Salmonberries – režie Percy Adlon – německý film z r. 1991.
Film, odehrávající se z větší části na severozápadní Aljašce, v místě nazvaném podle jeho objevitele, syna německého autora Augusta von Kotzebue. Hlavními hrdinkami tohoto melancholického příběhu jsou Roswitha (Rosel Zech), knihovnice středních let, pocházející z Východního Berlína a klukovsky působící eskymačka Kotzebue (k.d. lang).
Salmonberries je dílo dost neobvyklé nejen arktickým prostředím, ale i jeho představiteli. Divačka navyklá na běžnou TV a movie produkci může být tudíž jeho realným charakterem poněkud zaskočena. Film navíc není, byť humorné momenty nepostrádá, nijak veselý; prolíná totiž s koncem východoněmecké totality, a proto se tu hovoří o problémech tehdejší doby; o emigraci, Berlínské zdi, udávání a podobně.
Samotný děj Salmonberries neoplývá složitostí; dvacetiletá eskymačka Kotzebue (perfekně zahraná k.d. lang) tu hledá svou minulost a identitu, aby při tom našla člověka, s nímž chce žít - knihovnici Roswithu. Vztah obou žen se nerodí snadno, nicméně závěr filmu vyznívá v jeho prospěch. [#1] Hodnocení: ****
| zpět |