LIZ FRIEDMAN: PRODUCENTKA BOJOVNICE


/Curve Magazine z července 1997/


autorka: Rebecca Alber
překlad: trinitLiz Friedman, producentka televizního seriálu Xena: Warrior Princess byla kdysi stoupenkyní radikálních hnutí za práva lesbické komunity. Nyní svoji neutuchající energii vkládá do výroby příběhů naší oblíbené princezny bojovnice. Je lesbický vztah Xeny a Gabrielle jenom výplodem naší fantazie nebo jsou do scénářů skutečně vkládány různé narážky?


Neuhodli byste, jak nakonec Liz Friedman získala práci jako producentka seriálu Xena: Warrior Princess. O jejím osudu rozhodla esej na téma "feministická analýza akčních krváků", kterou Liz stvořila během studií na univerzitě. Esej získala literární cenu a Liz se po absolvování vysoké školy vydala do Hollywoodu v naději, že získá zaměstnání ve filmovém průmyslu.

Ihned jakmile dorazila do Hollywoodu, poslala esej několika svým oblíbeným producentům hororových filmů, včetně Sama Raimiho, producenta filmu Evil` s Death, a Wese Cravena, producenta filmu Scream. Členové producentského týmu Sama Raimiho byli esejí nadšeni a Liz získala pozici asistenta ve společnosti Renaissance Pictures, kterou vlastnila společnost Universal. Liz se rychle vyšplhala nahoru, za což podle jejích slov vděčí svému zanícení pro věc, ambicím a dávce stěstí. Raimi se rozhodl svěřit Liz pozici pomocného producenta v projektu Renaissance Pictures - Hercules: The Legendary Journeys a Xena: Warrior Princess.

Hollywoodská společnost už není tak rigidní, jako dříve byla, ale Liz - coby lesbička - stále ještě vyčnívá z davu. Když se poprvé setkala s Raimim, měla na své kožené bundě odznak radikální organizace za práva homosexuálů. "Hodně brzy jsem si uvědomila, že nejlepší, co můžu udělat ,je se se svojí sexuální orientací neskrývat. Před nikým. "Když se s tím neskrýváte," tvrdí Liz, "zabráníte tak lidem, aby to použili proti vám."

"A pokud se s tím neskrýváte na svém pracovišti, ušetříte se homofobních reakcí," dodává Liz. "Nemusíte procházet všemi těmi strastmi plynoucími z toho, když se spřátelíte s heterosexuály, a oni se pak od vás najednou odvrátí, protože to prostě nemůžou zkousnout......je to ten typ lidí, kteří, kdyby věděli, nikdy by se mnou opravdový přátelský vztah nenavázali (proč s takovými lidmi vůbec ztrácet čas a energii, že - pozn. překl.).

Ale bavme se o Xeně. Liz získala práci na projektu okamžitě poté, co společnost Universal Studios požádala Sama Raimiho a Roba Taperta, aby vytvořili seriál, jehož hlavní hrdinkou bude Xena, ta nebojácná bojovnice ohánějící se mečem, která se poprvé objevila v seriálu o Herkulovi a kterou si všichni ihned oblíbili (to ještě kluci zlatí nevěděli, do čeho jdou - pozn. překl.). "Hodně lidí se na náš plán udělat z ženy statečnou hrdinku dívalo skepticky," přiznává Liz. "Je pravda, že v minulosti se moc takových postav neobjevovalo."

"A pokud ano, musely jsme se smířit s tím, že hrdinky dopadly tak, že byly pokaždé nakonec zachráněny mužem. Abych Xenu ušetřila takovéhoto osudu, účastnila jsem se každého sezení s autory scénáře a často jsem se musela za Xenu postavit," míní Liz. Chtěla, aby autoři nezapomínali na to, že určité věci se pro hrdiny prostě nehodí, a že hrdinové jsou v tom, co činí, vždy o krok vpřed. "Chci, aby Xena byla tou, která je vždycky o krok přede mnou, ví velice dobře, co dělá, a je silnější než já.," dodává Liz. "Nejsem zvědavá na to, vidět v Xenině zbroji sama sebe."

Liz se také nesnaží vykreslit stereotypní ženskou hrdinku. "To, že Xena je žena, ustupuje naprosto do pozadí. Takže například komentáře typu: no ano, je to ženská, tak to není divu, že je tak senzitivní. "Nikdy nás ani nenapadlo napsat scénu, kde by Xena srdceryvně plakala. To by u mužského akčního hrdiny nikdy nepřipadalo v úvahu."

Za těchto okolností nás ani nepřekvapuje, proč je Xena taková nekompromisní a neohrožená bojovnice. Myšlenka, že za tímto stojí Liz, je na místě. Ale co všechny ty subtextní narážky? Do jaké míry je v tom zahrnutá Liz? Všechny ty láskyplné pohledy Xeny a její věrné společnice Gabrielle, nemluvě o scéně v epizodě The Quest, kde se Xena s Gabrielle políbí, ale moment, není to Xena ale herec Bruce Campbell, do jehož těla se dostala Xenina duše. Neříkejte, že tato scéna nebyla natočena s úmyslem podráždit zanícené lesbické divačky! "Jestli to bylo tak myšleno nebo ne, je irelevantní," namítá Liz. "Přiznávám, že některé scény jsou do děje vkládány schválně (ha! - pozn. překl.:), ale původně jsme to vůbec neměli v úmyslu. Velké procento diváků v Xeně subtext vůbec nevidí a my si myslíme, že je to jenom dobře. Vnímají prostě seriál v celé jeho souvislosti.

My taky, dlužno podotknout.

Podle Liz začali fanoušci poprvé spekulovat o lesbickém vztahu Xeny a Gabrielle na internetu. "Úplně nás to ohromilo, rozpoutaly se opravdu vášnivé debaty," vzpomíná Liz ."Často vidíte dvě ženy spolu v nějaké akci a nikdo se nad tím nepozastavuje. Ani nevíte, jak často se lidi pokoušeli interpretovat to jinými způsoby, když jsem se objevila se svojí partnerkou v supermarketu. Ona je kreolského původu a já běloška. Ne ne, my dvě nejsme sestry!"

Scéna s polibkem vznikla proto, že se Lucy Lawless zranila během show, kde spadla z koně. A týden nato se mělo začít s natáčením. I když Xena byla indisponována (v epizodě se takřka neobjevuje, kromě několika scén, včetně té líbací), musela Liz a autoři přijít se scénářem, který nesměl být o nic horší, než ty předchozí. "Ten polibek přišel prostě úplně přirozeně (no aby ne - pozn.překl.), bylo to v dané situaci to, co ty dvě k sobě cítily," komentuje Liz. "Nikdy by nás ani nenapadlo, že bychom tím mohli něco naznačovat."

Lesbické fanynky z celé Ameriky, které se shromáždily v lesbických barech, aby s nadšením sledovaly epizodu, o které se tolik mluvilo, byly tak trochu zklamány. Liz se ale brání: "Může to znít tak trochu neupřímně nebo naivně, ale nás opravdu ani nenapadlo, že by tomu lesbické divačky přikládaly tak velkou důležitost."


No to jsme tedy přikládaly. A je očividné, že náš názor vzali autoři od té doby v potaz... Jestliže dědeček s babičkou v Minnesotě vidí vztah dvou milujících se sester, pro nás vztah Xeny a Gabrielle vztahem plným vášně a opravdové lásky. A právě tohle malé tajemství dělá Xenu tím, čím pro nás je.
[ zpět povídky a články ]