Girlfriends / Frauenfreundinnen / Přítelkyně – USA 1978 – režie Claudia Weill.
Toto příjemné movie vzniklo v době, kdy přátelství dvou žen bylo tou nejsnazší a možná i jedinou použitelnou alternativou k vytvoření plnohodnotného scénáře.
Nepříliš úspěšná newyorská fotografka Susan (Melanie Mayron) žije v bytě se svou kamarádkou z dětství Anne (Anita Skinner). Mezi oběma panuje silné citové pouto a když se Anne rozhodne provdat, zůstane Susan poprvé v životě sama. Rozchod i následnou samotu nese velmi těžko a také neustálou existenční nejistotu; je bez peněz, nemůže najít profesní uplatnění a posléze ztroskotává i její vztah se starším ženatým mužem (Eli Wallach).
Susan při jedné z cest za prací vezme do vozu svých rodičů stopařku Ceil (Amy Wright), a protože tato sympatická mladá dívka, holdující tanci, nemá v New Yorku kde bydlet, nastěhuje ji xobě. Ceil (Cecilia) je veselá, chová se přátelsky, zakrátko Susan láká na hodiny tance a pokouší se s ní navázat milostný vztah. To se jí pochopitelně nezdaří.
Také životní styl Anne se odzákladu změnil; neprožívá zrovna šťastné chvíle, soužití s mužem je pro ni zcela jiné a mnohem míň příjemné, než původně čekala, a při pozdější návštěvě u Susan se zdá, že jí také kamarádčina nová spolubydlící Ceil není příliš pochuti. Její chování v sobě nese dokonce jisté známky žárlivosti.
V závěru filmu se Susan a Anne znovu setkají s tím, že jedna druhou postrádá víc, než mohou unést.
Film Girlfriends nebyl podle našich informací dlouhou dobu vysílán. V minulosti se objevil například v programu ZDF.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] Hodnocení: ***
| zpět |