Sonja – D 2006 – scénář a režie Kirsi Liimatainen.
Že by nový Fucking Åmål, tentokrát německý? Ano, ale jen částečně; Sonja tuhle švédskou LS klasiku opravdu trochu připomíná, láska ke spolužačce, špatný vztah matka dcera, vyčtený tajný deníček... bohužel, co do vztahů stojí zhruba o tři třídy níž. Svým lesbicky-neuspokojivým závěrem vcelku dobře ladí s dalšími loňskými pesimizmy, jakými jsou Loving Annabelle a Love & Suicide.
Šestnáctiletá Sonja (Sabrina Kruschwitz) žije se svojí matkou a jejím partnerem v Berlíně, v nehostinném prostředí periferního sídliště. Zrovna jsou prázdniny, a tak se Sonja nudí víc než obvykle. Nudila by se zřejmě i v běžné všední dni, neboť nemá dost vůle zajímat se o cokoli, nemá ani vzory ani koníčky. S matkou si absolutně nerozumí, hádá se s ní, dokonce jí do očí říká, že je zum Kotzen.
Sonja má přítele Antona, s nímž sice chodí, ale nespí, takže s ním vlastně chodí jen napůl, a pokud si někam společně vyjedou, utíká od něho, a někdy mu dokonce i uplave:-)
Daleko víc než Anton Sonju přitahuje spolužačka a nejlepší kamarádka Julia (Julia Kaufmann). Nedostatek vůle spolu se životní apatií vedou Sonju k tomu, že jí své city otevřeně neprezentuje, a přestože padají hezká objetí, semtam i kiss, vše končí, když obě s Julii ulehnou tím, že jí dýchá na záda.
Julia, povahový protiklad Sonji, optimistická společenská extrovertka, je typ dívky, která má většinovou orientaci napsanou přímo ve tváři. Sonja si na konci filmu uvědomí, že ji díky klukům brzy nadobro ztratí, a ve snaze zachránit situaci, velmi neobratně o svých citech promluví. Julia na vyznání reaguje chladně; Sonju sice má ráda, ale milovat ji nemůže. Tímto neveselým dialogem, za smíšených diváckých pocitů, celý film končí a podle všeho končí i jedno velké přátelství:-/// [#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] Hodnocení: ****

» review by VikRoj «
| zpět |