Chasing Amy / Aus, vorbei, nie wieder – USA 1997 – režie Kevin Smith
Opět zklamání a opět jedno movie, na které je snad zbytečné se dívat. Nejde v něm totiž vůbec o lesby, nýbrž o dva macho, povoláním komiksové kreslíře. Holden McNeil (Ben Affleck) a Banky Edwards (Jason Lee) jsou si vousem a bezvýrazností tak podobní, že je zpočátku problém vůbec je od sebe odlišit. Scénáristé Chasing Amy se pokoušejí prostřednictvím jejich nekonečných dialogů divákům implantovat něco, co sami vůbec nepochopili; totiž jak moderním způsobem definovat ženské vztahy. Děj filmu budiž důkazem toho, že mezi lesbizmus a sex položili jednoduše rovnítko, a že jsou tím pádem absolutně mimo.
Pár slov k obsahu: Komiksová autorka, lesbička Alyssa Jones (Joey Lauren Adams), která nikdy neměla vztah s mužem, potká komiksového kreslíře Holdena a náhle se bláznivě zamiluje. Vztah se sice později rozpadá, ovšem v závěru filmu se oba po roce znovu na okamžik setkávají a přestože se Alyssa táže vedle sedící kolegyně, co bude dělat večer, hledí za příslušným pánem nostalgickým pohledem hrdinky ČB filmu z roku 1950, z čehož pro divačky vyplývá fakt, který se autoři IMHO snaží během celého filmu vyjádřit a o kterém jsou dozajista i přesvědčeni: totiž, že lesby spolu mohou klidně spát, ale ve skutečnosti nejde o lásku, protože ta může nastat jenom mezi mužem a ženou. Úvahy na téma heteropenetrací raději vynecháme. Ano, i o tomhle se ve filmu bohužel hovoří.
Těsně před závěrečnými titulky ujíždí kamera od Alyssy a od její kolegyně, aby zabrala komixově oděného muže s dívkou, kteří se ve středu obrazovky setkávají, objímají a společně ze záběru i odcházejí. K tomuto filmovému archetypu není snad třeba cokoliv dodávat. Už jen malou poznámku: scéna, při níž si Alyssa a Banky navzájem ukazují zranění vzniklá během orálního sexu:-/// včetně atmosféry, smíchu, nohou na stole, bouchání do stolní desky, podezřele připomíná Spielbergův film Jaws a téměř totéž v podání kapitána Quinta a Matta Hoopera. (Tady samosebou nešlo o sex, nýbrž o pokousání žralokem a murénou.) Autoři scénáře mají možná v oblibě staré horory, ovšem takto obšlehnutá scéna ze známého movie působí poněkud trapně. - Film Chasing Amy odvysílala v r. 2005 veřejnoprávní hessenská trojka. [#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] Hodnocení: **
| zpět |