XENĚ PO BOKU V DOBRÉM I VE ZLÉM


/Austin Chronicle z února 1998 – kráceno/


autorka: Kate X Messer
překlad: trinitZapomeňte na to, co jste se učili o dějinách. Všechno je jinak. Legendy, příběhy, mýty, víra... Pravdivá historie totiž pochází z pera mladé básnířky, která cestovala po zeměkouli po boku neohrožené bojovnice a zaznamenávala její skutky. Že by výsměch historikům? Avšak právě na této tezi je založen děj seriálu Xena: Princezna bojovnice, pocházející z producentské dílny Roba Taperta a Sama Raimiho (Evil Dead, Darkman), který nás staví před odvážnou teorii, že ženy se podílely na vytváření dějin mnohem podstatněji, než jsme se tomu v hodinách dějepisu učili. Důkazem toho nám předkládají dvě hrdinky: bojovnici Xenu a její věrnou společnici, optimistickou a idealistickou Gabrielu. Gabrielu, básnířku z Potedeie a Xeninu nejlepší přítelkyni, ztvárňuje s neobyčejnou vřelostí, šarmem a vtipem rodilá Texasanka Reneé O´Connor. Tato herečka se nejprv objevila v celovečerním filmu o Herculovi – coby Deianeira – není tudíž divu, že byla poté vybrána i do role Gabriely.
Reneé O´Connor se narodila 15. února 1971 nedaleko Houstonu. Její matka Sandra, provdaná za majitele řetězce restaurací Threadgill´s Eddieho Wilsona, je mimojiné vedoucím jejího oficiálního fanclubu. Už předtím, než se malá 12-ti letá Reneé rozhodla nastoupit na divadelní školu Alley Theatre v Houstonu, byla její maminka přesvědčená, že její dcerka je rodilá herečka. Reneé O´Connor později přestoupila na střední školu dramatického a výtvarného umění v Houstonu; vůbec první prací, kterou zde získala, bylo tančení v převleku Prasátka (z Looney Tunes) v zábavním parku Astro World. Krátce poté se přestěhovala do L.A. a v roce 1989 jí byla zprostředkována role v epizodě seriálu společnosti Walta Disneye Mickey Mouse Club. Pak přišly další nabídky: zahrála si v epizodě seriálu Tales From the Crypt, The Rockford Files, a také spolu s Cheryl Lodd ve filmu podle románu D. Steelové Changes.

*****

Kvůli tomuto interview jsem se s Reneé sešla dvakrát; krátce předtím, než ji manželé Wilsonovi navštívili na Novém Zélandu, kde se Xena natáčí, a krátce poté. Dá se říci, že to, co Reneé O´Connor během své poměrně krátké herecké kariéry dokázala, lze označit za výkon takřka herkulovský.


*****

Austin Chronicle: Ještě stále probíhá natáčení třetí série?

Reneé O´Connor: Probíhá. Zrovna teď natáčíme velice důležitou a zajímavou epizodu. Ano, natáčíme muzikál. (začne se hlasitě smát). Já vím, já vím. Přesně takhle jsem reagovala i já! Zvlášť, když každý ví, že neumím zpívat!

ACH: Objevil se onen nápad poté, co Lucy Lawless dostala roli Rizzo v muzikálu Grease? Kdopak na tohle přišel?

ROC: Během bojových scén jsme si dělávali legraci, "Představte si, kdybychom se na někoho rozběhly a pěly přitom: připrav se na jistou smrrrrrt!" No a v srpnu přišel Rob Tapert, náš producent, s tím, že by nebylo špatné natočit muzikál, něco na způsob opery. On je jejím velikým fanouškem, a Lucy dokonce chodila na hodiny operního zpěvu. Nakonec z nápadu vzešla taková rock´n´rollová opera. Děj se odehrává v tarotovém světě, v zemi zvané Illusia. Xena a Gabriela se zde ocitají, protože jsou po všem, čím spolu prošly, plny vzájemné nenávisti. Je to úžasná epizoda. Ale já v ní nezpívám.

ACH: A co Gabriela? Gabriela zpívá?

ROC: Gabriela zpívá. Najali si zpěvačku (směje se), já jen pohybuji rty! Mám pocit, jako když sleduji ceny MTV a broukám si spolu s... no třeba se Spice Girls! Zpočátku jsem měla opravdu strach, poslouchala jsem svůj skřehot a říkala si: páni, a s tímhle já mám jít na plac! Nakonec jsme se všichni skvěle pobavili.

ACH: Takže jde o jakousi parodii na operu?

ROC: Vlastně neuslyšíte žádný operní zpěv. Spíš je to celé ve stylu muzikálů Andrew Lloyd Webbera (zahihňá se). To zní opravdu děsně. Děláme si legraci sami ze sebe, ale pak najednou přijde zlom, a vy si uvědomíte, že to, co se děje mezi Xenou a Gabrielou, je velmi vážná věc a začnete o tom přemýšlet. Jedná se spíš jakousi rockovou operu.

ACH: Rocková opera v seriálu Xena? Xena je opravdu neobyčejně zajímavý a zábavný seriál. Začala jsem jej sledovat na doporučení jednoho filmového fanouška, na něhož vždycky dám, a také kvůli tomu, že jedním z producentů je Sam Raimi... i když nejsem žádným z jeho skalních fans, ale říkám si, proč ne, mohou se tam objevit některé hrůzostrašné Harryhausenovy či Palovy animace. Vaši fanoušci vás opravdu rozebírají ze všech stran.

ROC: To je dílem dvojice Sama a Roba. Zajímají je mysteriózní postavy, zvláště takové, které bojují s temnou stránkou své duše. Podobná témata se objevují zřejmě ve všech jejich projektech a já myslím, že postava Xeny je přesně tento typ. Rob si ji vyloženě užívá, obzvlášť teď, když děláme muzikál. Má k tomu velice osobní vztah. Už jenom myšlenka, že vytváří něco tak bizardního pro televizi, ho rozesmívá od ucha k uchu.

ACH: Když už jsme mluvily o najatých zpěvácích... role Gabriely vyžaduje spoustu fyzické práce... kolik máš dublerek? Jednu nebo víc?

ROC: Mám jednu, co má úplně stejný účes a kostým jako já, pak ještě kaskadérku a taky dublerku pro jízdu na koni, obě mají stejný kostým jako já a nosí i paruku. Dublerka se může objevit ve scénách, kde je vidět jenom ruka, noha, nebo může jít v dálce po boku koně. A samozřejmě vedle Xeniny dublerky s Argo při procházkách nádhernou krajinou... A i všude tam, kam naše oko nedohlédne...

ACH: Aha... tak to nebudeme déle chodit okolo horké kaše. Byly jste opravdu s Lucy obě na scéně, když se točil tolik diskutovaný kontroverzní polibek?

ROC: Samozřejmě. Lucy měla krátce po nehodě a tak se nenatáčely žádné bojové scény.

ACH: Pokud se ale podíváme na scénu kousek po kousku, zjistíme, že v momentě, kdy se k tobě Xena sklání, nevrhá žádný stín. Patřím do tábora lidí, kteří jsou toho názoru, že je scéna schválně rozostřena a zamlžena. Což, pokud ano, jde o velice kontroverzní záležitost, pomyslíme-li na...

ROC: Ano. (rozesměje se) Celá polemika o tom, zda se políbily a proč, že? My jsme se s Lucy doopravdy nepolíbily. (a pročpak ne? pozn. překl.;)) Šlo o normální scénu, při níž jsme my dvě byly opravdu fyzicky přítomny, a navíc stály u sebe velmi blízko před modrým plátnem. Tvůrci chtěli, aby to vypadalo, jako bychom byly v nebi, proto asi není vidět žádný stín. Ale my dvě jsme tam opravdu byly.

ACH: Bavme se o "L" otázce: máte nějaké konzultantky zabývající se lesbickou otázkou? Ale vážně; do jaké míry je "lesbický subtext" v seriálu reakcí na odezvu fanoušků? Přišli jste s tím vy, anebo oni?

ROC: Na počátku byla idea, že se mezi dvěmi hlavními postavami vytvoří velmi blízké, až intimní přátelství, ale bez jakýchkoli sexuálních narážek. Pak o celé věci začali tvůrci víc přemýšlet a řekli si: tam je v každém případě mnohem víc, než by se mohlo zdát. A tak se začalo mluvit o lesbickém subtextu – zvlášť, když máme tolik fanynek. Scénáristé si s nápadem začali pohrávat, no a my dvě taky. Rozhodli jsme se vložit do scénáře pokud možno co nejvíc dvojsmyslných narážek. Teď, když se vztah Xeny a Gabriely ocitá v krizi, jsme od toho trochu upustili. Tohle přátelství je tak složité, tak intenzivní. Otázka sexu jako by šla úplně stranou, celé je to prostě o hlubokém přátelství.

ACH: Proslýchá se, že nejsi příliš nadšena tím, jaké rozhodnutí v této sérii Gabriela učiní.

ROC: Jsem moc ráda, že tahle otázka padla. Tohle mě opravdu naštvalo. Na jednom XenaConu jsem poznamenala, že ne vždy jsem s Gabrielou, co se týče jejího vztahu ke Xeně, zajedno. A lidé to pochopili tak, že já a Lucy nejsme spokojeny s tím, co scénáristé s našimi postavami dělají – že nás vůbec nenechají zasahovat do scénáře.

*****

Gabriela v seriálu představuje jistý typ naivní mladé dívky. Něco už sice prožila, ale stále ještě hledá sebe samu. V epizodě, na kterou narážíme, Gabriela poprvé v životě zabije člověka. Jde o velmi traumatizující a nesnesitelný zážitek, obrovský zvrat v jejím dosavadním životě. Takže přechází do dalšího extrému, když tvrdí: nikdo nesmí zemřít, nebo být zabit, a obzvlášť ne Xenou, pokud tomu mohu zabránit. V důsledku toho, aby znemožnila vraždu jisté osoby, zradí svou nejlepší přítelkyni. A s tímhle jsem já prostě nemohla souhlasit. Tohle bych nikdy neudělala někomu, koho opravdu miluji a na kom mi záleží. Myslím, že vztah je důležitější než všechno ostatní. Gabriela má ovšem morální zásady jako nikdo jiný, koho v tomto "opravdovém" světě znám. Ona ctí "Vyšší Dobro".


*****

ACH: Dnes už je seriál uváděn s úspěchem v mnoha zemích světa, už to není jen záležitost Spojených Států. Stala jsi se slavnou. Ovlivnilo to nějak tvé postavení, chci říct, můžeš teď scénáristům do skriptu víc mluvit?

ROC: Tohle není ani tak věcí popularity seriálu. Vyplynulo to ze skutečnosti, že jsem se se scénáristy opravdu spřátelila, a zvláště pak s Robem Tapertem. Mám jejich důvěru; znají mé silné stránky a podle toho se zařizují. (usmívá se) A stejně tak znají i mé slabé stránky!

ACH: Jakmile jsem začala seriál sledovat, vyhledala jsem na internetu web Universalu, týkající se Xeny, a našla dva, možná tři další odkazy. Ale ani to nebyly skutečné XWP stránky. Dnes jsou jich k nalezení stovky... Co autorská práva? Existuje tolik webů nabízejících obrázky ke stažení... snaží se je producenti nějak podporovat, anebo sledovat, co fanoušci dělají?

ROC: Ne, tohle jde úplně mimo nás. Je to až neuvěřitelné; lidé třeba fotografují televizní obrazovku a obrázky pak zveřejňují na svých websitech. Producenti nemají zájem bránit této kreativitě; čím víc se bude o seriálu mluvit, čím větší o něj bude zájem, tím i déle potrvá. A přitáhne také další diváky. I pro nás herce je zájem fanoušků podnětem ke kreativnější práci.

ACH: Jak se k tobě fanoušci chovají? V předchozích interviews jsi vyjádřila radost ze skutečnosti, že zůstáváš i po druhé sérii Xeny stále v anonymitě... že tě na ulici nikdo neoslovuje... v té době nebyl seriál na Novém Zélandu ještě uveden. To už je ale minulostí. Seriál běží v Austrálii i na Novém Zélandu a ty začínáš být stejně slavná jako Lucy. Jak tě popularita ovlivňuje a co pro tebe fanoušci znamenají? Respektují tvé soukromí?

ROC: Můj život se poněkud změnil, ale stále ještě soukromí mám. Na rozdíl od Lucy. Můžu stále jít, kam chci, a dělat, co chci. Pár lidí mě možná osloví: jste ta Gabriela? nebo nehrajete náhodou v seriálu Xena? Ale většinou jsou moc milí.

ACH: Chtěla bych se tě teď zeptat na tvůj vztah k Lucy a na to, jak vás dvě lidé vnímají; jak vás porovnávají s vašimi postavami. Jedna má kamarádka, co se kdysi účastnila natáčení a setkala se s vámi, byla překvapena, jaký máte odlišný styl podání ruky. Lucy je prý velmi distingovaná a zdvořilá; člověka by ani nenepadlo, že má tak jemný, typicky ženský stisk. Když ale někdo podá ruku Reneé O´Connor, napadne ho: hm, ta by byla dobrým společníkem při hospodské rvačce.

ROC: (směje se) Lucy v sobě rozhodně má něco z Xeny ve smyslu, že je silná žena, co si od nikoho nenechá nic líbit. Ona je opravdu silná. A velmi inteligentní. To ona by se skvěle hodila do hospodské rvačky, protože by se zachovala zřejmě tak jako Gabriela. Asi by celou situaci zvládla pouhými slovy, chytrá je na to ažaž, ale kdyby to nepomohlo, začala by rozdávat rány. Vlastně jsem to já, která se radši vždycky drží zpátky. Kdyby už nebylo vyhnutí, poradila bych si, ale s klidem bych záležitost přenechala jí. Co se týče fyzické stránky, musím říct, že v Lucy je mnohem více ženskosti.

ACH: Obsahuje smlouva nějakou klauzuli, která říká, že nesmíš vypadat hrozivěji, než Xena?

ROC: Ne, to určitě ne, (směje se) ale vzpomínáš na mou dlouhou sukni z první série? Maličká naivka Gabriela! Jen co jsem dostala minisukni, lidé z kanceláře v L.A. to okomentovali slovy: kde se tu vzala ta Reneé Robocop? Neměli vůbec ponětí, že pravidelně posiluju, protože pod dlouhou sukní nebyly mé svaly vidět, a je dost zaskočilo, jaká je Gabriela najednou svalnatá. V jejich očích ma být mladá herečka zřejmě jen křehká dívenka. Já taková nejsem, a ani Gabriela taková nemůže být.

ACH: Jen mezi námi, nerada bych, aby to zaznělo nevhodně... nosíš občas Gabrielin obleček?

ROC: (váhavě) Ano, nosím. (usmívá se)

ACH: Jakou máš ráda hudbu? Co posloucháš?

ROC: Hrozně ráda mám zpěvačky sólistky... jako jsou Toni Braxton a Natalie Cole. Country ani moc ne. Spíš starší věci: Billyho Joela, Eltona Johna. V březnu přijedou sem na Nový Zéland, už se nemůžu dočkat, až je uvidím naživo.

ACH: Možná by ses s nimi mohla setkat.

ROC: Že by znali náš seriál? To tedy nevím!

ACH: Považuješ se za Texasanku?

ROC: Abych řekla pravdu, vždycky jsem se za ni považovala. Ten, kdo se narodil v Texasu, si to nese sebou celý život. Pokaždé, když se mě někdo zeptá, odkud jsem, odpovím: z Texasu. A lidé tady na Novém Zélandu se ptají: a Texas, to je v Americe? Jakoby byl Texas samostatným státem! Každý přece ví, kde je Texas. (usměje se)[ zpět povídky a články ]