Love & Suicide – USA 2006 – režie Mia Salsi.
Tak tenhle snímek by se býval mohl klidně zařadit mezi nesmrtelnou lezmovie klasiku nebýt jeho tragického konce. Právě díky němu si ho asi jen málokterá z divaček zatouží znovu pustit, přestože dívčí pár Emily (Sarah Reardon) a Kaye (Stella Johnson) je opravdu mimořádně krásný.
Sedmnáctiletá Kaye spolu s matkou a mladším bratrem odjíždí z Atlanty do New Orleans. Na zdejší střední škole se jí hbitě ujímá sympatická Emily. Už první setkání, kdy jí Emily žertem oslovuje princezno a líbá její ruku, způsobí u matky Kaye nevoli a určité podezření. Později, kdy se vztah obou spolužaček ještě prohloubí, mají s ním vážný problém matky obou dívek. Totéž platí i o hysterickém Davidovi (Peter Boggia), který si dělá na Emily nárok, někdy dokonce násilným způsobem, neboť ji považuje za své vlastnictví, aniž by bral nazřetel její vlastní názor či odmítání. David je krajně nesympatická, ovšem výborně zahraná postava, která svým postojem připomíná svéhlavé dítě co nepochopí, že nemůže mít všechno, co spatří za výlohou hračkářství.
Nejde jenom o matky a o Davida, potíže se vztahem Emily s Kaye mají i jejich spolužačky; a ty se nerozpakují dávat své znechucení veřejně najevo. Láska mezi oběma dívkami není tudíž ani trochu idylická a jedinou šancí na zlepšení se zdá být odchod z domova a ze školy. Emily s tímhle neváhá, její kamarádka bohužel ano. Odkládá Emilyin darovaný prstýnek a přijímá jiný – od kluka. Prý chce žít normálně, tedy tak, aby se mohla bez problémů stýkat se svojí nábožensky založenou matkou.
Emily rozchod neunese a – nevím, jak to říct jinak – z blbosti se pokusí o sebevraždu. Naštěstí bez úspěchu. Poté se znovu setká s Kaye, vyčte jí rozchod, a tím pro ni vztah definitivně končí.
Uplyne deset let; Kaye je provdaná, a nešťastná. Stále myslí na svou bývalou lásku a vše si velmi vyčítá. Jednoho dne si, obklopená společenými fotografiemi, navlékne Emilyin prsten a následně sní celou lahvičku léků. Emily zpráva o její smrti zastihne v autě...

Btw, není zcela jasné proč tvůrci sáhli zrovna ke dvěma sebevraždám, a krom Kaye tak zabili jeden velmi dobrý lesbický film. Dlužno říct, že neslavně dopadl i hudební doprovod; zpěv písní tu narušuje děj a vůbec nejhorší volbou se zdá být srdceryvná folkovka Our Kind of Rain doprovázející a degradující tragický závěr Love & Suicide. V tomto případě by orchestrální doprovod beze zpěvu působil mnohem vhodněji.
Ještě dvě poznámky: Za prvé: jinak dobrá kamera při dialozích Emily s Kaye ne vždy zvládá dostat obě do záběru. Za druhé: erotická scéna v prostěradlech je nepřesvědčivá. Jen těžko se někdo bude milovat zarolovaný jako marmeláda v palačince:-) Používat v roce 2006 přežilé filmové prostředky z půlky minulého století se nezdá být vůči divačkám příliš fair:-( [#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [#9] [#10] [#11]
Hodnocení: *****

» review by Ester «
| zpět |