Mädchen in Uniform / Dívky v uniformě – Německo 1931 – režie Leontine Sagan.
Filmový remake divadelního dramatu Ritter Nerestan (resp. Gestern und heute, 1930) spisovatelky Christy Winsloe.

Pruská Postupim v roce 1910: Do dívčího internátu, jehož atmosféra odpovídá předválečné době, přichází nová frakventantka Manuela von Meinhardis (Hertha Thiele), citlivá to dívka, poznamenaná smrtí svojí matky. V internátu se zamiluje do své třídní učitelky, slečny von Bernburg (Dorothea Wieck).
Později, po odehraném představení Dona Carlose, se šťastná Manuela opije a přede všemi, včetně představené, se k romantické lásce ke své učitelce přizná.
Nehledě na fakt, že na nás z obrazovky očividně čpí dvacátá léta, můžeme zkonstatovat, že scénář Dívek v uniformě je velmi střízlivý i reálný, a přesně tak, jak film vidíme, mohl se ve skutečnosti dost dobře odehrát.
Srovnáme-li Dívky v uniformě např. s tuzemskou tvorbou předválečných let, nespatříme v nich ani kousek oné půvabné naivity, či filmařské dětinskosti. Láska Manuely k její učitelce je podána zcela otevřeně a představit si něco podobného v našich dobových dílech kupř. s Ferbaskou, Ondrak, Adinou Mandlovou není prostě v lidských silách. Tyto jinak kouzelné a bezstarostné filmy nebyly pouze nekonečně hetero, byly, podobně jako alef v matice, nekonečně plus ještě něco.

Černobílá verze Dívek v uniformě z roku 1931 není scénáristicky tak vyhraněná jako verze pozdější. Prušáctví nepůsobí tolik agresivně, slečna von Kesten (později von Racket) není tak zákeřně jedovatá, Marga (zde ve filmu se jmenuje von Rassow) není takový vojenský chrlič, slečna von Bernburg působí více fem, avšak nemá tu autoritu a není tak prudce elegantní jako její pozdější dvojnice v podání Lilli Palmer. Ostatně, ani představená se nechová coby Bonaparte, alespoň ne tolik.
Vztah internátních chovanek ke slečně von Bernburg je více milostný než ve verzi z padesátých let, a zcela bezobalu se o tom i mluví. Navíc, oblíbená pedagožka k překvapení divaček už první večer při loučení líbá světlovlasou Manuelu von Meinhardis na rty:-o

Film Mädchen in Uniform z roku 1931 stojí za zhlédnutí i za srovnání s jeho novější verzí.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [#11] [#12] [#13] [#14] [#15] Hodnocení: ******| zpět |