NOVODOBÉ AMAZONKY


/Tv Tip Seriál č. 15/2003 – kráceno/
Lucy Lawless a Reneé O´Connor - /Xena, 1995 - 2001/

Xena rozhodně patří k nejúspěšnějším fantasy seriálům přelomu druhého a třetího tisíciletí. Původně byla sice určena především pro velmi mladé diváky, ale v posledních řadách se z ní stala dosti brutální podívaná pro přece jen odrostlejší publikum.
Xena bývala obávanou bojovnicí, která s mečem v ruce terorizovala celé Řecko. Naopak Gabriella byla naivní a nevinná dívka, jejíž nejmocnější zbraní bylo slovo. A osud tomu chtěl, aby se tyto dvě ženy staly nerozlučnými společnicemi, které pojí zvláštní (podle některých dokonce až lesbický) vztah.
Obě hlavní hrdinky prošly v průběhu seriálu důležitou proměnou - Xena se rozhodla pomáhat bezbranným (i když stále s mečem v ruce) a bojovat proti bezpráví a z Gabrielly se stala královna Amazonek, která stejně dobře vládne veršem jako svými sai (oblíbené asijské zbraně, které vznikly ze zemědělských nástrojů).
Postava Xeny je, bez jakýchkoliv pochyb, nejznámější rolí herečky narozené na Novém Zélandě, Lucy Lawless (1968). Původně nic nenasvědčovalo tomu, že by se měla věnovat herectví. Studovala němčinu, italštinu a francouzštinu na universitě v Aucklandu. Nakonec se však rozhodla cestovat společně se svým přítelem po Evropě (peníze si vydělávali například trháním grepů). Později jí učaroval svět televize. V roce 1989 si odehrála svůj debut v seriálu Funny Business. Ale skutečnou slávu jí přinesl až seriál Xena, který se začal natáčet v roce 1995. Ten z ní udělal hvězdu mezinárodní velikosti. Navíc se během natáčení setkala se svým současným partnerem, producentem Robertem G. Tapertem.
Naopak u Reneé O´Connor (1971) bylo už od dětství jasné, kterým směrem se bude její život ubírat. Tato rodilá Texasanka stála už v 10-ti letech na "prknech, jež znamenají svět" v představení Alenka v říši divů. Divadlu se začala věnovat skutečně intenzivně a tento stav jí vyhovoval, ale když jí byla nabídnuta role Gabrielly (poté, co si zahrála Deianeru v celovečerních filmech o Herkulovi) neodmítla. A stejně jako z Lucy Lawless, i z Reneé O´Connor se díky seriálu Xena stala uznávaná celebrita. Nyní, dva roky po ukončení natáčení, žije Reneé se svým manželem a synem v domě na Novém Zélandě. Ve volném čase se věnuje jízdě na koni, horolezectví a kickboxu.

Celý text Jana Lysého je k dispozici v archivu časopisu Tv Tip Seriál.
[ zpět povídky a články ]