Once and Again / Noch mal mit Gefühl / Ještě jednou – USA 1999-2002 – autoři Marshall Herskovitz a Edward Zwick.
Přes veškerý půvad subtextu v tomto televizním soapu máme zato, že šlo o věc ryze účelovou, a to v době, kdy scénaristům začal docházet dech. Zajímají nás tím pádem jen některé z posledních epizod od č. 52 (celkem jich je 63 o třech řadách), kdy se spolu pomalu ale jistě sblížují Katie Singer (Mischa Barton) a její o rok mladší spolužačka Jesse Sammler (Evan Rachel Wood). Náběh subtextu je nesmělý, zprvu se mluví jen o přátelství, přestože pohledy říkají něco zcela jiného, a ve stejném friendship modu je prezentována i žárlivost Sarah (bývalá kamarádka Katie).
Vztah Katie s Jessie se později plně rozvíjí, v epizodě 58 mu scénář dokonce věnuje přes 17 minut. V dalších pokračováních je už - zřejmě ve snaze udržet něčím netuctovým diváckou pozornost až do konce série - režií dávkován jen coby drahý lék.

Once and Again představuje nejen po všech stránkách 100% profesionální filmařinu, scénářem počínaje a herectvím konče, bohužel v neposlední řadě i klasický moderní kýč překypující sentimentem, nasládlými vizemi rodinného štěstí a hektolitry slz. Přerušování této série černobílými bloky, v nichž jednotlivé postavy stylem áchich-áchich komentují své dosavadní strasti, není pro diváka příjemné a místy působí velmi rušivě.

Co do subtextu, postavy Jessie a Katie jsou opravdu mimořádně hezké a jejich vztah nadmíru citlivě zrežírován. Obě se zcela vymykají povinnému kultu made in Stepford, a právě to vzbuzuje do budoucna optimizmus; na těchto dvou středoškolačkách můžeme spa3t další kladný posun v oblasti televiza a kina; téměř bezproblémový nekonvenční vztah ve většinovém Yankee Doodle soapu. Vzpomeňme film Truth About Jane z r. 2000, v němž byl lesbizmus hlavní hrdinky rodiči dlouhou dobu považován za rodinnou tragédii. O tom, že Once and Again je někde úplně jinde a nejmíň o míli dál, svědčí i fakt, že se Katie s Jessie poměrně málo starají o to, jak bude jejich vztah nejbližším okolím přijat, a neméně pozoruhodně působí i svatební scéna, při níž se obě berou veřejně za ruce a až potom udělá to samé podle jejich vzoru vedle sedící hetero pár:-( )

The Gay-Straight Alliance, 58. epizoda soapu Once and Again, vypráví především o začínající lásce mezi Katie a Jessie:-)
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [#11] [#12] [#13] [#14] [#15]

Stručný obsah - Katie se chová k Jessie stále důvěrněji. Vyhledává ji i ve škole o přestávkách, zdálky na ni mává, zdraví ji nickem "Billie" (podle zpěvačky B. Holiday). Sympatie k ní nijak neskrývá; například jí na školní chodbě přede všemi češe, lépe řečeno hladí zelektrizované vlasy. Když se Jessie od své nevlastní sestry Grace dozví, že je Katie lesbička, odmítá to z obav před vlastními pocity připustit, přestože dřívější vztah Sarah a Katie je mezi jejich spolužáky všeobecně znám. Usměvavá přátelská Jessie, která ještě včera chodila oblečena ve svetru patřícím Katie, je teď kamarádčinou partnerskou preferencí natolik zaskočena, že před ní prchá kde může a nebere samosebou ani její telefony. Katie přepadá strach; chápe, že se tu děje něco zlého, že kamarádku nadobro ztrácí. V zoufalé panice pošle po Grace dopis, v němž Jessie vyznává lásku. Po obdržení dopisu se Jessie cítí ještě zmatenější než dřív; neustále si dopis se slzami v očích pročítá; nejdřív na návštěvě u maminky v nemocnici, později i doma ve svém pokoji. Když se na schodišti ozvou kroky a poté zaklepání, zbrkle dopis odhazuje.

Jessie: Pojď dál. - - - (vchází Katie) Ahh... Myslela jsem, že jde má macecha.

Katie: Nene, to jsem já. - - Pustil mě tvůj brácha.

Jessie: Ahh...

Katie: Přišla jsem si pro svetřík, víc tě nebudu zdržovat.

Jesie: Ty mě ale nezdržuješ.

Katie: Tak jo. - Můžeš mi prosím dát můj svetr?

Jessie: Jistě. Bude někde tady. (jde k posteli)

Katie: (všimne si dopisu na zemi) A hele! Netrefilas koš.

Jessie: Nechtěla jsem ho vyhodit.

Katie: Super, tak nebo tak, můžeš mi ho teď vrátit?

Jassie: Chceš ten dopis zpátky?!

Katie: Koukni, už jsem se ztrapnila ažaž!

Jessie: Ale proč?!

Katie: Protože jsem...!! Neměla jsem tu zatracenou blbost vůbec psát!

Jessie: To je v pořádku! Myslím si jen, že...!

Katie: To v pořádku rozhodně není, vždyť už se mnou skoro nepromluvíš!!

Jessie: Chci jen, abychom byly kamarádky!!

Katie: Jistě, ale to samé si přeju i já!

Jessie: Jenže podle dopisu to vypadá, že se mnou chceš...!

Katie: Ne, zapomeň na ten hloupý dopis. - Já nechci nic, co bys nechtěla i ty...

Jessie: Přeju si jen, abychom byly kamarádky.

Katie: Já si to přeju taky...

Jessie: Byla jsem ze všeho úplně...

Katie: ...zmatená, to už vím, vždyť já taky...

Jessie: Právě! - Vůbec nevím, co si počít, tolik mi na tobě záleží!

Katie: Opravdu...?

Jessie: Ano... Copak to nevíš...?

Katie: Věř mi, prosím... i ty pro mě strašně moc znamenáš...

Jessie: Mohly bychom být jen kamarádky? Chci říct... jsem ještě vůbec tvá kamarádka?

Katie: (s pláčem a smíchem) Samozřejmě... (objímá Jessie) Ó bože...! Samozřejmě jsi stále má kamarádka.

Jessie: (opře si bradu o rameno Katie)

Katie: (objímá Jessie, s pláčem) Tak ten hloupý dopis jednoduše zahoď, okay?

Jessie: To nemůžu. - Nemůžu ho zahodit. Chci ho mít napořád. (pohlédne Katie do očí, náhle ji políbí) - - Bože můj...!

Katie: Copak...?

Jessie: To je...

Katie: Já vím... (Katie s Jessie se dvakrát políbí, opřou si hlavy o sebe, usmívají se)
| zpět |