Weggehen um anzukommen / Odejít za návratem – BRD 1982 – scénář a režie Alexandra von Grote.
Anna (Gabriele Osburg) a Regine (Ute Cremer) hledají cestu k vzájemnému soužití. Není to vůbec snadné, obě mají o partnerství rozdílné představy a obě mají i rozdílnou minulost. Zatímco fotografka Anna žila prakticky jen se ženami, Regine měla vztahy výlučně s muži. Konflikty mezi oběma přítelkyněmi se prohlubují a vrcholí rozchodem v momentě, kdy se Regine zamiluje do jiné ženy. Anna poté odjíždí v mikrobusu do jižní Francie, aby přemýšlela o životě, o lásce, aby našla samu sebe.
Svůj VW zaparkuje na zahradě jedné venkovské rodiny, chodí na dlouhé procházky do přírody, pozoruje krajinu a vesele se přátelí s Claude (Geneviève Martin). Tahle milá dívka má trochu chlapecký imidž, pěstuje judo, vlastní lovecký lístek, jeskynaří...

Dlužno říct, že Weggehen um anzukommen je sqělá nekomerční práce, působící z diváckého pohledu velmi nezvykle, neboť se víc než hranému filmu podobá reportáži, v níž veškeré informace o vztahu hlavních hrdinek získáváme za pomoci vzpomínek Anny. Snaha o reálný náhled se projevuje i jistým neherectvím všech zúčastněných a rovněž tím, že po většinu filmu slyšíme něm. podtitulkovanou franštinu. Díky putování Anny poznáme i francouzský venkov, místa na první pohled vzálená civilizaci, úzké uličky mezi polorozpadlými kamennými stavbami a zdmi, které naposledy spravovali za dob císaře Napoleona:-)
Filmu dominuje především herecký výkon a francouzština Gabriely Osburg. (Tato herečka ztvárnila o dva roky později hlavní roli ve filmu Novembermond, též pod režií Alexandry von Grote.)
Co se milostných scén týče, jsou zobrazeny bez předsudků, bez vžitého sexizmu a naprosto reálně:-) Snímek Weggehen um anzukommen odvysílala satelitní stanice VOX.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [#11] Hodnocení: *****
| zpět |