Go Fish – US 1994 – režie Rose Troche.
Tohle movie přineslo nečekané zklamání. Jeho tvůrci se mermomocí snažili vytvořit něco odlišného, což se jim koneckonců podařilo, už jen černobílým zpracováním. Snaha být odlišní tedy vyšla, otázkou zůstává, zda se na toto odlišné dá dívat. Autorský záměr spojit nespojitelné, tedy reportáž nebo řekněme reality s uměním, už prostě vyjít nemohl. Srovnáme-li Go fish s některými staršími černobílými filmy, třeba s Personou ze šedesátých let, spatříme dva naprosto odlišné světy. Jistě Bergman je Bergman, ovšem podobně dopadneme i v případě dejme tomu Kristýny Bojarové, absolventského filmu by ESOP z osmdesátých let. Stručně řečeno, film Go fish nemá duši, jde o hranou reportáž, kde jedinou akci představuje mluvení a otvírání dveří. Reputaci tohoto dílka samozřejmě nespraví ani hravé, poskakující titulky v jeho úvodu, a ani umělecké roztáčení vlčka na šachovnici.
Děj filmu, kdy hlavní hrdinka Max (Guinevere Turner) hledá novou přítelkyni, nepřináší nic zajímavého a podobné scenérie jako na obrazovce uvidíme na disku, v klubu, či při návštěvě kamarádek.
Hodnotíme-li Go fish z hlediska subtextu, musíme dát plný počet, tedy pět hvězdiček; film je opravdu na 100% sapfický. Pokud bychom ovšem měřili jeho uměleckou úroveň, dali bychom hvězdičku jednu, a to velmi, velmi malou...

Film Go fish podle našich zpráv na Astře zatím neběžel, přestože je již delší čas avizován. Nemyslíme však, že by tím divačky nějak utrpěly:-)
[#1] [#2] [#3] Hodnocení: *****
| zpět |