Verbotene Liebe - Zakázaná láska - soap oper veřejnoprávní nemecké Jedničky (ARD), který do jisté míry konkuruje sérii Marienhof, pričemž stojí více na milostných vztazích. Zakázaná láska prošla od roku 1995 dlouhým vývojem a do dnešního data (26. 2. 04) v sobě zahrnuje 2167 (!) odvysílaných částí. Jako protipól k marienhofské dvojici Billi Vogt / Andrea Süsskind se zde, údajně díky osobní iniciativě herečky Raphaely Dell, objevil v roce 1998 pár Nina Ryan / Erika Sander (Freya Trampert / Raphaela Dell). Jejich vztah byl dlouhodobý a na mýdlovou operu nečekaně dobře propracovaný. Bohužel, tato vše ničící láska skončila dramatickým a dá se říct i zbytečným rozchodem. Následný pokus pokračovat v lesbické romanci prostřednictvím dua Nina Ryan / Jule Roth (r. 2000) byl krátký a působil, řekněme... sympaticky ploše. V tomto období se Verbotene Liebe začala potýkat s nedostatkem invence. Seriál byl posléze renovován s obměněným hereckým obsazením. Ženské vztahy zde momentálně reprezentuje na zámku žijící malířka a obchodnice s obrazy Carla von Lahnstein (Claudia Hiersche) a její zatím jen potencionální partnerka Hanna Novak (Katharina Dalichau-Schmaltz). Mezi další důležité postavy můžeme zařadit temperamentní, žárlivou asistentku Evelyn Thoma (Sarah Besgen) a rovněž také přítele Hanny Larse Schneidera. Carla s Hannou se dokonce společně dostaly do současné verze znělky sériálu, což dle zkušeností z minula naznačuje dlouhodobost jejich vztahu.

Po tragické smrti Hanny v roce 2004 se Carla von Lahnstein ocitla na dlouhou dobu v citovém vzduchoprázdnu. Až mnohem později, prestože se se smrtí své životní lásky ani zdaleka nevyrovnala, našla odvahu k pokusu změnit svou osamělost. Její víceméně fyzický vztah s barmankou Anke Hoffmann (Anikka Peimann) byl odpočátku rozháraný a problémový. Z větší části přičiněním její nevlastní dcery Vanessy von Beyenbach (Inez Bjørg David). Tato zhýčkaná, dětsky rafinovaná a velmi pohledná studentka projevovala k Anke zprvu otevřené nepřátelství, aby se s ní posléze po vzájemných provokacích sama zapletla. Dílo zkázy bylo dokonáno, Carla Anke díky její náklonnosti k Vanesse definitivně odepsala. Vanessa nakonec ve snaze být naoko lesbou, čímž chtěla získat zpět ztracené zámecké posty, předstírala lásku dokonce i ke Carle.
Vanessin pád byl rychlý a definitivní; ona i její otec Bernd von Beyenbach byli nuceni zámek Königsbrunn opustit. Oba poté skončili coby stálí hosté penzionu No Limits. Bernd se Carle pomstil prostřednictvím živého daru k narozeninám v podobě dvacetileté, falešně zpívající striptérky. Vzhledem k tomu, že v této době měla Carla von Lahnstein dramatický coming out již dávno za sebou, vyzněla Berndova snaha ztrapnit ji víceméně naprázdno.

Významnou etapu života Carly v letech 2005-8 tvořilo její manželství s taxikářkou Susanne Brandner (Claudia Scarpatetti), s níž měla později za pomoci Larse Schneidera (Herbert Ulrich) dceru. Impulzívní Susanne se do tohoto sympatického právníka během času zamilovala, počemž následoval krátký, všestranně nepříjemný rozvod.

Carla následně učinila několik pokusů o navázání nového vztahu. Nejdřív s Marinou Felix, poté s Elke von Lüderitz a konečně při návštěvě zahradní restaurace s Biancou Stallmann, jíž se nezalíbila Carla, nýbrž její nejlepší kamarádka Nathalie.
Když byla v roce 2009 na zámek Königsbrunn přijata nová správkyně Stella Mann (Anne Wis), získala Carla novou šanci na životní partnerku. Než se situace co od vztahu vyjasnila, prožila Stella krátký románek s majitelkou restaurace Schneiders Charlie Schneider (Dr. Gabriele Metzger). Po rozchodu s ní se ke Carle samozřejmě vrátila a děj seriálu dostal podezřele rychlý spád. Náhle se začalo mluvit o svatbě, o dlouhé cestě, o tom, jak spolu kdesi začít žít. Koncem roku se ukázalo, proč ten spěch; obě herečky totiž ruku v ruce ze Zakázané lásky odešly :-((( Podle dobře informovaných kruhu nešlo o jejich osobní spory, neb spolu prý sqěle vycházely...
Televize Das Erste vzá5í oznámila, že zmizení hlavních lesbických postav není definitivní, neb se napřesrok mají opět, byť jen sporadicky objevovat.

Autoři seriálu opravdu nelhali; byť se Carla Gräfin von Lahnstein s manažerkou Stellou Mann na obrazovce ukázaly už jenom jednou, a to při zopakovaném, snad i vylepšeném, a ne již tak zbrklém odjezdu ze zámku Königsbrunn, resp. z Düsseldorfu:-/
V této souvislosti si musíme položit poněkud kacířskou otázku: co nového, neotřelého, by po tak dlouhé době strávené na obrazovce mohla role vždy seriózní Carly von Lahnstein ještě nabídnoutt? Odpověď je nasnadě; domníváme se, že tak razantní změna, tedy odchod Carly ze série, byla co do diváckého ohlasu krokem dosti riskantním. Přesto si skromě myslíme, že Zakázané lásce navzdory vší logice prospěla. Nové postavy v centru zájmu - Rebecca von Lahnstein s Miriam Pesch - jsou nekoukané, přímé, a navíc se i sqěle doplnují. Zkrátka přinesly po roce čekání do série to nejpotřebnější: nový čertsvý vítr. Tedy přesně to, co samotná Stella Mann i při vší snaze přinést nemohla.

V součastnosti (prosinec 2010) se ve Verbotene Liebe, jak už bylo výše naznačeno, zvolna rozvíjí vztah mezi Rebeccou a Miriam (Jasmin Lord & Romina Becks) jinak též mezi dcerou nového zámeckého hraběte Ludwiga von Lahnstein a kelnerkou z populárního baru No Limits.
Spontánní Rebecca von Lahnstein se dlouho marně pokoušela najít k sobě mužský protějšek a když jí náhle padla do oka barmanka Miriam, statečně proti svým citům bojovala. Svému okolí tvrdila, že ji zajímají pouze muži, a to i v momentech, kdy se dívala na něco úplně jiného:)
Vzájemné sympatie podpořila v epizodě 3733 Miriam, když se u bazénu políbením kamarádky pokusila odehnat tři neodbytné svalovce. Becky tento akt natolik zaujal, že se jí o puvabné barmance začalo zdát. Později, na oslavě jejích narozenin, začla s líbáním sama...

I přes nejistotu a zmatení obou dívek naběhl jejich coming out rychle a na úplně jiné, docela normální rovině, oproti potížím, jaké v minulosti mívala hraběnka Carla. Její otec Johannes zpočátku trval na absolutní diskrétnosti při vztahu k ženám a dost vehementně prosazoval i to, aby se Carla s ohledem na tradice rodu a predevším na konzervativní zákazníky rodinné banky provdala za muže. Johannesuv starší bratr Ludwig je v tomto ohledu jiný. Když svou dceru přistihl v choulostivé situaci s přítelkyní, zachoval se taktně i chápavě. "Nenechte se rušit," řekl. Později mezi čtyřma očima dodal: "Lhostejno, zda miluješ muže či ženu, podstatné je, že jsi štastná".
Přátelství mezi Rebeccou a Miriam je zatím nevytříbené, obě mají odlišný názor na to, zda spolu mají trvalý, nebo vůbec nějaký vztah, případně, jak tento vztah veřejně prezentovat, takže se spolu dost často přou a hned nato zas usmiřují.

Na tomto místě dlužno podotknout, že se v sérii Verbotene Liebe řeší momentálně daleko ožehavější problém než je dnes už zcela běžný vztah dvou žen, a to osvojení dítěte mužským párem. Neboli věc, o níž si tuzemská gay komunita nemůže zatím nechat ani zdát. (Pozor, aby nedošlo k omylu: nejde o problémy s úřady, ty neexistují. Jedná se o zákonnou povinnost vrátit dítě jeho vlastním rodičům, pokud by o to požádali.)


Marbecca Story


Duben 2012. Telenovela Zakázaná láska přináší novou romanci. Módní návrhářka Rebecca von Lahnstein, která se z New Yorku vrátila doslova v jiné podobě, neboť roli po Jasmin Lord převzala Tatjana Kästel, se při své práci začíná blíže zajímat o vycházející muzikálovou hvězdu Marlene Wolf (po rozv. hraběnku von Lahnstein). Pomalu ale jistě tu začíná cosi jiskřit, přestože Marlene žije prozatím s bratrem Rebeccy Tristanem, s jehož pomocí se pokouší zdolat psychické problémy, vzniklé coby následek znásilnění.
Tatjana Kästel není v roli Rebeccy tak jemná a defenzívní, jako její předchůdkyně. Vystupuje sebevědomě, aktivně a místy skoro až vehementně. Je zkrátka úplně jiná.
Příjemně prekvapila i její protihráčka Marlene (Melanie Kogler), a to nekomerčním půvabem, civilním herectvím a koneckonců i milým vystupováním.


| 4049 – 4072 | 4073 – 4082 | 4083 – 4092 | 4093 – 4102 | 4103 – 4113 |
| 4114 – 4124 | 4134 – 4148 | 4149 – 4155 | 4156 – 4167 | 4172 – 4175 |
| 4176 – 4193 | 4194 – 4206 | 4207 – 4228 | 4229 – 4258 |


epizoda 4259

Marlene není schopna pro poškozené hlasivky zpívat, díky čemuž je přinucena k dalšímu těžkému rozhodnutí; nemůže nadále působit jako hlasový poradce Leonie.
Marlene nemá práci a jedinou útěchou pro ni je Rebecca. Obě odcházejí na nábřeží, kde první zmíněná háže do Rýna černou růži, aby se tak pomyslne rozloučila s muzikálem Lily Rose i se svou kariérou v showbusinessu.
epizoda 4268

Blíží se prezentování nové kolekce, díky čemuž Rebecca von Lahnstein coby vedoucí návrhářka LCL pracuje dnem i nocí. Se svou nezaměstnanou partnerkou tráví jen minimum času.
Když těsne před focením přijde LCL o modelku, dohodne se Rebecca se šéfkou Tanjou, že by ji mohla nahradit Marlene. Té se vzápětí nešťastnou shodou okolností padaří roztrhnout model šatů, který je považován za stěžejní. Fotograf už přišel, šaty opravit nejdou a na ušití nových není už vůbec čas. Shooting tedy nutno odložit, což se dozajista prodraží. Mezi Tanjou, Rebeccou a Marlene dochází díky tomu ke konfliktu. Marlene odchází; je dotčená, že se jí Rebecca pro práci nevěnuje a že se jí před Tanjou nezastala.
Rebecca si uvědomuje chybu, proto se Marlene omlouvá. V budoucnu s ní chce trávit více času, což sama potřebuje, aby načerpala kreativní energii k práci. Marlene jako modelka sice způsobila katastrofu, ale i tak Rebecca její přítomnosti v LCL ani roztržených šatů nelituje.
epizoda 4273

Stres z faktu, že se její otec a bratr pohřešují, se Rebecca pokouší vyléčit prací. Marlenina snaha míří opačným směrem; je názoru, že křečovité soustředění se na práci není v tomto produktivní. Lepší by byl odpočinek a sport; jen tak se dá přijít na jiné myšlenky. Marlene prosí svou kamarádku Tanju, šéfku LCL, aby Rebecce dala jeden den volna. Rebecca snahy své partnerky usilovně blokuje, koncentruje se na práci, která se jí nedaří, trhá vztekle modely ze své nové kolekce a později ji Marlene z návrhářského studia musí doslova odvléct a na nádvoří Königsbrunnu přimět k vybití stresu prostřednictvím boxerského tréningu.
epizoda 4366

Marlene začíná pomalu ale jistě žárlit na návrhářku Alexu Berg (Henrike Fehrs), která se vtírá do přízně její partnerky Rebeccy. Otec Alexy dostal svou dceru do firmy LCL z jediného důvodu; má pro něho získat velkou finanční častku, kterou on dluží Ansgarovi von Lahnstein. Alexa je pro splnění úkolu ochotna udělat cokoliv. Jako první prosadí za pomoci podvodu svou kolekci kožešinových odevů. Následneěse pokusí získat vliv na vedoucí návrhářku. Rebeccu nejprve zpracovává falešnými úsměvy a slovně řečmi o New Yorku. Později předstírá přátelství razantnějším zpusobem.
Marlene se nechá zaměstnat u LCL jako pomocná síla, aby neztratila Rebeccu a Alexu z očí.
epizoda 4370

Alexa přemluví Rebeccu k noční směně, s čímž Marlene sice souhlasí, je ovšem očividně nerada. Vzhledem k faktu, že na druhý den ve firmě LCL nastupuje coby recepční, hodlá spojit přípravu na práci s kontrolou své partnerky. Poté, co je prozrazena, když nezvládá obsluhu telefonní centrály, je Alexou obviněna ze žárlivosti, počemž následuje i konflikt s Rebeccou.
Hádka pokračuje i doma, v oranžérii zámku Königsbrunn, aniž by obě účastnice dospěly ke kompromisu.
Ráno se Rebecca budí samotná, neboť její přítelkyne strávila celou noc v nepohodlné pozici v křesle.
Marlene se v recepci firmy LCL rychle zapracovává. V průběhu dne obdrží pugét od neznámého dárce. Mezi květinami nachází lístek s překvapivým sdělením: Když se dobře koukneš, uvidíš hlupáka. - Kvetiny jsou samozřejmě od Rebeccy, která postává poblíž a usilovně se omlouvá, že měla namísto práce předešlou noc zůstat doma s Marlene, nedohadovat se, ale vice jí naslouchat.
| zpět |