Nevinné lži: Chromozom – Česká televize, r. 2013, režie T. Vrabelová.
Tato šestá část volného cyklu české jedničky bere lesby na vědomí, ale rozhodně jim nefandí. Naopak; propaguje standardní učebnicovou rodinu, navíc se snahou nečinit to příliš nápadně. Bezdětná laborantka Katka (Tereza Brodská), osamělá lesba, trávící více času v důvěrném kontaktu s mužem nežli se ženou, nespokojená se svou existencí, propadá životní beznaději, než v závěru příběhu zjistí, že jí vlak ještě neujel, že nikdy není pozdě na to, aby začala spořádaně žít.
Snaze nementorovat, nýbrž přinést na obrazovku závažné téma po shlédnutí zbrklého, předvídatelného závěru, plného horských kol a většinového optimizmu, jen málokdo uvěří. (...dáma pojede s námi dál.)
Děj Chromozomu je z pohledu leseb tristní. Nekritizujme herecké výkony ani filmařinu, to vše je na dobré úrovni, kritizujme scénář. Lépe řečeno jeho resumé: nejdůležitější věcí pro lesby jsou muži, protože jedině ti mohou vnést do jejich doposud prázdného života štěstí a naplnění.
Hodnotit ženské alternativní vztahy očima ateistického katolicizmu je sice pro tuzemsko typické, ovšem současně naprosto nepřijatelné. Škoda, že autorky při zkoumání trendů alespoň přes rameno nenahlédly do Evropské unie. Míněno kulturním směrem. Nehledě na fakt, že dárcovství, respektive jeho nábožné uctívání lesbami je coby námět ke scénáři v kinematografii vyspělých zemí záležitostí poněkud vyčpělou.
Velmi pozitivně lze zhodnotit jen fakt, že hlavní roli v Chromozomu vytvořila sympatická Tereza Brodská. [#1]
Hodnocení: **
| zpět |