The Investigator – UK 1997 – režie Chris Oxley.
Tato TV produkce britského Channel Four byla natočena podle skutečných událostí. Skutečná je i hlavní hrdinka filmu, Caroline Meagher (Helen Baxendale), seržantka britské armády.
Vlastní děj Vyšetřovatelky je složen ze čtyř částí, odehrávajících se v průběhu osmdesátých let v různých místech Anglie, např. v Edinburgu či Londonderry. Ústřední postava příběhu, seržantka Caroline Meagher, začíná pracovat pod krytím jako vojenská policejní agentka pro S.I.B. (Special Investigations Branch of the Royal Military Police). Úkol má jediný: nalézt, usvědčit a odstranit lesbičky z britské armády. Ve filmu zazní i poněkud přilehavější termín k tomuto projektu: lesbická mafie. Eliminace nežádoucích leseb je z pohledu civilistů záležitost poměrně nechutná, neboť v sobě skrývá šmírování, kontroly osobních věcí při hledání kompromitujících dopisů a fotografií, přepadové domovní prohlídky jakožto i následné disciplinární komise.
Vyšetřovatelka Caroline Meagher si při práci vede skvěle až do chvíle, kdy zjistí, že mezi lesby patří i ona. Faktem je, že ji seržantka Chrissie Edgeworth svede bez sebemenší námahy. Díky vztahům se ženami, zejména s Louise a s Chrissie, se Sgt. Caroline Meagher zaplétá do sítí vlastních intrik a samosebou i ona se za nějaký čas musí zpovídat před mccarthyovskou inkvizicí. Je nasnadě, že tím končí i její armádní kariéra.
S natáčením filmu The Investigator údajně pomáhala zasvěcenými informacemi skutečná Caroline Meagher. Co do vlastního námětu, podobné armádní hony na lesby probíhaly v 80. letech údajně i v některých dalších vyspělých západních zemích. Jen sami jejich iniciátoři, inženýři mrtvých duší studené války, vědí, oč v nich ve skutečnosti šlo; zda o pomyslnou křesťanskou morálku – potažmo dobré jméno armády – anebo čistě o moc; tedy o rozbití partikulárních skupin schopných nezávislé spolupráce.
The Investigator je výjimečný nejen svým obsahem, ale i další skutečností; byl sice odvysílán televizí, ovšem na VHS a DVD se údajně nedostal. Díky tomu je dnes sehnatelný jen obtížně. Proč tohle movie nebylo v době vzniku běžným způsobem distribuováno? Správná otázka. Odpovědět na ni nebude vzhledem k citlivosti obsahu filmu nijak těžké, zvlášť když byl podle jeho tvůrců natočen bez spolupráce s příslušným ministerstvem.
Btw, podle našich posledních informací (6/07) se film The Investigator na dvd nosičích přece jen objevil. Kdy přesně byl vydán bohužel nevíme. [#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [#11] [#12] Hodnocení: *****

» review by Dorma «
| zpět |