Serving in Silence: The Margarethe Cammermeyer Story – USA 1995 – režie Jeff Bleckner.
Scénář k tomuto filmu byl napsán podle skutečných událostí z počátku devadesátých let. Plukovník americké armády Margarethe "Grethe" Cammermeyer (Glenn Close), pracovním zařazením vrchní sestra na vojenské klinice, třiadvacet let ve službě, vyznamenání z Vietnamu, rozvedená, voják každým coulem, se na jedné dovolené zničehonic zamiluje do extravagantní malířky Diane (Judy Davis). Tato situace je pro ni zcela nová a velmi překvapivá. Stejně tak i pro jejího otce a syny. Tito pánové se s novou partnerskou orientací své matky, resp. dcery časem vyrovnají. Větší problém nastává s armádou, když si plukovník Grethe pokusí zvýšit kvalifikaci, aby mohla být přijata do národní gardy. Při top secret prověrkách je agentem dotázána, zda se někdy dopustila něčeho nemorálního. V tom je započítána vedle zločinu i např. homosexualita. Grethe má velice přímou povahu: otevřeně samu sebe prohlásí za emocionální lesbičku. To proto, že její vztah s Diane byl doposud platonický.
Armáda zareaguje typicky: žádná národní garda, ale už ani uniforma. Plukovník Grethe Cammermeyer je z armády jednoduše exkomunikována.
Následný verdikt soudu, kam Grethe podává žalobu pro diskriminaci, armádní rozhodnutí potvrdí; podle předpisů se důstojník a homosexualita neslučují.
Grethe se nevzdává a po další žalobě vydává v roce 1994 vyšší soudní instance rozhodnutí, že byla kvůli sexuální orientaci skutečně diskriminována. Je jí navrácena původní hodnost plukovníka a smí si v armádě zvýšit i pracovní zařazení.
Ještě malá poznámka: oficiální český název tohoto filmu ve znění "Tajná služba" je zkreslující. Zavádí divačky někam úplně jinam, k Secret Service, a v podstatě nedává smysl:-/// Slovenští překladatelé si dali větší práci: "Služba v tichu", proč ne? My bychom od boku střeleno navrhli např. "Sloužit mlčky", nebo něco podobného.
Film Serving in Silence byl natočen v produkci Barbry Streisand.
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [IMDb] Hodnocení: *****
| zpět |