Die schönsten Jahre / Nejhezčí léta – BRD 2005 – režie Gabi Kubach.
Novinářka středních let Nina (Ulrike Kriener) nemá na růžích ustláno; přísný šéf, zodpovědná práce, naléhaní bývalého manžela na obnovení vztahu a ke všemu v dohledu osmdesáté narozeniny Evy (Doris Schade) - její autoritativní matky. Aby problémů nebylo málo, dostane Nina těsně před oslavou narozenin za úkol odjet za účelem interview do Budapešti. Sem totiž zamíří po návratu od dalajlámy slavný budhista a ještě slavnější herec Richard Gere. Obrazový materiál z tohoto interview má obstarat kolegyně Niny Flora (Julia Bremermann).
Následuje hektická oslava osmdesátých narozenin Evy a hned poté cesta do Maďarska. Autoritativní maminka Niny se své dceři samosebou vnutí coby doprovod. Chce si připomenout dobu svého mládí, kdy v Maďarsku pobývala s přítelkyní-švagrovou Carlou. V tomto momentě ztrácí film poněkud na invenci, stává se z něj road movie, čili dobrou jeho polovinu strávíme ve voze s Ninou a její matkou při cestě a srdečních záchvatech. Hned potom ujdeme tízezer lépés po Budapešti, aniž by turistickou prohlídku o 10.000 krocích provázela stejnojmenná úžasná Omega-oldies rock music.

Po pětapadesáti minutách vcelku levného děje se konečně zablýskne na lepší časy. Objeví se totiž kolegyně Niny Flora a vše je hned jasné; obě redaktorky spolu začaly vztah. Dá se říct, že si Nina vybrala moc dobře, tmavovlasá Flora je o něco mladší, velmi sympatická, klukovsky sportovní, a přestože už rozhodně není ve věku dívky, jako dívka stále vypadá. Nina před svou matkou vztah s Florou úplně zbytečně a marně tají.
Po sentimentální návštěvě míst, kde Eva bydlela s Carlou, dojde u Evy ke zdravotním komplikacím, které později nekončí dobře. Za této situace outne Nina před svým bývalým manželem Ludwigem, kterému po spatření ženské milenecké dvojice ztuhnou rysy tak, že se celý promění v kamenný sloup. (Obě dámy ho původně chtěly nechat stát v obýváku jako neobvyklou dekoraci, pak se jim ale kamenný totem znelíbil a zanesly ho do komory, kde, pokud ho někdo nepřekotil, stojí dodnes:-)))

V závěru děje přichází nečekané přeqápko, podle fotek z pozůstalosti vychází najevo, že matka Niny strávila svá nejhezčí léta (odtud i název filmu) se svou budoucí švagrovou Carlou, která nebyla jen její nejlepší přítelkyně, nýbrž i partnerka...

Film Die schönsten Jahre odvysílala v květnu 2006 televize ARD.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] Hodnocení: *****
| zpět |