augenblicke der Zärtlichkeit / Okamžiky - francouzsko-izraelský film z r. 1979.
Toto reálné, citlivé, lesbám fandící dílo režisérky, scénáristky a představitelky hlavní role Michal Bat-Adam vzniklo v době, v níž se většina tvůrců sapfické tématice raději velkým obloukem vyhnula.
Stručný obsah filmu Okamžiky: Mladá francouzská turistka Anne (Brigitte Catillon) se při cestě do Jeruzaléma seznamuje s Izraelkou Yolou (Michal Bat-Adam). Obě ženy, přestože jsou lesbicky zaměřené, žijí s muži, čímž přijímají tristní většinový osud, jinými slovy dělají to, co se od nich všeobecně očekává. Francouzka Anne řeší situaci únikem do sexuálních fantazií, ve kterých vystupují výlučně ženy, a charizmatická Yola zas tu a tam balí holku, přesně tak jako turistku Anne při cestě vlakem. Až potud jde všechno lehce, ovšem další průběh je pro Yolu složitější, neboť má jistý druh sexuálních zábran, kterými scénář zajišťuje fakt, že vztah obou žen nebude 100% fungovat, čímž se v podstatě vylučuje fatální partnerský konflikt.
Film Okamžiky, probíhající ve dvou rozdílných časových rovinách, nechce příliš provokovat a rozhodně se nepokouší bořit zažitá dobová schémata, proto jsou obě hrdinky v jeho závěru opět rozděleny. Zůstává vzájemná korespondence a perspektiva dalšího vývoje není i přes osudovou lásku obou žen už kvůli velké vzdálenosti mezi Francií a Izraelem příliš pravděpodobná.
Poplatnost bisexualitě nemůžeme tomuto ryze nekomerčnímu dílu s přihlédnutím k roku jeho vzniku snad ani vyčítat. Zmínit je nezbytné dobře zvolený lyrický hudební doprovod, vycházející z melodie složené Ludwigem van Beethovenem.
Hlavní mužsku roli ve filmu Okamžiky ztvárnil Assaf Dajan, syn někdejšího izraelského ministra zahraničí.
Movie Okamžiky se v programech satelitních televizí (konkrétně 3sat a ZDF) vyskytuje jen sporadicky. [#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [#11] [#12] [#13] Hodnocení: *****
| zpět film |