Rote Rosen - populární telenovela, produkovaná od r. 2006 veřejnoprávní televizní stanicí Das Erste spolu se společností ARD Degeto.
Rudé růže
se odehrávají v maloměstě Lüneburg, ležícím přibližně padesát kilometrů od Hamburku. Za přímé centrum dění může být označen tamní hotel Drei Könige, který se ve skutečnoti jmenuje Hotel Bergström.
To, že se Rudé růže objeví v sekci lesbických seriálů, je překvapení pouze zdánlivé. Vzhledem k faktu, že oba soapy ventilující alternativní vztahy Marienhof a Verbotene Liebe byly v minulosti zrušeny, pokouší se Das Erste tento programový zásah alespoň částečně kompenzovat.

Co do obsahu konzervativní telenovela, určená původně střední až starší generaci většinové populace, se začala v průběhu roku 2015 nenápadaně měnit; omladila se, přičemž zaměřila pozornost i k tématům, jimž se až dosud vyhýbala, kuříkladu soužití ve třech. Totéž platí o vztazích mezi ženami, soustředěných povětšinou na nekonečné sladkobolné rozhovory na téma: ach ti muži, ach, ach... ať už šlo o matku s dcerou, o dvě kamarádky, či bývalé spolužačky.
V minulých měsících se v Rudých růžích objevila světlovlasá populistka Simone Falkenstein (Dorothea Schenck), která ukázala, že mezi ženami fungují i jiné emoce než výše uvedené, dokonce jiné nežli je běžná kariérní řevnivost, nebo žárlivost při boji o jednoho a toho samého muže. Simone, považující sebe samu za výkvět rasové čistoty, napadala velmi nepřátelským způsobem majitelku prádelny Elianu kvůli jejímu brazilskému původu. Simonin postoj byl při tom natolik nenávistný, až se chvílemi zdálo, že se za ním může skrývat něco zcela opačného. To se však nepotvrdilo, nebo možná scénáristicky nezdařilo prosadit, a nepopulární populistka byla ze seriálu koncem léta vaporizována. Jedním pozitivem nicméně přece jen přispěla, neboť rozbila zajeté seriálové ženské stereotypy, čímž možná nechtěně vyšlapala cestu pro nástup alternativních vztahů. 
K tomu došlo 7. října 2015 s příchodem nekonvenční rozvedené hoteliérky Isabelle Münzberg (Charlotte Bohning). Tato žena, do značné míry závislá na autoritativní matce a tetě, se v Lüneburgu seznamuje s optimistickou, dobře emancipovanou Elianou da Silva (Samantha Viana), původem Brazilkou, provozující ve městě prádelnu Samba Sauba. Vzájemná afinita obou žen je odpočátku zjevná a i pro ně nečekaná. Eliane pomáhá Isabelle s likvidací skandálu s úplatky a falešným obviněním ze sexuální obtěžování, Isabelle naoplátku odváží Elianu na ošetření do nemocnice, navíc jí obstarává kontakt na dodavatele pracího prostředku pro alergiky.
V epizodách 2064-5 se situace vymyká kontrole, v důsledku čehož se obě ženy spontánně políbí. Jako první líbá Eliane Isabelle. Ta polibek ihned s větší intenzitou vrací. Následně bere vinu půvabným způsobem na sebe. Zanedlouho poté ve zkratu opouští město. Do Lüneburgu se vrací v epizodě 2071.
Eliane jako by ignorovala předešlé události a také fakt, že Isabelle tráví svůj volný čas v její prádelně, kde jí se vším pomáhá. Přesto se ji za každou cenu pokouší dát dohromady s kamarádem Benem Bergerem (Michael Meziani), a to i proti její vůli. Dokonce své známé Noře Franke (Anne Moll) přislíbí, že právě tihle dva zaskočí v divadelní ukázce z Romea a Julie, při školním pásmu Láska v Shakespearových dramatech, na což později Isabell zareaguje poklepaním si na čelo a důrazným odmítnutím; s Benem na jeviště rozhodně nepůjde.
Nora poté vymysli jinou verzi; Isabelle nebude hrát Julii, nýbrž Romea, a její partnerku vytvoří Eliane, která si text příslušné líbací scény částečně pamatuje ze školních let. To je ku prospěchu věci, neboť představení se má konat už na druhý den.
Isabelle je s výsledkem zkoušek pořád nespokojená, až ji nakonec Eliane obviní, že jí nejde o divadlo, nýbrž o líbání.
Dramatická milostná scénka má u diváků velký úspěch a o Romeovi s Julií se následující den píše na internetu i v novinách. Později přichází pozvánka na pride slavnost, jejíž organizátoři mají o shakespearovskou ukázku velký zájem. Tohle zkomplikuje situaci; Eliane je pro, představitelka Romea proti. V důsledku toho dochází k nejasné diskuzi na téma, kdo je hetero a kdo lesba. Eliane se totiž domnívá, že její kamarádka miluje ženy a že žárlí. Aby celou věc vyvrátila, pozve Isabelle na schůzku Bena Bergera. Rande končí těžkým trapasem, když mu doslova uteče z pohovky.

V době, kdy Eliane leží  v nemocnici s těžkou chřipkou poté, co se při práci zhroutila, stará se Isabelle o chod její prádelny.
Jakmile se Eliane vrátí domů, nastává konečně čas pro uvedení Romea s Julií na slavnosti Pride Night, kde tato divadelní ukázka rovněž sklízí ovace. Obě představitelky se shodnou na faktu, že vzájemné city vůbec nemusely hrát. Po představení se Eliane chová vyzývavě, což činila už při zkouškách, a nakonec pokládá přítelkyni jednoznačně formulovanou otázku: proč bys dnes nemohla přespat u mě? 
Isabelle má stále ještě zábrany, mluví zprvu o sesterské lásce a hodnou chvíli jí trvá, než ze sebe konečně vypraví miluju tě. Elianiny pocity jsou podobné, a tak nic nestojí v cestě první společné noci...
Isabelle pozve přítelkyni do rezervovaného svatebního apartmá v pětihvězdičkovém hotelu Drei Könige, v jehož recepci pracuje. V apartmá jsou společně za nevyjasněných okolností přistiženy ředitelem Flickenschildem, v důsledku čehož hrozí Isabelle za porušení pracovních povinností vyhazov. Eliane při pohovoru s ředitelem prohlásí přestupek za čin z lásky. Gunter Flickenschild je bezprostředním outingem natolik překvapený, že vysvětlení akceptuje a z celé záležitosti nevyvozuje pro tentokrát žádný negativní rezultát.
Eliane zorganizuje pro Isabelle narozeninovou párty, kde obě odhalí svůj milostný vztah. Zaskočena je především pánská část přítomných, ne však nadlouho. Pouze Ben Berger, který se v nedávné minulosti o Isabelle pokoušel, a s Eliane svého času dokonce chodil, má s jejich alternativní orientací poněkud problém. 

Přestože Isabelle s Eliane dostaly v sérii jen minimální prostor, v němž se autoři navíc úporně snažili neurazit své většinové diváctvo, jehož podle všeho nebude málo, považujeme tuto lesbickou story, navzdory faktu, že skončila již 12.1.2016, za pěkný vánoční dárek :-)

Na jaře 2019 se Rote Rosen vymanily z únavných většinových klišé, aby opět zamířily k alternativním břehům. Do zubní ordinace manželů Merzových, Cornelia a Margret, nastupuje nová asistentka Agnes Fuchs (Katja Preuß). Tato mladá žena nemá po profesní stránce chybu, osobně však přináší své nové šéfce Margret (Solveig August) potíže. V minulosti obě spolupůsobily v jedné africké nemocnici v rámci organizace Lékaři bez hranic. Velmi mladá Agnes tehdy ještě coby pomocnice své matky. A právě zde, při nasazení v Keni, se Margret zamilovala do dívky jménem Elisabeth, s níž plánovala společný život. Elisabeth bohužel později tragicky zahynula. Konsternovaná Margret se po návratu do Německa bez hlubších úvah provdala za Cornelia (Tom Mikulla), muže ze zubařské rodiny, jehož znala od dětství. Podle všeho šlo o sňatek z rozumu, nikoli z velké lásky, nicméně tento vztah fungoval bezmála dvacet let. Cornelius nemá o lesbické minulosti své ženy ani ponětí; netuší proč vede spory s asistentkou Agnes, proč ji chce propustit, a je v roli neinformovaného, naivního kořena vážně velmi dobrý.
Agnes, která se do Margret v krátké době zamiluje, na ni září jako slunce a bez ohledu na důsledky ji vyzývá, aby nepotlačovala své city k ženám. Margret se díky tomu nachází v permanentním stresu; pokud by Agnes promluvila, mohla by zničit její manželství, a tím vlastně celou její dosavadní existenci. Problém představují i vzpomínky na lásku k Elisabeth, objevující se čím dál častěji.
V epizodě 2875 s názvem Der erste Kuss (První polibek) dochází na ulici mezi oběma hrdinkami k nesmělé květinové puse, kterou rozhodně nezavinila pouze Agnes, jak její zaměstnavatelka tvrdí.

Návštěva Margret u Agnes, odehrávající  se v epizodě 2878 ze dne 6.5.2019, končí v posteli, což se ostatně dalo čekat. Později Agnes daruje přítelkyni šátek spolu se vzkazem přibližného znění: Budu stát po tvém boku, pokud chceš. Kdykoliv. S láskou A. – Lístek padá nešťastnou náhodou do rukou Cornelia. Písmo zdravotní sestry Fuchs okamžitě poznává. Margret ho přesvědčí, že karton se vzkazem omylem přinesla z ordinace a že je určen neznámé osobě. Doktor Merz si s celou věcí neláme hlavu. V současné době ho víc než vlastní žena zajímá obchodnice Hilli Pollmann (Gerit Kling), se kterou ho do jisté míry pojí společná minulost. Chová se při tom tak, jako by byl přinejmenším právě rozvedený.
Margaret neví, co si se svými city k Agnes počít. To, že by narušila chod svého manželství, nepovažuje za možné.

Lásku k Agnes zvládá Margret jen s obtížemi. Nebývá přes noc doma a ráno pak předstírá, že se šla projít. Protože lhát příliš neumí, zakrátko se manželovi přiznává; ano, má s někým poměr. Cornelius si je jistý, že jde o hoteliéra Flickenschilda, kterého už dříve podezíral. Když mu jeho žena sdělí, že se plete, neboť randí s jejich společnou zdravotní sestrou, je v dokonalém šoku; vůbec nastalou situaci nechápe. Nereaguje zlostně, nýbrž s lehkou defenzivní hysterií. Nechce o problému mluvit a Margret dá dost práce, než ho přiměje k rozumnému rozhovoru. Řeč jde o tom, že si manželé dají krátkou pauzu, aniž by se rozcházeli. Cornelius se bude věnovat své bývalce Hilli, Margret zas Agnes. Té však partnerská rozpolcenost nesedí. Chce Margret pro sebe, čímž ji dostává do prekérní situace, kterou ona léčí zvýšenou dávkou medikamentů. Když si spolu dají večer v epizodě 2888 schůzku, Margret se pod vlivem kombinace prášků na spaní a efedrinu potácí Lüneburgem až k řece, kterou hodlá v opojení přeplavat. Naštěstí ji spatří skupina přátel a odvedou ji domů.
Vztah mezi manželi Merzovými se zklidňuje jen na první pohled. Margret stále myslí na Agnes, která ordinaci nadobro opustila, a Cornelius nedopadá lépe; po divadelním představení náhle políbí svou bývalou lásku Hilli. Samosebou před zrakem své udivené ženy.
Agnes se naposledy objevuje v Lüneburgu, aby odhlásila byt a získala v ordinaci Merzových razítko pro nového zaměstnavatele. Setkání obou žen je napjaté. Margret chce později Agnes zatelefonovat, nakonec se za ní raději vypraví. Potká ji na ulici a odpočátku jde o setkání více než srdečné. Margretin syn je dost překvapený, když spatří svou matku líbat se s někdejší zdravotní sestrou z její zubní ordinace...

 Margret se pokouší o nemožné; zůstat v manželském svazku s Corneliem a současně mít vztah s Agnes. Ta samozřejmě požaduje lásku na plný úvazek; když se dozví, že to nebude možné, rozhodne se z Lüneburgu nastálo odejít. Margret je náhle jasné, že se bude muset rozhodnout. Nejde totiž jen o Cornelia, nýbrž i o jejího syna, který ji obviňuje z podvodu a ze lží.
V nepříliš dobrém psychickém stavu se Margret vydává na letiště, aby absolvovala první sólový let. Víc než knyplu se však věnuje svým milostným problémům, a tak se jí stroj brzy vymyká z rukou. Po chvíli nedobrovolné akrobacie, při níž si způsobí zranění na hlavě a při níž její blízcí na letištní ploše omdlévají hrůzou, se jí zdaří dostat letadlo do roviny a přistát. Poté je manželem a synem odvezena na ošetření.
Po zjištění, že se uvolnilo místo šéfa jedné ze zubních klinik v africké Keni, se Margret rozhodne přijmout ho. Při proslovu na každoročním setkání zubních lékařů se pokouší povzbudivými slovy: podmínky jsou nelidské, mzda mizerná získat pro africký projekt někoho dalšího. Když si povšimne, že žena jejího srdce odchází ze sálu, změní se její proslov ve spontánní vyznání lásky. Agnes se v důsledku toho rozhodne splnit si svůj sen; následovat Margret do Keni...

Rote Rosen vysílá televize Das Erste po-pá ve 14:10 nejen via Sat Astra, ale i online. Řada aktuálních epizod je k mání v tamní mediatéce, ostatní pak na YT.
| zpět seriály|