Se subtextem se Manuela setkává záhy po svém příchodu do intru. V oděvním skladu jí jsou představeny tři spolužačky. Když se jedna z nich dozví, že Manuelina třídní bude slečna von Bernburg, říká jí, aby se do ní hned nezamilovala.
Hned nato nachází Manuela na límci vyfasované uniformy srdíčko s iniciálami EvB. Šéfka oděvního skladu a krejčová v jedné osobě k tomu říká, bývalá majitelka uniformy byla jedna z obdivovatelek slečny Elisabeth von Bernburg. (dialog)


Zmíněná hezká decentní i milá mladá žena, třídní učitelka, jako jediná z místních pedagožek dokáže vyjma přísnosti projevit i lidskost. Manuelu díky tomu velmi brzy zaujme a sympatie se zdají být odpočátku vzájemné. Už jejich první setkání působí na diváctvo zvláštním dojmem a co do subtextních pohledů stojí opravdu zato: Právě zabydlená Manuela jde za zvuku zvonkohry dolů po schodech z ubytovny (der Schlafsaal) a o poschodí níž potkává svou novou třídní... (dialog)


       

   

První večer, na základě stížnosti Margy, osloví slečna von Bernburg Manuelu kvůli jejímu deníku. (dialog)

Slečna von Bernburg neprovází dívky při vyučování, ale takřka na každém kroku. Je sice přísná, ale z některých věcí nedělá vědu a své svěřenky zbytečně netrestá. Když například při společném koupání veselá kopa Ilse von Westhagen za smíchu ostatních dívek paroduje šéfku ústavu, nechává celou věc bez odezvy. Dívky za svou oblíbenou třídní hledí s obdivem, zejména pak Alexandra von Treskow, která zasněně říká, jaká je úžasná... (dialog)


           


© 2006 by Realm of antisubtext