Muriel´s Wedding / Muriel´s Hochzeit / Muriel se vdává – Aus 1994 – režie P.J. Hogan.
Muriel Heslop (Toni Colette) žije v provinčním australském místě, trpí kvůli plnoštíhlé postavě komplexy méněcennosti, nedostudovala, je bez práce, má ráda hudební skupinu ABBA a sní svůj veliký sen o svatbě. Její čtyři bývalé spolužačky, jinak kamarádky v uvozovkách, včele s Barbie vůdkyní Taniou (Sophie Lee), jí okázale pohrdají a odhánějí ji od sebe, protože dle nich Muriel není prostě in.
Na nevydařených líbánkách Tanii se Muriel setkává s další bývalou spolužačkou Rhondou Epinstalk (Rachel Griffiths). Obě si rychle padnou do oka a již první večer způsobí rozkol a rvačku v partě Tanii. Navíc společně zvítězí v soutěži starsearch, kde s playbackem skladby Waterloo úspěšně imitují dívčí duo skupiny ABBA.
Muriel a Rhonda odjedou společně do Sydney. Idylickému přátelství je brzy konec; Rhonda musí na operaci, po které je trvale upoutána na invalidní vozík. Muriel se o ni sice stará, jenže při tom nezapomíná na svůj velký sen provdat se. Když se tak stane, považuje to Rhonda za zradu. Muriel Heslop si mění jméno na Mariel Van Arckle, ale štěstí ji nepotkává ani teď. Brzy o svém manželovi zjišťuje, že ne nadarmo zaplatil za anonymní svatbu tučnou částku, je totiž chronický sázkař, a ji tudíž vůbec nemiluje. Muriel od něho odchází, aby zamířila ke své kamarádce Rhondě. Hodlá ji odvézt zpět do Sydney a starat se o ni. U Rhondy doma je shodou okolností na návštěvě i Tania a spol. Tyto čtyři hetery si na přátelství s Rhondou dělají úporný nárok, ale jen do doby, než jsou kolektivně označeny půvabným termínem Schwanzlutscherinnen:-))) (# + #) Poté mohou obě hlavní hrdinky konečně vyrazit do Sydney.
Závěrečná cesta taxíkem je provázena významnými subtextovými pohledy a též písní skupiny ABBA Dancing Queen.
Film Muriel´s Wedding bývá občas vysílán veřejnoprávními satelitními stanicemi a podle všeho běžel i v tuzemsku. Tohle australské movie má příjemnou atmosféru a dle nás je velmi zdařilé, proto mu dáváme celé tři hvězdičky, přestože obsahuje pouze subtext v pravém slova smyslu.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] Hodnocení: ***
| zpět |