D.E.B.S. / Agentky D.E.B.S. – americký film z r. 2004 – scénář a režie Angela Robinson.
Tohle movie můžeme považovat za jistý převrat v kině: po všech hetero agentkách, testosteronových 007, zmajklovaných Nikitách, a tristních dílech typu Charlie´s Angels, konečně akční, na 100 % lesbická perfect spy romance:-)))
Discipline – Energy – Beauty – Strength jsou hesla studentek tajné paramilitární akademie D.E.B.S., jinak dívek nikoli se vzhledem agentek, nýbrž školaček s bílými podkolenkami. Jako elitní policistky či špionky musí při své práci zvládat čtyři základní dovednosti: lhát, podvádět, bojovat a zabíjet.
V centru zájmu této pěkné parodie jsou čtyři agentky včetně perfect score Amy Bradshaw (Sara Foster). Amy je premiantkou školy, která má před sebou velkou budoucnost. Když je její oddíl pověřen eliminací nekorunované královny světového zločinu Lucy Diamond (Jordana Brewster), nastanou potíže. Jde o to, že se Lucy s Amy do sebe zakoukají. Velení D.E.B.S.u i její kolegyně a koneckonců i Amy samotná se po zbytek filmu marně pokoušejí tuto osudovou přitažlivost zlikvidovat.
Movie D.E.B.S. zdařile paroduje nejen filmové střílečky, nýbrž i různorodá filmová klišé. Jde o parodiální směs Bondovek, nové verze Charlieho andílků, Nikity a snad i postaršího "Geheimdienst" seriálu Agentin mit Herz, v originále Scarecrow and Mrs. King. (Jordana Brewster nám svým výrazným vzhledem narozdíl od jiných webů nepřipomíná Demi Moore, nýbrž sympatickou Kate Jackson z dob její zlaté éry, snad proto asociace se zmíněnou sérií Strašák a paní Kingová:-)
Dialogy filmu D.E.B.S. odpovídají parodii a jsou vesměs vtipné. Citujme například hlášku, v níž Amy říká do vysílačky svému bývalému, že se s ním definitivně rozešla: Bobby, I told you it´s over. - Over. Amy také zajímavým způsobem vysvětluje Lucy svůj vztah k ní: I mean... I really like you but... I don´t like... like you. :-)))
Film D.E.B.S. by určitě zasloužil velmi podrobnou recenzi, ovšem vzhledem k faktu, že se dá snadno sehnat i v tuzemsku, v češtině, jsme názoru, že jedno zhlédnutí této parodie vydá za všechny naše chytrolínské recenze. Zmiňme se proto už jen o doprovodné hudbě a o subtextu. Tak tedy hudba: písničky, zazní jich tu celá řada, jsou velmi vkusně vybrány. Zaslechneme mimojiné i Another Girl, Another Planet, Take Me to the Backseat, Temptation, a korunu všemu dodá hit skupiny Erasure A Little Respect zpívaný Lucy Diamond půvabným způsobem nikoli do mikrofonu, nýbrž do kulečníkového tága:-)))
Subtextový potenciál D.E.B.S.u je nečekaně silný, a díky tomu lze tento film s klidem umístit, ne-li výš, tak aspoň na stejnou rovinu se sapfickou klasikou typu Le rempart des Bèguines, When night is falling apod. Smůla jen, že autorky zřejmě z obav nasadily autocenzorní laťku dost vysoko a že některé už tak prostříhané pasáže z filmu úplně odstranily:-((( Jde zejména o scénu záchranné mise těsně před outingem, kdy Lucy svléká Amy blůzku, Amy rozepíná Lucy džínsy, a následuje postelový nude kissing. [deleted]
Protože jsme na D.E.B.S.u po fem/sub stránce nenašly jediný kaz, nezbývá než udělit jeho agentkám, podobně jako Dívkám v uniformě, hvězdiček šest, přestože maximum je obvykle o jednu méně:-)
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] Hodnocení: ******
| zpět |