Desert Hearts – USA 1986 – režie Donna Deitch.
Píše se rok 1959, do pouštního nevadského města Reno přijíždí newyorská učitelka angličtiny Vivian (Helen Shaver). Ne, nechce tu rozbít bank výhrou v ruletě, Reno je totiž populární svými kasiny, nýbrž jí jde o rozvod. Jak už bylo řečeno, máme rok 59 a manželské rozvody nejsou ve většině míst such a wonderful country příliš v kurzu. V Renu ano, tady se lze rozvést bez problémů, a toho chce využít i Vivian, jejíž manželství, jak sama říká, zašlo na úbytě.
Vivian se ubytuje u stárnoucí Frances, na jejím malém ranči obklopeném nevadskou pouští. Frances tu žije spolu se dvěma svými nevlastními dětmi, synem a dcerou, které terorizuje svojí láskou.
Vivian se sblíží s nevlastní dcerou Cay (Patricia Charbonneau), o deset let mladší hezkou senzitivní dívkou, zaměstnanou v kasinu. Tráví s ní všechen volný čas při vyjížďkách a procházkách po okolí ranče. Cay se brzy do Vivian bezprostředně zamiluje a stejně bezprostředně jí dává své city najevo. Newyorská učitelka má s odmítáním lásky dost velký problém.
Po roztržce s Frances odchází Vivian do hotelu s tím, že Reno co nejdříve opustí. Cay se coby jezinka:-) vťuká do jejího hotelového pokoje a tentokrát už Vivian jejímu svěžímu půvabu odolat nedokáže...
V závěrečné scéně se spolu obě ženy loučí na nádraží - Vivian odjíždí do New Yorku. Už už to vypadá, že opravdu odjede, a sama, když za ní Cay nečekaně naskočí do vlaku...

Desert Hearts jsou neobvyklé překvapivě kladným pohledem na ženskou lásku, včetně závěrečného happy endu. Toto movie jako by ani nepocházelo z let takřka povinné filmové deratizace lesbických postav, a dá se tak s klidem označit za jednu z mála světlých výjimek zámořského kina.
Film Desert Hearts jsme dosud na běžně dostupných něm. satelitních TV kanálech nezaznamenali, přestože je již dlouhou dobu avizován.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] Hodnocení: *****
| zpět |