Someone´s Watching Me! / Das unsichtbare Auge – horor USA 1979 – scénář a režie John Carpenter – Warner Bros. Pictures:-o
Sedmadvacetiletá televizní režisérka Leigh Michaels (Lauren Hutton) se přestěhuje z New Yorku do drahého apartmánu ve výškovém skleňáku Arkham Tower v L.A. Brzy začíná pracovat v malé televizní stanici KJHC-TV, kde je její nejbližší spolupracovnicí Sophie (Adrienne Barbeau). Leigh se později v restaruaci seznamuje s Paulem (David Birney). Tito dva přátelé jí usilovně pomáhají překonat noční můru v podobě anonymního maniaka, který jí telefonuje, sleduje teleskopem, odposlouchává a neustále obtěžuje. Pomoc bohužel nestačí, ani později od policie, útoky se stupňují, následují výhrůžky zabitím a celý film končí osobním střetem, v němž Leigh pouhou náhodou díky střepu skla použitému jako nůž telefonního maniaka přemůže.
Carpenterův horor Someone´s Watching Me! je velmi dobrý film a zaujímá významné místo v dějinách movies subtextu díky postavě Sophie - otevřeně prezentované lesbičce, která je kladná, emancipovaná, soběstačná, rozhodná, hezká, příjemná, vyrovnaná... prostě super. Aby toho nebylo málo, Sophie hovoří i o svém milostném vztahu a o problémech s tím spojených s nevídanou samozřejmostí. Dlužno dodat, že se ve filmu jenom tak nemíhá, nýbrž se přes hodinu aktivně podílí na ději. Není tedy v žádném pádě postava okrajová, nýbrž druhá, později třetí v pořadí. Jak je tohle vůbec v roce 79 u Warnerů možné? Odpověď neznáme. Snad i proto, že režisér a scénárista J. Carpenter celý problém s milostnými vztahy tak chytře vyřešil; hned v úvodu filmu se Leigh od Sophie dozvídá, že není její typ, a navíc, brzy začne chodit s Paulem. Odpadá tedy nebezpečí vztahu Sophie×Leigh a Sophiinu skutečnou partnerku v průběhu filmu nespatříme. Dalším důvodem může být i to, že telefonní maniak Sophie později napadne a ona z dalšího děje prostě zmizí. Celá věc není dořešena, ovšem byla-li Sophie opravdu zabita, což je možné, a neodletěla-li do Fort Worth, jak tvrdí policie, zapadá tato událost do logiky děje a rozhodně nejde o vaporizaci lesbické postavy za každou cenu.
Someone´s Watching Me! odvysílala mimo jiné i veřejnoprávní ZDF. Dáváme tomuto filmu čtyři hvězdičky, protože obsahuje de facto maintext:-)
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] Hodnocení: ****
| zpět |