Manji – Jap 1964 – režie Yasuzo Masamura.
První dojem z tohohle movie byl, že muselo vzniknout někdy v devadesátých letech. Nevzniklo; a na to, že šlo o první japonský filmový počin co do lesbických vztahů, mohou mu anglosaské končiny pouze závidět.
Žena středních let Sonoko (Kiôko Kishida) se zapíše do výtvarného kurzu. Tady se bláznivě zamiluje do mladé modelky Mitsuko (Ayako Wakao). Když později vidíme, jak Sonoko rve z této krásky prostěradlo, aby ji spatřila nahou, jen ztěží uvěříme, že film pochází z pravěké doby let šedesátých. Zatímco starou evropskou kinematografii obvykle zařadíme do doby vzniku bez obtíží, v případě Manji nám není nápadná ani filmařská technika či kvalita barevného materiiálu. I když... třeba je na vině naše neznalost japonské filmové tvorby:-)
Film Manji je natočen formou návratů do minulosti, přičemž události – převážně dialogy – vypravuje a komentuje jeho hlavní hrdinka Sonoko. Ona i její přítelkyně vzájemný vztah nijak netají, a mají tudíž velké problémy se svými partnery. Děj filmu končí samosebou tragicky, což se ostatně dalo od počátku předvídat. Pochopit scénu s krvavým manželským rituálem a sebevraždou Mitsuko mohou ovšem jenom ti, kdo opravdu poznali životní realitu a tehdejší míru závislosti žen na mužích v kontextu Země vycházejícího slunce.
Manji je obvykle k mání v japonském originále s anglickými titulky.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] Hodnocení: *****

» review by Dorma «
| zpět |