But I´m A Cheerleader / Weil ich ein Mädchen bin / Protože jsem holka – americký film z r. 1999 – režie Jamie Babbit.
Megan (Natasha Lyonne) je sedmnáctiletá středoškolačka s dobrým prospěchem, má přátele, věřící rodiče, a kluka. Ve svém volném čase působí coby roztleskávačka při školních fotbalových zápasech. Na první pohled by s ní mohlo být vše v pořádku. Jenomže není; Megan má doma v pokoji velký plakát Melissy Etheridge, ve skřínce na šatně fotku spoře oděné krásky, a taky její kluk si dobře uvědomuje, že s Megan je něco jinak; při líbání si prohlíží vnitřek vozu a nejen to; vybavují se jí i nejzajímavější partie jejích roztleskávajících spolužaček.
Rodiče a přátelé se tedy domluví, že Megan obstarají léčebný pobyt v kempu, v zařízení předělávající osoby HS na osoby hetero.
Převychovnému kampu s názvem True Directions, příšernému to stavení ve stylu like a Disneyland, šéfuje jezuitská hetera Mary. Frekventantky i jejich protějšky jsou ihned po příchodu navlečeni do genderovských šatečků, tedy holky do růžových, chlapci do modrých. Léčba jako taková spočívá v několika krocích, přiznáním homosexuality počínaje a simulací heterosexuálního styku konče. V závěru léčby dostávají mladí nešťastníci za účasti rodičů oficiální diplom s uznáním jejich heterosexuality. (Na první pohled se tato situace může zdát komicky absurdní, nicméně převýchovné kempy prý skutečně existují a řada gagů v tomto filmu měla být údajně převzata z reálu.)
Megan prochází spolu s dalšími děvčaty a kluky převýchovou, přičemž se občas švindluje a po nocích uniká do blízkého gay klubu. Zde Megan po tanci odmítá bližší kontakt s hezkou urostlou blondýnkou, aby se věnovala kamarádce, s níž se v True Directions sblížila, totiž dívce jménem Graham (Clea Duvall). Když je s ní později přistižena v posteli, bere Megan vše na sebe a je šéfkou převýchovného ústavu, stepfordskou barbínou Mary, vyloučena. Graham, vlastnící velmi autoritativní rodiče, v kempu zůstává.
Megan už nemá co ztratit a chce jediné; získat zpět Graham. Spolu s dalším uprchlíkem připraví akci, kdy se přímo při závěrečné hetero promoci, přede všemi včetně rodičů, v maskáčích coby speciální útvar, hodlá objekt svého obdivu unést. Graham však na hru nepřistupuje a únos odmítá. Megan učiní poslední pokus: převlékne se do svého úboru a pokusí se na přítelkyni zapůsobit jako roztleskávačka. Tohle konečně zabere a Graham s Megan odchází:-)

But I´m A Cheerleader je zdařilá komedie od úvodního zpomaleného tance až po závěrečné – netradiční – modrofialové titulky:-)
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] Hodnocení: *****
| zpět |