Nachbarinnen / Sousedky – BRD 2004 – režie Franziska Meletzky.
Dora (Dagmar Manzel) pracuje jako řidič-kurýr u firmy DHL v Lipsku. Od doby co ji opustil manžel žije sama a momentálně se chystá na dovolenou. Večer, pár dní před odjezdem, zaslechne z přízemní restaurace křik a střelbu. Za chvíli potom zaklepe na dveře bytu její polská sousedka Jola (Grazyna Szapolowska), kterou skoro nezná, a dožaduje se azylu. Zmateně polskou němčinou vysvětluje, že měla jako servírka co dočinění s postřelením svého šéfa hostinského Bernda. Ten ji údajně krátce předtím obvinil z krádeže větší finanční částky. Jola se obává policie i proto, že nemá v Německu pracovní povolení a čekala by ji deportace domů do Polska.
Dora je nečekanou noční návštěvou rozladěna a hned ráno se pokouší nežádoucího hosta z bytu vyexpedovat. Nezdaří se; v domě se nachází policie a obchází partaje. Policejní úředníci se ke všemu usadí kus od domu, kde vyčkávají. Jola proto majitelku bytu žádá bytu o dalších pár azylových dní a nocí. Nevyhýbá se přitom ani fyzickému kontaktu. Dora je celou situací zneklidněna a zprvu se od své nové spolubydlící odtahuje. Brzy si na ni ale zvyká a když od ní chce Jola za pár dní odejít, začne si vymýšlet důvody, aby ji u sebe zdržela. Lže například o tom, že policie neustále hlídkuje venku před domem a že se zraněnému Berndovi velmi přitížilo. Obojí není samosebou pravda; policie dům už dávno nestřeží, proč taky, a i hostinský Bernd, který se v podstatě postřelil sám, a to nijak vážně, se má co nevidět vrátit z kliniky domů.
Jola tedy v bytě u Dory zůstává a zakrátko se se svou zachránkyní natolik sblíží, že spolu po jedné oslavě skončí v posteli. Dlužno podotknout, že se autoři filmu vyhnuli jakýmkoli erotickým náhledům.
Jola později za dramatických okolností a doslova proti vůli své přítelkyně z bytu odchází; tvrdí totiž, že ze strany Dory nejde o lásku, nýbrž jen o strach, že opět zůstane sama. Dora za nějaký čas obdrží pozdrav z Holandska, kde chce Jola začít znovu a od nuly...
Nachbarinnen: hezký, nekomerční, výpravou skromný snímek, odvysílala v r. 2006 televize ARD.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] Hodnocení: ****
| zpět |