Chained Girls – USA 1965 – scénář a režie Joseph P. Mawra.
Tenhle unikátní krátkometrážní film šířený AFDS - American Film Distributing Corporation - je skutečná kuriozita. Jedná se o zhruba hodinový ČB antilesbický dokument, doplněný o hrané seqence. Z historického i archivního hlediska jde o snímek velmi cenný, neboť zrcadlí tehdejší oficiální názory a stanoviska k sapfizmu jako celku. Obojí samosebou v silně paranoidní formě.
Film Chained Girls je doprovázen rádoby fundovaným odborným komentářem (John Holt jako Perry Peters) se značně pochybnými, z dnešního pohledu spíš veselými statistikami, které jsou vždy zakončeny varovným vykřičníkem. Např.: 90% žen s dřívější lesbickou zkušeností bude v této sexuální deviaci i nadále pokračovat!
Statistiky, které zde nejsou přesně vyčísleny, obvykle pesimisticky hlásají, kolik leseb pochází z rozvrácených rodin, kolik jich končí jako alkoholičky, prostitutky a narkomanky, případně schází ze světa sebevraždou.

Movie Chained Girls začíná historií, konkrétně objasněním pojmů Sapfó, ostrov Lesbos apod. Kamera se poté vydává kamsi do Greenwich Village, kde bezcílně bloudí po výškových budovách, výkladních skříních různých barů, ve snaze spojit lesby s nočním životem. Doprovodný otcovský hlas nám při tom vysvětlí, že lesba - dyke - je buď butch, mužatka, anebo femme, ženský typ, případně mladší týna, neboli baby-butch. Poslední uvedené bývají mladistvé asociálky z velkých měst, které chodí po ulici ve skupinách, jsou ozbrojeny řetězy a napadají každého, kdo je poruce.
Dále se dozvídáme, že lesby lze nalézt ve všech sférách společnosti, zazní tu dokonce následující bezprecedentní výrok: Wherever girls und young women are to be found in any number, it is quite possible that lesbians can be found. Tato informace svědčící o neobvykle vysoké fundovanosti autorského týmu připomíná tvrzení, že všechny noviny, co jsou v trafice, pravděpodobně někdo vytiskl:-)

Není zcela jasné, komu byl film Chained Girls určen. Podle některých recenzí široké veřejnosti. Dalo by se ovšem vést dlouhou diskuzi o tom, jak se tento hodinový vzdělávací snímek k široké veřejnosti dostal. Vzhledem k tehdejší prudérnosti, lesbofobii a cenzuře je naprosto nemyslitelné, aby v roce 1965 běžel na televizních obrazovkách. Díky pětašedesátiminutové stopáži není ani moc pravděpodobné, že by byl promítán v kinech coby předfilm nebo dokonce hlavní pořad. Daleko pravděpodobněji mohl být určen specifickým skupinám dospělých žen. Cílem se mohly stát např. domy YWCA, vysokoškolské koleje, ubytovny pro zdravotní sestry, učitelky, armádní frekventatky apod. Všechny tyto mladé ženy měl film nejen odradit, ale též je poučit o všech situacích, v nichž by mohly sapfické deviantní chování dobře a zavčas identifikovat. Jedině tak se dají zdůvodnit dlouhé milostné scény, někdy i topless, dlouhé záběry z ladys only mejdanu, a dokonce i z lesbické svatby. Dlužno říct, že tvůrci filmu prokázali tímto zadavatelům zakázky v podstatě medvědí službu. Proč? Vše je totiž velmi pohledné. Dívky jsou hezké, příjemné a sexy. Dokonce ani lesbická svatba nedělá dojem deklamované perverze, nýbrž přesného opaku. Celkový obrazový dojem je tedy kontraproduktivní a Chained Girls by se s trochou nadsázky daly nazvat Lesbou snadno a rychle:-)
Lesby jsou v Chained Girls zobrazeny v dobových schématech, vždy jedna z páru nosí pánský klobouk, případně kouří lulku, anebo má ke zvýraznění svého mužství uměle nalepené obočí. Tato fakta svědčí o naprosté neznalosti problému: všichni přece dobře víme, že i v hetero párech byla a je často dominantní žena, někdy dokonce fyzicky, a určitě si proto nemusí nasazovat na hlavu partnerův klobouk:-)

Závěrečný titulek filmu je o5 pozoruhodný: Only through understanding the facts, can we keep Lesbianism from becoming a serious social problem. Ano, tohle opravdu mysleli vážně, nikoli žertem, a skoro to vypadá, že tvůrci filmu pracovali v někdejší mccarthyovské éře v politické propagandě. Těžko jinak pochopit podobné red-scare varování. Vždyť je přeci všeobecně známo, že tehdy, v roce 1965, lesby ještě žádné jaderné zbraně neměly;) Tvůrci Chained Girls si bohužel díky své neinformovanosti mysleli nejspíš pravý opak...
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [#11] [#12] [#13] [#14] [#15] [#16] [#17] [#18] [#19] [#20] [#21] [#22] Hodnocení: ******
| zpět |