The Girl – US 2002 – režie Sande Zeig.
Tento pohledný film, natočený podle povídky francouzské feministické autorky Monique Witting, vyniká velmi jednoduchým scénářem a tudíž i snadno reprodukovatelným dějem. Mladá malířka a současně vypravěčka filmu (Agathe de la Boulaye) se v jednom pařížském nočním podniku seznámí s tamní zpěvačkou (Claire Keim) a začne s ní milostnou aféru, v níž nejde o nic jiného nežli o sex. Obě dívky se navzájem tolik přitahují, že ke svému kontaktu krom hotelového pokoje nepotřebují vůbec nic; dokonce ani znát svá jména. Pro svou nedůležitost se jejich jména neobjevují ani v titulcích: stojí tu pouze a The Narrator a The Girl.
Malířka se zpěvačkou se tedy pravidelně, den za dnem, setkávají v hotelu kvůli milování: tato skutečnost naplňuje podstatným způsobem obsah děje celého filmu; na první pohled tedy velmi plochý scénář, kdy autoři vsadili na jistotu, tedy na výjimečně přírozený půvab i imidž obou protikladných hrdinek, ať už oděných či ne, zobrazených zejména při vkusně natočených milostných scénách.
Některé recenze tohoto filmu uvádějí, že se autoři Dívky pokoušeli o umění. Domníváme se, že to, na rozdíl třeba od Go Fish, není pravda; pravdou však je, že nekomplikovanost děje je na celovečerní movie opravdu poněkud přehnaná. Spíš než o umění se tvůrci některými venkovními záběry pokoušeli získat čas:-)
Vypravěčka filmu zpěvačku několikrát jmenuje jako Agnus (vysloveno Agnes) Dei – t.j. Beránek Boží – symbol Krista, Spasitele.
Půvabná spasitelka;-) Agnes to však nemá snadné, neboť je v područí, nebo radši řekněme ve vlastnictví šéfa nočního klubu, ve kterém zpívá. Tento muž její kontakt s malířkou zpočátku toleruje. Když ho však hezká tmavovláska začne provokovat, zřejmě by chtěla přítelkyni víc pro sebe, přicházejí problémy končící osobními střety a rvačkami. Závěr filmu vyznívá do ztracena; malířka nachází Agnes postřelenou na posteli, její majitel leží, snad mrtvý, na zemi, což scénicky připomíná spíš levné krimi než antickou tragedii; na tu byla dějová zápletka přespříliš prostá...
Nehledě na všechny nedostatky je The Girl zdařilý, 100% ladys only film, provázený dobře vybranou hudbou a originálními kouřovými úvodními titulky:-)
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] Hodnocení: *****
| zpět |