Les Blessures assassines / Murderous Maids / (Zneuctěné vražedkyně - prac. překlad) – Francie 2000 – scénář a režie Jean-Pierre Denis.
Další z děl popisující životní osudy a zločin sester Papinových, tentokrát podle novely Paulette Houdyer. Léa & Christine Srovnáme-li Les Blessures assassines s moviem Sister My Sister, dá se říct, že působí méně lyricky a více civilněji. Větší prostor zde dostává rodina Papinových i dětství všech tří sourozenců. Poznáváme tedy i nejstarší ze sester, Emilii, dívku, kterou znásilnil její vlastní otec a která poté odešla do kláštera.
Po odchodu Emilie zůstávají Christine (Sylvie Testud) a Léa (Julie-Marie Parmentier) samy se svojí matkou. Tato žena, Clèmence Papin, nemá na mužské protějšky příliš štěstí a jeich neustálým hledáním si značně komplikuje život. Její dcera Christine si naproti tomu muže k tělu nepouští. Pokud se s ní některý z nich pokusí příliš razantním způsobem navázat milostný vztah, má smůlu; nerozvážný skutek se mu může stát osudným: Christine je nebojsa; rozbíjí láhev, aby ostrým střepem milovníka odehnala.

Když mladší ze sester Papinových začne pracovat jako služka, vynakládá Christine maximální úsilí na to, aby ji odtrhla od matky. Používá k tomu dokonce i úřady, kde požaduje zplnoletnění Léy z důvodu, že ji matka okrádá o vydělané peníze, které pak bezcílně utrácí s muži.
Pokud se sama Christine s matkou potká, jedná s ní jako s cizím člověkem, přičemž ji oslovuje madam.

Osudové pouto, láska mezi oběma sestrami i doslova chorobná fyzická závislost Christine na mladší sestře, jsou ve filmu Les Blessures assassines velmi citlivě zrežírovány. Vše působí přesvědčivě, reálně, včetně nudity i milostných záběrů.
Vztah sester Papinových k jejich zaměstnavatelce madame Lancelin (Dominique Labourier) není narozdíl od Sister My Sister nijak napjatý či nenávistný, působí dokonce relativně přátelsky.

(Btw, přestože i IMDb uvádí podle skutečnosti jméno postavy Mme Lancelin, ve filmu, a stojí to i v titulcích, bylo použito zřejmě záměrně pozměněné Lincelan.)

Vražedný den: Proč...? Odpověď: Zbytečně, náhodou. Madame Lancelin spolu s dcerou Geneviève odcházejí ke známým, sestry Papinovy se v jejich domě věnují běžné každodenní práci. Nedávno opravená žehlička, kterou Léa používá, má o5 závadu: vyhazuje na patře pojistky. Sestry Papinovy chtějí s opravou elektroinstalace počkat do návratu paní domu. Mezitím hodlají ve své komůrce uspořádat piknik. Nezůstává u pikniku, přidávají se další příjemné věci, samosebou bez šatů a na lůžku.
Madame Lancelin s dcerou se nečekaně vracejí. Dům je zahalen tmou, obě služebné ty tam. Léa s Christine v podkroví zpanikaří; pobíhají nahé po pokoji, co teď?, župan Léy zůstal buhvíkde, je třeba získat nějaký čas, než ho najde. Christine vychází na schodiště. Tvrdí, že se její sestře udělalo zle. Probíhá menší kontraverze s paní domu co do plnění pracovních povinností. Její dcera Geneviève si poté všimne, že Christine nemá boty. Jízlivě se jí zeptá, zda se sestrou obě spaly, když jsou už v šest hodin v posteli. V ten moment se paní domu dopouští fatální chyby: netaktně a necitlivě odhalí milostný vztah obou les terribles sœurs Papin. Christine se na poslední chvíli pokouší zachránit situaci: navrhuje okamžitou výpověď a odchod z domu. Mme Lancelin však vyhrožuje dlouhodobou nezaměstnaností a okamžitě požaduje vidět Léu. Toto přání konflikt jen vystupňuje: Pro Christine už neexistuje možnost dohody; jako obvykle u ní coby poslední alternativa nastupuje silové řešení; je už takový typ člověka. Aniž by celá věc musela souviset s její údajnou schizofrenií, beztak diagnostikovanou v těžkém vězeňském stresu.

(Skutečná Christine Papin měla být velmi inteligentní a jako taková trpěla různými, pro někoho obtížně pochopitelnými představami. Myslela si například, že v některém z předešlých životů byla manželem své mladší sestry)

Když se Mme Lancelin pokouší za každou cenu dostat do podkroví, aby si promluvila s Léou, stáhne ji Christine násilím ze schodů. Pod schodištěm nastává nepřehledná rvačka. Proti dravé, fanaticky bojující Christine nemají zbylé dvě ženy žádnou šanci: bere kovový džbán a začne jím rozdávat rány. Léa se nahoře v podkroví díky příšernému řevu v domě začíná modlit. Poté schází dolů ze schodů. Její starší sestra se tváří naprosto nepříčetně, málem se v afektu vrhá i na ni. Léa při pohledu na obě zmasakrované ženy, na vydloubané oči na podlaze, omdlévá. Později se rozhodne být spolupachatelkou: odchází pro velký nůž a kladivo...
Plánovaný sesterský útěk se nekoná. Christine s Léou čekají zamčené ve své komůrce na policii. Sedí spolu na posteli, objímají se...

Ve filmu Murderous Maids nejsme bohužel ušetřeny ani srdceryvných vězeňských scén. Krev tuhne divačkám i spoluvězeňkyním v žilách, když Christine odloučená od své milované sestry svádí marný boj s několika bachařkami, když křičí jméno Léy do zamřížovaného okna, když dezorientovaná naráží do zdi, když se tělem pokouší vylomit železné dveře cely...
Ještě naposledy se s Léou přece jen setkává: obě jsou posazeny na lavici v cele. O5 mrazení v zádech: Christine se na svou mladší sestru vrhá se slovy: Dis-moi oui! Dis-moi oui! (Řekni ano! Řekni ano!), líbá ji a rve z ní trestnecký oděv. V cele kriminálu také končí celý tento film.
Christinin beznadějný, zoufalý řev Léa!!! můžeme zaslechnout nejen ve filmu samotném, nýbrž i jako zvukový doprovod v Les Blessures assassines dvd menu.

Je samozřejmě nutné připomenout Cèsarem oceněný brilantní výkon Sylvie Testud ve sqěle zahrané, nebo spíš prožité roli Christine Papin.

Nemáme zprávy, že by Murderous Maids odvysílala některá z dostupných satelitních stanic ani o tom, zda se vyskytuje na tuzemském trhu nebo aspoň v místní půjčovnách:-/// Jako většina ostatních movies bude samosebou ke koupi na Amazonu. Film je ve franštině s anglickými titulky a jako extras v něm máme k dispozici interview se Sylvií Testud a s režisérem Jean-Pierre Denisem. Můžeme si navíc přehrát americký i francouzský Murderous Maids trailer spolu s poněkud macbethovským trailerem k americkému filmu z roku 1974 The Maids.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [#11] [#12] [#13] [#14] [#15] Hodnocení: *****
| zpět |