Once you meet a stranger / Cizinky ve vlaku – americký film z r. 1996 – režie Tommy Lee Wallace.
Televizní remake Hitchcockova filmu Strangers on a train z r. 1951.
Bývalá dětská hvězda, nyní stárnoucí spisovatelka Sheila Gaines (Jacqueline Bisset) se při cestě vlakem do Santa Miry setká se svou velkou obdivovatelkou Margo Anhony (Theresa Russell). Tahle žena je velmi zvláštní; nedá se odbýt a je o Sheile dokonale informovaná. Ví, že míří za svým mužem Aronem kvůli rozvodu, který on nechce, a později při obědě vede divné řeči o vraždách. Jakoby žertem navrhne, aby Sheila zabila její matku, zatímco ona zabije problémového manžela Arona, jinak majitele CD shopu a plejboje v jedné osobě.
Margo své sliby splní. Zavítá na Ladie´s night disko a při dámské volence Arona jednoduše odkrouhne (zcela odpovídající výraz;). Teď má prozměnu vraždit Sheila. Ta žádný zločin pochopitelně není schopna ani ochotna spáchat. Margo se na ni neustále lepí, přičemž se Sheila úporně pokouší zatajit celou věc před svým současným partnerem Andym. Nezdaří se a do hry vstupuje i policie, která je přesvědčena, že Arona zabila právě Sheila.
Na závěr, když se Margo na diskotéce pokouší pohodit Aronův zapalovač a svalit tím vinu na Sheilu, spadne na ni velký kovový stropní kolotoč s pentličkami. (Uff!) Policie nachází v její kabelce Aronovy brýle a Sheila je náhle jakoby mávnutím kouzelného proutku mimo podezření. (Uff, uff!)

Pozoruhodný a velmi napjatý vztah mezi Margo a Sheilou je tím nejzajímavějším z celého filmu. Margo obdivovala Sheilu už v dětství a označuje setkání s ní za osudové: Dnes jsem poznala novou přítelkyni... není jako ostatní... je to víc než přátelství... mezi námi něco je... říká. Z její strany vypadá tento obdiv na určitý druh morbidní fixace, v níž zcela jistě nechybí subtext, přestože si autoři filmu dali záležet, aby na sebe příliš neupozorňoval. Zajímavý je i propastný rozdíl mezi oběma hlavními ženskými postavami. Zatímco Sheila působí nesamostatně a dokonce bázlivě, Margo je sebejistý suverén, a to nejen díky majetku, nýbrž i chorobnému duševnímu stavu. Tahle role byla napsána přímo na tělo Therese Russell, podobně jako vražedkyně Catharina z filmu Black Widow.

Přestože Once you meet a stranger bývá prezentován v kategorii levnějších televizních filmů, jde o velmi zdařilé dílo zejména díky vynikajícím hereckým výkonům všech zúčastněných.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] Hodnocení: ***
| zpět |