The Bostonians / Die Damen aus Boston / Bostoňanky – UK, USA 1984 – režie James Ivory.
Boston v roce 1875. Stárnoucí majetná bojovnice za práva žen Olive (Vanessa Redgrave) potkává mladou charizmatickou Verenu (Madeleine Potter). Tato dívka s dobrým přehledem a nadáním komunikovat by se ráda stala její kolegyní v nesnadném emancipačním boji.
Obě ženy se rychle sbližují, když společně tráví všechen svůj volný čas. Vztah brzy přerůstá v lásku, přestože vyjma slůvek, něžných objetí a doteků vysloveně milostnou scénu nespatříme. Olive žádá od přítelkyně slib, že ji nikdy neopustí, že se neprovdá. Verena samosebou vehementně přitakává. Vztah obou žen působí velmi stabilně až k momentu, kdy na scénu přichází Basil, bratranec Olive. Tento nesympatický zastánce patriarchálního pořádku si usmyslel pojmout Verenu za choť a je při svém konání velmi vytrvalý. Pro Olive nastává nelehké období, v němž se pokouší udržet si srdce půvabné přítelkyně.
Kdekdo by mohl bratrance Basila označit za ničitele ženské lásky, případně i trefným slůvkem opruz;) Jistě, ovšem jde bohužel o pravdu pouze částečnou; on skutečně kolem Vereny setrvale krouží, ovšem to proto, že od ní k tomu dostává šance. Jednu za druhou: jen pět minut, jenom na chvíli, jenom na procházku, na pár slov... atd... atd... klasické, ze života opsané.
Film The Bostonians končí přesně tak, jak skončit musí; v boji o Verenu vítězí Vereninou zásluhou bratranec Basil... Ona sama opouští nejen přítelkyni, nýbrž i celé ženské hnutí. Samozřejmě na přání svého nového zákonného držitele:-(((
Bostoňanky jsou na svou dobu překvapivě dobrý, bez příkras natočený film, fandící rovnoprávnosti žen i jejich partnerství. O to méně divačky zaskočí nižší kvalita filmového materiálu a horší nasvícení interiérů. (dle něm. TV verze:-)
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6] [#7] [#8] [IMDb] Hodnocení: *****

» zpracovala VikRoj «




| zpět |