Shelter Island / Sturm über Shelter Island – americký kriminální psychothriller z roku 2003 – režie Geoff Schaaf.
Slibný začátek, ale velice chabý scénář - je asi nejlepší charakteristikou tohohle movie. Už sama krátká stopáž (82 min.) svědčí o tom, že asi nepůjde o něco buhvíjak složitého. Navíc, tvůrci filmu vsadili na špatnou kartu, když se namísto působení na diváky rafinovaným zlem pokusili vyvolat u nich emoce přímo zobrazeným násilím.
Profesionální golfistka Louise "Lou" Delamere (Ally Sheedy) žije se svojí družkou Alex (Patsy Kensit) v přepychovém newyorském apartmá. Jednoho dne, když je na ulici při joggingu zbita agresivním bláznem, bere svou družku a odjíždí s ní do nově zakoupené usedlosti na samotě v Shelter Island. Málokterou divačku překvapí, že se tu zrovna chystá vypuknout bouře, která později vyřadí z provozu pevné telefonní linky. Lou si na cestu pochopitelně nevzala ani mobil, prý proto, aby nebyla nikým rušena. Při bouři se u domu v Shelter Island zničehonic objevuje zraněný muž. Další přeqápko, že, je to Lenny, onen násilník z Manhattanu. (Uf, uf, dost naivní zápletka:-)
Scénář se v tuto chvíli začíná utápět v nicotě. Lenny nekonečnou dobu vysedává u krbu, předvádí kameře svá velkoplošná tetování, popíjí s Lou alkohol, diskutuje s ní jako s chlapem, zkouší její sílu, obdivuje její ženu i sportovní úspěchy... Cestou do města ji další den golfovou holí zpráská jako psa a bezvládnou odtáhne do bažin. Lou se posléze z posledních sil připlazí do domu, kde je vzápětí zastřelena. Hezký příběh, že?
Brutalitou a nudou trápené divačky se konečně dozvídají, že se Alex s Lennym znají a že vraždu slavné a bohaté golfistky ze zištných důvodů společně zosnovali. Koneckonců, Lou měla zemřít už při prvním útoku na Manhattanu, jenže to tehdy s baseballovou pálkou prostě nevyšlo. Macbethovsky laděný scénář teď přechází v zápletku přímo konspirační; Alex po nezdařeném sexu do tetovaného komplice nasype olovo, protože je ve skutečnosti spolčena s místním šerifem Delucou. Muž zákona přichází, Lennyho, co ještě žije, s klidem v oku doráží, aby byl po pár minutách bradou vzhůru i on, neboť Alex to v konečném důsledku táhne s rodinnou přítelkyní Carly (Mimi Langeland), která zařizovala Lou a Alex jejich dům. Spokojeným kissem Alex a Carly film za ne zcela jasných okolností končí. Co říct závěrem...? Příjemné překvapení se nekonalo, přestože film velmi pěkně začal; týká se jak kamery při titulcích a úvodní hudby, tak samotného děje, v němž se velmi zajímavě vyvíjel milostný trojúhelník Lou×Alex×Carly. Nezvykle působila i absence ženské erotické scény, která je jinak velmi otevřeně;) uvedena.
[#1] [#2] [#3] Hodnocení: *****
| zpět |