Silkwood / Silkwoodová – USA 1983 – režie Mike Nichols.
Tento velmi dobrý film, zvýrazněný sqělými hereckými výkony obou titulních představitelek, byl natočen podle skutečných událostí, které se odehrály v roce 1974.
Karen Silkwood (Meryl Streep), technička v továrně na plutonium, žije ve svém domě spolu s přítelkyní Dolly Pelliker (Cher). Když se u jejích kolegů začnou objevovat příznaky podivného onemocnění, začne Karen na vlastní pěst pátrat. Dochází k fatálnímu zjištění, že i ona sama byla ozářena a že jsou ze strany zaměstnavatele zřejmě porušovány bezpečnostní předpisy. Karen o této věci informuje tisk, ovšem než stačí přinést konkrétní důkazy, zahyne za ne zcela vyjasněných okolností při automobilové nehodě.
Ponechme detaily tohoto případu zasvěceným webům a věnujme se subtextu. Toho je v Silkwoodové na dobu jejího vzniku spousta. A nejde o ztvárnění nijak záporné, spíš naopak. Dolly Pellicher Karen Silkwood miluje a chtěla by s ní žít v plnohodnotném vztahu. Bývá díky tomu dost často nešťastná, občas i pláče, protože Karen její lásku odmítá s tím, že nedokáže milovat ženu. Přesto se k ní chová velmi, velmi důvěrně a nevyhýbá se ani fyzickému kontaktu. Jejich vztah se dá označit za hezké intimní přátelství. Karen si později do domu nastěhuje přítele Drewa. Dolly na něho žárlí a mezi oběma přítelkyněmi dochází k neshodám. Dolly si pak navztek přivede hezkou k8etičku Angelu. Mimochodem nepříliš důvtipnou Bárbí. S tímhle má zas problém Drew a protože je dobrý vlastenec, nehodlá žít v domě s perverzí. Sbalí tedy své hvězdy a pruhy a od milé Karen se odstěhuje. Vzá5í odchází i Angela, aby se vrátila ke svému zákonnému majiteli:-) Po vzájemných výčitkách přátelství Karen a Dolly pokračuje až k trpkému konci:-(
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] Hodnocení: *****
| zpět |