Personal Best – US 1982 – režie Robert Towne.
Píše se rok 1976. Talentovaná atletka Chris (Mariel Hemigway) má jediné přání; účastnit se příštích olympijských her. Kvůli zlepšení šancí na kvalifikaci hledá Chris kvalitnější tréningové podmínky. Zanedlouho dostává šanci v tréningové skupině, jejíž členkou je i zkušená sportovkyně Tory (Patrice Donnelly). Obě mladé ženy se rychle skamarádí a brzy nato se mezi nimi vytvoří i milostné pouto. Tento fakt nese nemile díky osobnímu zájmu o Chris zejména skupinový trenér.

Film Bersonal Best je zaměřený především na sport a vzhledem k jeho délce – cca 2 hod. 5 min. – v něm můžeme spa3t nekonečně dlouhé trénigové scény i záběry z rozličných závodů. Také dialogy a ostatní záběry jsou zbytečně dlouhé; dá se říct, že tento dobrý film jeho stopětadvacetiminutová stopáž částečně znehodnocuje.
Co se subtextu týče, vezmeme-li v úvahu rok 1982, v němž byl film Bersonal Best natočen, je vztah Chris a Tory velmi otevřený, reálný, a v jejich milostné scéně, která bohužel délkou jako ostatní záběry neoplývá, nelze najít ani stopu po sexizmu či konzumní erotice. O5 bohužel – rok výroby zřejmě zapříčinil skutečnost, že Chris později v průběhu filmu končí v posteli s jistým vodním pólistou:-((( nicméně na pokračování jejího vztahu s Tori snad existuje jistá šance:-/
Závěrem připomeňme sqělý výkon obou hlavních postav, zejména pak velmi výrazné herectví Mariel Hemingway, která se i díky roli v tomto movie stala lesbickým symbolem osmdesátých let.
Nezkresleným zobrazením ženských hrdinek se Personal Best řadí k několika snadno vyčíslitelným výjimkám z dob sapfického temna v zámořském kině:-)

Personal Best se podle všeho v běžné evropské TV distribuci nevyskytuje. Kopie opatřená španělskými titulky, kterou se nám podařilo získat, pochází z brazilské Max Prime.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] Hodnocení: *****
| zpět |