Die bitteren Tränen der Petra von Kant / Hořké slzy Petry von Kant – BRD 1972 – scénář a režie Rainer Werner Fassbinder.
Jméno tohoto režiséra není v tuzemsku bohužel moc známé, přestože u našich sousedů platí za velkého klasika. Tomu odpovídá i umělecké pojetí dramatu Hořké slzy Petry von Kant. Jednotlivé obrazy – je jich ve filmu celkem pět – jsou dodetailu promyšlené, totéž se dá říct o kameře, předmětech v záběru, osvětlení, o neobvyklé vizáži, řeči i jednání všech ženských postav.
Petra von Kant (Margit Carstensen), úspěšná a bohatá módní návrhářka, jinak rozmařilá, sama sebou zhýčkaná prominentka, která po rozvodu nadobro zavrhla muže, žije ve svém bytě se svou sekretářkou Marlene (Irm Herrmann). Tato mlčenlivá mladá žena s výrazem dřevěné loutky je vpodstatě děvečkou pro všechno; vyřizuje korespondenci, vaří své paní, obsluhuje ji, tančí s ní, kreslí za ni návrhy šatů... a příliš vděku za to nesklízí, ba právě naopak: její majitelka s ní jedná velmi nehezky, i když je zřejmé, že ji Marlene vskrytu duše miluje.
Petra von Kant později propadne lásce k mladší dívce Karin Thimm (Hanna Schygulla), které nabídne práci modelky. Karin, duševně mělká, ale dostatečně vychytralá kráska začne Petru brzy využívat. Nejde jí samosebou o lásku, nýbrž o kariéru a o peníze. Také má ráději muže než ženy a s jedním z nich nakonec samosebou odchází. Petru von Kant rozchod s dívkou, na níž byla psychicky závislá, velmi poznamená; opíjí se, pláče a propadá depresím. V závěru filmu si uvědomuje svůj osudový omyl a nabízí nový život a přátelství ponižované Marlene. Ta ji však nečekaně opouští...
Film Die bitteren Tränen der Petra von Kant odvysílala v květnu 2005 televize ARD.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] Hodnocení: *****
| zpět |