Rich and Famous / Reich und berühmt / Bohaté a slavné – USA 1981 – režie George Cukor.
Tohle prvotřídně obsazené drama o dvou celoživotních přítelkyních Liz Hamilton (Jacqueline Bisset) a Merry Noel Blake (Candice Bergen) by dozajista nějaký subtext přineslo, kdyby to v době jeho vzniku bylo možné. Možné to samosebou nebylo, takže se film vpodstatě až k samotnému závěru drží ostrých hetero hranic; obě hrdinky střídají nebo jednoduše mají své mužské protějšky a spolu se setkávají jen ve stínu těchto vztahů.
V závěru filmu dojde k poměrně nečekaní události: Liz a Merry odejdou o silvestrovské noci od svých partnerů, aby se spolu setkaly. Obě plánují cestu za anonymním sexem s řeckými námořníky a Liz pak zničehonic požádá přítelkyni o polibek. Dá se říct, že tato prosba z diváckého pohledu vzhledem k předešlým událostem zapůsobí poněkud zvláštně - jako by vybočila z logiky děje. I Merry Noel je dokonale zaskočena a ihned se přítelkyně otáže, zda před ní celá léta něco neskrývala. Co má otázkou na mysli, netřeba zdůrazňovat, a už jen tato naznačující poznámka je v ortodoxním zámořském movie sama o sobě velkým přeqapením:-o Liz celou věc okomentuje slovy, že nic neskrývá, že je přeci silvestrovská půlnoc a o ní se lidé prostě líbají.
Ne, ne, žádný strach, ke skutečnému polibku nakonec stejně prakticky nedojde, to by si divačky i diváci odnesli domů z kina pěknou nejistotu! Roztřesený antisubscénář odbyl celou věc dotekem tváří ve stylu obejmeme se přes stůl, zaujímajíce přímku. Touto sladkobolnou nesubtextní scénou film Rich and Famous končí. [#1] [#2] [#3] Hodnocení: **
| zpět |